Jump to content

Fiabilitatea motoarelor tdi pompe duze 1.9 si 2.0 l


PTDA
 Share

Postare recomandată

Da se stie ca turbinele KKK au probleme cu fiabilitatea, ghinionul tau ca ai nimerit turbina asta. Eu din fericire pe acelasi cod de motor ca al tau am turbina de la Borg Warner, care rezista foarte bine la stilul meu de condus subturat. Oricum masina va ramane in familie asa ca pot veni cu detalii despre fiabilitatea ei si peste 5 ani (cum pica ceva o sa fiti primii care aflati)...

PS: Ai facut bine ca ai luat Garrett ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motor 1,9 TDI PD 77kw 31k km.Euro 4.

Pana la schimbarea turbinei cu una mai potenta de la Cipos nu prea manca ulei..Acum a mai mancat ceva insa cred ca am scurgeri pe la joja si pe la capacul de plastic (cylinder head cover cum zice Etka) alaturi de busonul de completare cu ulei.Vorbesc de ulei 5w30 Long Life.

In rest 5.5% per total consum.

Ma declar multumit total de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9 TDI BXE - 90.000 km - impecabil. Nu am schimbat nimic, in afara de consumabile.

Ulei: 3,8 l - ca si in cazul altora, mecanicii nu au auzit acest detaiu "nesemnificativ" si ma joc cu pompa de scos uleiul la fiecare revizie...

Consuma mai putin de 0.5 intre revizii, motiv pentru care nu am completat niciodata.

Conduc masina destul de subturat dar, cel putin deocamdata, turbina nu pare sa fie suparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BJB 185.000 km . La 100.000 km schimbat ambreiajul (volant era de vina), la 120.000 km schimbat turbosuflanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de fiabilitate, coleg/cunostinta al initiatorului acestui topic- 1.9 TDI BXE - biela rupta -> motor praf;

acest cod de motor este destul de raspindit si pe Octaviile noastre;

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 BKD 190 000 km, nicio interventie la motor. La 183 000 km am schimbat kit-ul de ambreiaj. Consum de ulei 0,5 L intre schimburi (15 000km).

Modificat de Burito09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiusnc e o problema izolata asta cu ruptul bielei, problabil din fabrica biela a avut o fisura la nivel microscopic care s-a extins cu timpul pana ce a cedat. Daca era ceva general se intampla la fel cum s-a intamplat la Passat B6 BKP cu injectoarele si erau pana acum multi cu bielele rupte dar sigur e o problema izolata :Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama adrian ca este ceva din procesul de fabricatie, insa ma gandesc la bietul om si empatez cu el!

Acel motor, poate sa il arunce la gunoi...nu cred ca il mai aduci la parametrii din fabrica; :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Passat-ul meu din 2002 AVF, 96kw si 6 viteze tot atata ulei mananca. Poate mai mult cand trec cu ea spre limita sportiva si merg cu viteze mai sau o fortez mai mult.

atunci ia si 1l sau mai mult, depinde de "picior".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am o skoda covtavia 2 motor 1.9 tdi bjb si imi permit sa il contrazic pe colegul care spunea mai inainte ca la motoarele fara filtru de particule capacitatea baii de ulei este de 3,8l,pentru ca din cate stiu eu motoarele 1.9 tdi bjb sunt fara filtru de particule iar capacitatea baii de ulei este de 4,3l.

spun toate astea pentru ca am vrut sa pun un ulei long life si nu mi-a fost recomandat deoarece este destinat motoarelor cu filtru de particule(dpf)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin si eu cele spuse de colegul @madalio11!!!

Chiar daca nu mi-am prezentat masina niciodata, topicu mi s-a parut interesant si vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de masina cu toate ca ....

Este un 1.9, BJB, 105cp, 5 vit. din 2005 care are 216.000 km!!! Jar manca :rolleyes:!

Uleiul Mobil il manca ca pe paine - 2 litri intre intervalul de service setat la 12k! Am acum, dupa mai multe ''cercetari'', Valvoline Dura Blend 5w de care sunt multumit!

