Jump to content

Clona RNS 510 AS 7608 (Audiosources) vs chinezaria Witson


axl666
 Share

Postare recomandată

daca ai dauna totala si dai masina pe bucati....think again (mai devreme sau mai tarziu ...doamne fereste sa nu patesti la fel daca pui mortaciunea la tine in masina); apoi mai sunt de adaugat ceva cabluri pe acolo prin masina la o navigatie originala sh (antena de gps, + alte legaturi care trebuie sa le procuri si pe alea)

eu daca ar fi sa aleg intre un sh OEM si o Clona noua, iau clar clona din motivele pe care le-am spus mai sus (cand or scoate astia navigatii OEM care sa faca tot ce fac Clonele atunci va fi alta poveste, dar nu se va intampla asta ever din motive de marketing si de umflare a buzunarelor producatorilor).

by the way navigatiile OEM unde crezi ca is facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Offtopic:M-a amuzat rau faza cu daca iei o navi de la o masina avariata,mai devreme sau mai tarziu o sa patesti la fel.

Vodoo frate,sper sa nu patesti ceva vreodata,daca doamne fereste ai vreo piesa de la shrott!

M-am lamurit.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

by the way navigatiile OEM unde crezi ca is facute?

Dar tu clonele cu ce piese crezi ca sunt facute? si dupa ce "schema"/patent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boss, deja devine toata treaba off topic, va rog sa incercati sa va expuneti parerile fata de echipament (RNS GOLD vs Witson) si nu discutii vis-a-vis de navigatii originale

stima tuturor si drumuri bune sa aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu incepi discutia intreband si dup-aia tot tu o termini cand nu iti mai convine sau cand pici prost cu chinezaria?

Cat despre "boss" nu am ce sa zic, atat poti, atat scrii.

Si ca sa-ti fac pe plac ca sunt ontopic, uite un versus direct intre chinezarii, de pe un forum din afara:

Trecere de la Witson W2-D723V la AS-7608.

Imbunatatiri:

1) Microfon extern, functioneaza foarte bine

2) Carcasa aurie, ei zic ca nu se incalzeste asa rau.

3) Luminozitate cu trei setari

4) Se poate ajusta luminozitatea si cu telecomanda

5) Usb slot in fata

6) 533mhz fata de 400mhz

7) SD carduri cu capacitati mai mari acceptate

Dezavantaje:

1) Butoanele rosii nu sunt atat de deschise ca cele de la witson pt a se intrega in bord.

Alte probleme:

1) Inca nu se pot uploada contactele din telefon

2) Audiosources are un suport tehnic mai slab decat Witson

Audiosources are suficiente probleme din cate am vazut, care s-au discutat si aici: microfon prost, receptie radio slaba, conectivitate ipod dubioasa, video pica intr-una si trebuie resetat, luminozitatea reglabila nu functioneaza, zgomot de fundal cateodata, reglarea volumului de pe volan nu merge continuu, trebuie repetata apasarea de mai multe ori, etc.

In fine, un link spre un forum extern, unde se discuta despre unitatile astea, si unde sunt 112 pag deocamdata..de probleme si rezolvari

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=100995&page=112

Ce nu pot intelege este de ce sa dai 2000+ RON pe o chinezarie ieftina, facuta cu componente ieftine dupa niste scheme ieftine si dubioase, cand poti sa-ti iei ceva OEM daca mai pui bani, care desi nu ofera toate lucrurile care le ofera chinezaria, macar functioneaza corect si stii ca nu ai probleme. Degeaba ti le ofera chinezaria, daca nu functioneaza cum ar trebui. Dar macar ai navigatie cu mai putini bani, esti "boss", nu?

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca puneti multa pasiune in posturile voastre... prea multa !

Cind iei o scula stii ce iei, stii la cit sa te astepti de la ea, ii stii limitele, stii riscurile ... si faci o alegere subiectiva.

Deci toate sculele sint bune , ai sanse foarte mari daca desfaci una de marca si o chinezarie sa vezi piesele identice in ele, sa vezi module intregi identice in ele, asa ca fiecare a facut o alegere, pe care si-o asuma, restul este noroc, indiferent de marca sculei pe care ai cumparat-o.

Sa stiti ca in ziua de azi toti producatorii au in primul rind in vedere profitul si pe urma, in diferite proportii calitatea si toti , absolut toti vor ca dupa un timp sa repari sau sa cumperi alta scula.

Nimic nu se mai face ,,pe viata''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi ce legatura are asta cu subiectul?

Daca desfaci una de marca si o chinezarie, ai toate sansele sa vezi niste circuite si atat. Asta e singura asemanare.

Diferentele de functionare si de fiabilitate tocmai le-am expus mai sus, din experienta unora si a altora.

Sculele de marca in 90% din cazuri vor functiona si mai bine, si mai mult decat o chinezarie. Asta nici nu trebuie dovedita, e ca o axioma. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu incepi discutia intreband si dup-aia tot tu o termini cand nu iti mai convine sau cand pici prost cu chinezaria?

Cat despre "boss" nu am ce sa zic, atat poti, atat scrii.

