Jump to content

Activari functii si modificari


Tracto
 Share

Postare recomandată

Florin poti sa pui shema aici ? Am si eu oglinzi rabatabile si vreau sa-mi fac aceasta modificare (am cumparat deja releul361 si soclul) dar am citeva intrebari .

1 Trebuie pus cite un releu cu  contacte duble  pe fiecare oglinda care atunci cind se inchide masina din telecomanda sa ,,taie'' alimentarea de la modulul masinii si sa treaca pe releul 361 sau iesirea (+\-) de la releu se poate lega in paralel cu firele existente ,nu afecteaza modulule de la usi?

2 Unde este mai convenabil de montat releul 361  in suportul de relee sub volan sau in interiorul fetei de usa ?

Modificat de mishu67ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, schema de functionare trebuie adaptata de la model la model - nu la toate se da comanda la fel - A6 difera de A4, de Superb, de Golf... etc

 

releul - pus sub bord, sa fie ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu A4 B6 cu oglinzi rabatabile/incalzite model 2002. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Sunt posesor de AUDI A4 b7 2008,din bucuresti  si as vrea sa fac si eu pe masina diverse activari de functii/modificari, ma poate ajuta cineva?

Multumesc

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aria de prestari servicii ai cautat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua

am un Passat cc care in bord la modulul de confort am ambele functii "coming home" si "leave home" la care pot sa setez timpii.

insa imi merge doar o functie, respectiv cand deschid masina se aprind farurile.

cand inchid masina nu se intampla nimic. am incercat toate combinatiile (cu farurile pe auto, pe pozitii etc)

am fost cu masina la vw si au dat din umeri, nu prea m-au bagat in seama

 

ce credeti ca ar trebui sa fac? sa nu am functia respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie butonat un pic la ea... pare sa fie ceva din setari la tine - trebuie verificat cu VCSD-ul.

 

farurile lasate aprinse la plecare, da ? da un flash (faza lunga), inainte sa te dai jos din masina si vezi daca lucreaza asa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie sa ma duc la repre inapoi si sa stau cu ei acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

eu zic sa incerci cand se lasa seara, asa cum am zis. Dupa aia, vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vazusem randul 2.

 

deci sa inteleg: farurile nu pe auto ci pe faza scurta, flash-ul il dau dupa ce scot cheia din contact sau inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ba trebuia si pe Auto sa mearga. Doar ca e posibil ca el sa fie setat pe manual si sa lucreze cand dai flash. Cheia.... merge sa fie scoasa din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, incerc, revin deseara

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, nu se intampla nimic daca incui masina.

CH: lasi faza scurta aprinsa > scoti cheia din contact > a) farurile se sting sau b) farurile raman aprinse > deschizi usa > farurile se aprind daca erau stinse inainte  > incui masina> farurile se stig dupa timpul setat.

 

LH : descui masina> farurile se aprind

 

Intelegi acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se intampla asa: opresc motorul, scot cheia - se sting farurile. ies din masina (nu se intampla nimic) - inchid masina (iar nimic)

 

se aprind doar cand deschid masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa treaba cu comutatorul pozitionat pe faza scurta cum spune AlBundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se intampla asa: opresc motorul, scot cheia - se sting farurile. ies din masina (nu se intampla nimic) - inchid masina (iar nimic)

 

se aprind doar cand deschid masina.

Inseamna ca la tine este activ CH manual. Dupa ce scoti cheia din contact, da un flash si apoi deschide usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probat cf instructiunilor.

Deci, faruri pe auto, scot cheia, dau blitz, se aprind farurile, ies-inchid masina, si farurile se sting dupa timpul prestabilit pe bord.

Cum fac sa fie automat? Setarea sa le zic direct la repr vw sa o faca sa mu mai caute ei.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Softul lor e un pic diferit de VCDS care il folosim noi. Cu vcds codezi pe ch/LH automat, nu manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

M-ar interesa ce anume presupune montarea unor senzori pentru centura de siguranta, la golf iv. Instalatia electrica este complicata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, dar fie ca pui, fie ca nu... si activezi martorul,,,,din pacate nu o lucreze ca la modelele mai noi - sa te avertizeze pana pui centura... ci doar cateva secunde sta martorul aprins, dupa care se stinge - indiferent daca ai centura pusa, daca ai facut instalatia si ai pus teaca cu switch.... etc.....

 

deci, nu castigi mai nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc pentru raspuns. Am inteles, deci ma resemnez sa pun centura si in oras :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Nu gasesc in vcds ch/ lh option

Ma puteti ajuta?

Buna ziua

Nu gasesc in vcds ch/ lh option

Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le gasesti pe centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo pot sa pun doar bifa, puteti sa ma ajutati cu o imagine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

acolo, in long codind - bifezi optiunea.

 

in adaptari - poti seta timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!