In motor nu s-a umblat, nu am schimbat nimic, dar ... la 150k am schimbat MAF,

-90k si 187k schimbat distributia, bielete antiruliu nu mai tin minte cate seturi(minim 6),

-185k am schimbat turbo,

-190k schimbat telescoape spate,

-201k am schimbat burdufii la planetare,

-210k am schimbat cureaua de la accesorii si discurile frana fata,

-210.500km schimbat cap de bara sofer, bucsa brat pasager, geometria fata+spate

-213k schimbat furtunul de la turbo care intra in intercooler,

-215k schimbat freeiul/rola de la alternator si cureaua de la accesorii, din nou! Mi s-a blocat rola si mi-a patinat cureaua pana ...s-a ros!

Am mai schimbat si bucsele de la cutia de viteze, dar dintr-o greseala nu mai stiu exact cam pe la cat, cum.

Urmeaza sa schimb bucsele de la barile de torsiune fata/spate.

Per ansamblu, (sper sa nu ma injurati prea tare pentru cat m-am ''destainuit'') ma declar multumit de masina in raport fiabilitate - stilul meu de mers - drumurile pe care circul - kilometri pe care i-am parcurs/parcurg zilnic.

Daca as simti ca e momentul pentru o masina noua, alta masina, as alege tot Skoda, daca se poate aceasi motorizare!!! :icon_thumright: :Driver:

offf L.E.: @adrian001 masina mea are 1405kg. De unde sa fie diferenta asta de 10kg?! (PS: Diferenta fata de 1.9 TDI ASV nu vine din cei 5 cp in plus ci din faptul ca Octavia I e mai usoara 1275 vs 1395 kg diferenta care nu e de neglijat ...)

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat datele date de producator nu am masurat greutatea masinii mele :icon_thumright:. 10 kg diferenta poti fi de la jante + cauciucuri depinde daca sunt din aliaj sau tabla, dimensiune, oricum cu numai 2,5 kg diferenta la fiecare roata se fac 10 kg in total ... Ideea de baza era ca datorita greutatii mai mari e sensibil mai lenta Octavia II 1.9 TDI fata de Octavia I 1.9 TDI de 110 cp.

PS: Vezi ca fulia de la alternator e recomandabil sa fie schimbata odata cu distributia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci @adrian001, n-am stiut de rola si cureaua de accesorii!!!

Masina mea are 1405 kg cu jantele de tabla, stock, GOALA! ..Asa scrie si in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI(105 cp), tin sa precizez ca nu am avut nicio problema, administrandu-i doar consumabile si ajungand la 46000km fara "bube"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry de OFF-topic :

PS: Vezi ca fulia de la alternator e recomandabil sa fie schimbata odata cu distributia ...

Iegzista o iesplicatie ?? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa cum stii e o fulie mai "speciala", e cu ambreiaj si rotatie libera intr-un sens (sensul opus de rotatie al rotorului alternatorului). S-a ales tipul asta de fulie pentru ca a menaja alternatorul + cureaua de acesorii de expemplu la oprirea motorului rotorul se poate roti liber chiar daca partea fuliei care e in contact cu, cureaua de acesorii sta ... Problema e ca fulia e mai complicata ca una normala (fixa) si asta inseamna fiabilitate mai scazuta, si sunt destule cazuri la care fulia a cedat prematur (uneori cu rupere si spargerea radiatorului, vezi topicul despre motoare diesel). Nu e obligatorie inlocuirea cu schimbul ditributiei dar e recomandata, acum ramane la latitudinea fiecarui daca o schimba sau nu mai ales ca nu e deloc iefina (parca e in jur de 3 mil la reprezentanta) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian asa e , fulia pe care o descrii are o importanta f.mare in functionarea normala a motorului,este explicabil sa fie mai putin fiabila decat una simpla , fara ambreiere, numai ca am senzatia cel putin la mine la BXE,dupa pretul ei mic(aprox 20 eur fata de 18 eur una ptr echiparea fara AC) si dupa modul cum arata ,ca pare a fi simpla, rolul de ambreiere anti-blocaj revenind fuliei de la compresorul AC...