Si ca sa-ti fac pe plac ca sunt ontopic, uite un versus direct intre chinezarii, de pe un forum din afara:

Trecere de la Witson W2-D723V la AS-7608.

Imbunatatiri:

1) Microfon extern, functioneaza foarte bine

2) Carcasa aurie, ei zic ca nu se incalzeste asa rau.

3) Luminozitate cu trei setari

4) Se poate ajusta luminozitatea si cu telecomanda

5) Usb slot in fata

6) 533mhz fata de 400mhz

7) SD carduri cu capacitati mai mari acceptate

Dezavantaje:

1) Butoanele rosii nu sunt atat de deschise ca cele de la witson pt a se intrega in bord.

Alte probleme:

1) Inca nu se pot uploada contactele din telefon

2) Audiosources are un suport tehnic mai slab decat Witson

Audiosources are suficiente probleme din cate am vazut, care s-au discutat si aici: microfon prost, receptie radio slaba, conectivitate ipod dubioasa, video pica intr-una si trebuie resetat, luminozitatea reglabila nu functioneaza, zgomot de fundal cateodata, reglarea volumului de pe volan nu merge continuu, trebuie repetata apasarea de mai multe ori, etc.

In fine, un link spre un forum extern, unde se discuta despre unitatile astea, si unde sunt 112 pag deocamdata..de probleme si rezolvari

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=100995&page=112

Ce nu pot intelege este de ce sa dai 2000+ RON pe o chinezarie ieftina, facuta cu componente ieftine dupa niste scheme ieftine si dubioase, cand poti sa-ti iei ceva OEM daca mai pui bani, care desi nu ofera toate lucrurile care le ofera chinezaria, macar functioneaza corect si stii ca nu ai probleme. Degeaba ti le ofera chinezaria, daca nu functioneaza cum ar trebui. Dar macar ai navigatie cu mai putini bani, esti "boss", nu?

vad ca te-ai inflamat destul de tare, ma gandeam eu ca daca voi folosi un apelativ de genul asta iti va sarea tandara. nu te supara, eu is multumit de scula, mai ales ca, dupa cum am repetat mai sus, nu am dat bani pe ea. eram curios sa aflu pareri de la cei care folosesc aparate similare(lucian.1950 multumesc de opiniile tale). cat despre cei ca tine care interpreteaza informatii scrise de pe alte forumuri sau alte surse de informare si le insusesc ca atare (fara macar sa probeze in realitate o astfel de navigatie) nu pot decat sa le urez spor la navigat pe net. (cu asta sigur te-am enervat maxim)

stima tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi de forum,

toate comenturile m-au ghidat catre o concluzie. NU o sa imi cumpar o replica. Am intrat aici pentru a lua la cunostinta parerile voastre si va multumesc pentru ele. Nu are rost sa imi risc 2000 RON pentru un ecran mai mare, tactil si cu GPS care risca la fiecare cheie sa se strice. Ma gandesc cum sa o conving pe sotie ca noul NAVI nu mai costa 2000 RON, ci vreo 6000.

Concluzia mea este ca daca am dat bani pe un VW ce rost are sa imi pun un "radio" de pe Logan (nu doresc sa jignesc pe nimeni). Tot bani de un Navi VW trebuie sa dau. Ce ar fi sa cumparam un VW ca si caroserie iar interiorul sa fie TATA (marca chinezeasca auto).

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti gasi in aria de vanzari sh extraordinar de bine pastrat si la 600 euro.asta asa poate isi da acordul sotia mai usor.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai dauna totala si dai masina pe bucati....think again (mai devreme sau mai tarziu ...doamne fereste sa nu patesti la fel daca pui mortaciunea la tine in masina);

Uau! Hahahahahahaha. Hahahahaha. Vorbeai serios?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai dauna totala si dai masina pe bucati....think again (mai devreme sau mai tarziu ...doamne fereste sa nu patesti la fel daca pui mortaciunea la tine in masina);

Uau! Hahahahahahaha. Hahahahaha. Vorbeai serios?

vezi sa nu te ineci :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare tuturor. Mi-am montat pe masina ( Skoda Octavia 2 din 2005) o navigatie mai veche, si anume o replica la Rns 510 As 7806 Gold edition. Problema este ca  nu pot lega can bus -ul  la masina pentru ca imi lipsete cablul care permite acest lucru. Rugamintea este daca are cineva un cablu sau o navigatie mai veche de acelasi tip de care nu mai are nevoie si se poate lipsi de acel cablu sa ma contacteze. Sunt dispus sa platesc pentru el. Va rog mult! 


Multumesc frumos si o zi frumoasa !


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la urma dupa atata timp s-a mai " reparat " problema cu buguriile,microfonul si chestiile de genul?

as fi si eu interesat de un rns 510,insa din cate vad ii o alternativa buna(sper)si clona ans 610

ma intereseaza in primul rand calitatea materialelor

sunetul(am amplificator,woofer si etc...)

si nu in ultimul rand aparatul in sine ca si sistem,ca si raspuns la comenzi,functionare...(+ comenziile de pe volan...)

 

din cate am vazut witson ii net inferior lui as...asta mai mult din feedback-uriile colegiilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!