Jump to content

Activari functii si modificari


Tracto
 Share

Postare recomandată

Nimeni nu are o astfel de schema ? Stau cu releul degeaba :(

Vezi ca parca postase cineva schema , cum si ce e de demontat si unde se leaga .

 

 

Am tot cautat si nu am gasit nimic. Stiu ca a facut Florin si cred ca si Al_Bundy, dar au postat doar rezultatul final, fara schema. As merge la unul din ei sa monteze, dar eu sunt in Olanda :(

Poate vad mesajul asta si posteaza schema. 

Numai bine la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ,

 

 

Azi am incercat cateva modificari la A4/B7 2006 --- dar fara rezultate.

 

Vroiam sa dezactivez blocarea usilor la 15km/h , sa activez bip la inchiderea si deschiderea usilor etc .

 

Problema este ca in canalul de adaptare de la 46 confort si 09 Cent EL  nu regasesc aceste functii sa le pot activa .

 

Merci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face din coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua chestie , cea cu beep se face numai daca ai alarma de fabrica pe masina , altfel nu !

Prima se poate , dupa cum spune ai colegul mai sus

Am audi Audi A4 pe aceeasi platforma ca si a ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat din nou .or interfata nu este ok ori nu intru unde trebuie . Daca intru la codari imi apare sa introduc un cod si alta optiune nu am .Si am mai facut o prostie sa modific acel cod de pe 46 conf , acum am observat ca mai se aprind semnalele la inchiderea masini. Alarma am pt ca am pe usa acele butonele de alarma si inclinare nivel .

post-69202-14275591720636_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune la codding pe centrala confort : 06768

Spor .

Si nu te mai juca , ca o bagi in balarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Daca tot suntem aici, sa zic si eu ce am facut... Am gasit optiunea sa "urle" claxonul la incuiatul/descuiatul masinii din telecomanda. Problema e ca nu se aude niciun claxon nici la descuiat, nici la incuiat. Nu am alarma pe masina, dar in vcds spune claxon, nu goarna de alarma. De ce oare sa nu mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai , cine vrei sa "urle" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Claxonul!? Am intalnit  masini carora le urla claxonul, nu piuia goarna de alarma :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-69202-14275711619767_thumb.jpgpost-69202-14275711760331_thumb.jpgL am codat inapoi cu 06768 si totusi cum ajung in meniul coding sa modific optiunile ?

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca ai pus cele 2 poze, chiar nu-ti dai seama ?

Din ce sume adunate de acolo obtii codingul actual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxonul!? Am intalnit  masini carora le urla claxonul, nu piuia goarna de alarma :bom:

din ce stiu doar la Seat.urile mai vechi merge sa urle claxonul.

In rest, trebuie alarma de fabrica.

iar ca sa urle claxonul e cam greu, trece prin centrala electrica si nu ai cum sa activezi acest output

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal din nou , poate sunt eu dus....[emoji32] , dar tot nu reusesc . Ok Al am inteles ca suma tuturor = codul de conf . dar tot nu am ajuns unde trebuie . Am scazut din codul initial valoarea functiei , am adunat si nimic . Pe adapatre am doar cateva functii care pot fi modificate . Unde gresesc ? Vreu sa scot aceea blocare a usilor la 15 km .Are +000032 daca adaug asta la codul initial imi da 6800 si nu executa nimic . Daca scad imi apare pe ecran codul respectiv adica la luat dar pe urma ... aceleasi posibilitati .... sau poate trebuie sa intru in logare ......dar cu ce cod ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce -am mai studiat toate functiile sunt in long coding helper ceea ce eu nu am / gasesc in meniul interfetei mele .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

armare/dezarmare usi la peste 20 km/h:

 

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale)

[Adaptation - 10]

Canalul (03..08)

Valorile adaptarilor (1 = on, 2 = off)

[save]

la unele modele se poate schimba in canale,la altele prin adaugarea la codul software a valorii corespunzatoare functii dorite,adica +32, pentru inchiderea usilor a viteza peste 15km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamureste ma putin te rog . La mine este varianta cu , coduri , dar cum sa adaug si unde....?Daca adaug la codul initial valoarea de 32 nu se intampla nimic ... in plus cand este activa si cand nu ?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este activa atunci cand ai adaugat +32.

06768 la tine il contine pe 32 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Al , mare om , m-ai luminat . Am reusit sa dezactivez blocare 15 km si am activat un bip la inchidere sa nu ma uit mereul la semnale daca sau inchis usile . Nu am reusit insa sa combin codul cu bip si la inchidere dar vad eu . Pentru moment ma bucur ca am rezolvat asta . Inca odata multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu ai reusit sa faci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre bip (sunet) la inchiderea usilor era vorba dar am rezolvat pana la urma .Am combinat la coduri .....Acum ce ma deranjeaza este ca dupa inchiderea masinii daca mai o inchid inca odata nu mai primesc nicio confirmare nici sunet nici vizul (semnal). Adica am incuiat masina , m-am indepartat si o mai inchid odata sa fiu sigur ....nu am nici un raspuns , desi usile se inchid inca odata mecanic vorbind.

 

Alta chestie este ca vreau luminile aprinse la bord odata cu punerea contactului ... asta nu am gasit-o... probabil e pe acolo o sa mai verific .... ce sa-i faci asa e cu incepatorii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, sper sa te ajute:

 

Modul de iluminare a bordului (indicatoare si scala):

 

Select 17 (Instrument Cluster)

Adaptation > Function 10 > Channel 19 (Misc)

xxxx? : Remote Clock

0 Remote Clock not active

1 Remote Clock active

xxx?x : Ambient Temperature

0 no Display, Illumination inactive

1 Display and Illumination active

xx?xx : Driver Information System (DIS)

0 DIS 1

1 Highline without DIS

2 DIS 2

x?xxx : Board Computer

0 only Level 2 (long time memory)

1 Level 1 and 2

?xxxx : Illumination Option

0 Needle and Scala only active at 'Light on"

1 Needle already active at 'Ignition on'

2 Scale already active at 'Ignition on'

3 Scala (2. Map) and Needle at "ignition on" active

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre bip (sunet) la inchiderea usilor era vorba dar am rezolvat pana la urma .Am combinat la coduri .....Acum ce ma deranjeaza este ca dupa inchiderea masinii daca mai o inchid inca odata nu mai primesc nicio confirmare nici sunet nici vizul (semnal). Adica am incuiat masina , m-am indepartat si o mai inchid odata sa fiu sigur ....nu am nici un raspuns , desi usile se inchid inca odata mecanic vorbind.

 

Alta chestie este ca vreau luminile aprinse la bord odata cu punerea contactului ... asta nu am gasit-o... probabil e pe acolo o sa mai verific .... ce sa-i faci asa e cu incepatorii :D

Nu stiu de ce faci asa, atata timp cat dupa incuiere mai apesi odata ii ezactivezi functia SAFE si nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca inainte de modificari se mai aprindeau semnalele odata pentru confirmare . Ce se poate intampla daca se activeaza functia safe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate deschide masina din interior sau mai usor din afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!