Am sa continui sa "sap" in documentatie in special in privinta la ceea ce se petrece la fulia de la alternator si voi reveni daca va fi nevoie.

pulley V-belt BXE.pdf

post-28492-0-05632900-1298793581_thumb.j

post-28492-0-51310100-1298793586_thumb.j

post-28492-0-06060500-1298793591_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda 1.9 TDI 06/04 - 77/105 1896 BJB, BKC, BLS, BXE fulie alternator costa pe ina(original echipare de fabrica)160 lei.DE REGULA CAND SE UZEAZA INCEPE SA CHITAIE,APOI INCEPE SA AIBA O MICA BATAIE SI HURUIE CA DE RULMENT UZAT SI DEJA CAND SE BLOCHEAZA E LAREVEDERE.

CEEA CE ARATATI VOI ACOLO E FULIA VIBROCHENULUI CARE ACTIONEAZA CUREAUA DE AUXILIARE,NU ARE ambreiaj DAR ARE O INSERTIE CAUCIUCATA.UZURA INCEPE ATUNCI CAND FULEAZA SI APOI CAND DEJA BUTUCUL PARTEA CARE SE PRINDE DE vilbrochen SE INVARTE IN GOL FARA A MAI ACTIONA CUREAUA DE AUXILIARE(ASTA DIN CAUZA INSERTIEI DE CAUCIUC CARE SE DESLIPESTE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum zice si colegul ce arati tu in poze nu este fulia de la alternator e de la vilbrochen ... Si toate 1.9 TDI-urile au fulia pe care am descris-o in ultimul meu post uite aici cum arata precum si preturile: http://autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=21669&GrupaId=7&Subgrupanume=Fulie%20alternator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GABIVVX:Vad ca iti plac literele mari,uneori echivalente ale tipatului, mie unul nu,precizarile tale sunt corecte, nu stiu de ce ramasesem setat pe fulia de la vilbrochen..

@adrian001:Dupa cum spuneam ca o sa ma uit in documentatie,am inteles despre ce vorbeai tu,nu stiu daca tu ai schimbat-o, intra la capitolul f.fiabila si nu am auzit mai pe nimeni sa o fi schimbat , oricum ptr siguranta cred ca le putem adauga pe amandoua(foto sunt de la Superb , dar sunt asemanatoare si la Octavia II)...

fulie alternator.pdf

post-28492-0-30641300-1298835291_thumb.j

post-28492-0-07137400-1298835299_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in afara de distributie tre sa mai schimb aceasta fulie (auxiliare) + curea ? Mie imi chitaie ceva la temperaturi mai joase, pe turatie joasa a ventilatorului . Cel de la reprezentanta mi-a recomandat inlocuire la urmatoarea revizie, adica peste 3000 km. Cam cat costa cu totul kitul de transmisie auxiliare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am BXE 1.9 TDI DSG;

sunt foarte mirat ca ziceti de 3.8 l ulei, eu la 3 schimburi (am 50 000 km) am bagat numai 4.3 l (un bidon de 4 l + um flacon de duralube 2);

in rest , fara probleme deocamdata, cam zgomotos , uneori simt nevoia de mai multa putere. la fiecare alimentare bag aditiv POWERSERVICE DIESELKLEEAN(mai scade zgomotul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot BXE, 1.9TDI si anul trecut la revizie dupa schimbarea filtrului si 4 l de ulei nivelul pe joja era peste maxim. Deci inclin sa cred ca era destul doar 3.8l dupa cum zice si ELSA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare membri!

eu am 1.9tdi BJB 105 cp...an fabricatie 2004...173.000 km...de 7 luni sunt posesorul oficial si masina o stiu de 4 ani(am luat-o de la nasu').

sunt multumit de furia neagra ...

ulei...in jur de 0.5 - 0.7l la 15.000km (asa fac schimbul)

cam zgomotoasa...deh, nu are 4 cerculete

nu stiu ce turbina are dar nu cred ca are probleme

stilul de condus era foarte agresiv si turat pana acum o luna si jumatate dar sotia mea este insarcinata si nu vreau sa ii dau senzatii si am inceput sa merg cam "subturat"...sper sa nu se intample nimic...rar cand sunt singur o mai calc ca in vremurile bune...

am 2 bujii arse si am inteles ca tre' schimbate cat mai curand...asa mi-au recomandat mai multi "mecanici"...nu stiu...

in rest sunt multumit de masina si sper sa nu cheltuiesc bani cu ea in afara de motorina si ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge mai turat si fara a conduce agresiv. Multi km inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!