Jump to content

Activari functii si modificari


Tracto
 Share

Postare recomandată

Pe un a4 2006 se poate activa follow me home?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce centrala electrica ai ?

Eu nu am gasit A4 pana in 2006 sa mearga ch/lh

Numai cu modul suplimentar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa mearga dar are nevoie si de buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce chestie :). Dupa un an am descoperit ca am oglinzi heliomate, reglabile si incalzite electric dar si pliabile electric :tuktuk: . Intrebarea de la postul #125 reformulata  :). Ce ar mai trebui sa fac/adaug astfel incat oglinzile sa se plieze la inchiderea din telecomanda si evident sa revina la deschiderea masinii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O modificare hardware cu un releu folosit pe masinile pana prin 1998.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O facem si la A4-ul meu , Cristi ?

Cand ne facem timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O modificare hardware cu un releu folosit pe masinile pana prin 1998.

 

Releu nr.361 de pe Audi A6.

O facem si la A4-ul meu , Cristi ?

Cand ne facem timp ?

 

V-am atasat poza cu ce fol eu - din pacate, destul de scump pe original... iar de cablat, e destul de mult la el.

 

am vazut pe Ebay, ceva module care lucreaza pe CAN - sunt mai ieftine si mai usor demontat - se monteaza in usa soferului

 

Asta e cum le fac eu, cu releul 361

 

 

 

post-30007-0-05902000-1390463497_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult Florin /// o sa vad si pe ebay ce se vinde si o sa vad ce variant aleg ....

Ma interesa , daca se poate face ca plierea sa se poata comanda numai cand doresc , adica sa pot sa inched masina si sa nu se plieze , sau sa inched masina si sa pot sa le pilez ... ceva gen apasare mai lunga pe buton ...

Adica , daca la vara vreau sa las geamurile putin deschise si apoi inchid ... si daca nu le nimeresc iar deschid si tot asa ... sa nu se zapaceasca si oglinda ... intelegi ce vreau sa zic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 361 nu stie de asa ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor!

Se poate face asa ceva si pe B7 folosind calculatorul masinii?
 


 

Sau numai cu modul aftermarket? Si-a pus cineva cornering lights pe proiectoarele de ceata? Merita investitia?

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A4 B7 si B6, nu suporta aceasta functie - centrala electrica nu este atat de evoluata. Vw urile din generatia lui, suporta... noile platforme, printre care si A4 8k - suporta.

 

doar cu modul aftermarket, poti face aceasta modificare - daca merita ? fiecare utilzator are gusturile lui, doleantele lui.... deci, dupa fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut poate sa puna cineva schema cu acel releu 361 in care se pliaza oglinzile? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ? Nimeni nu stie nimic din ce s-a discutat mai sus despre plierea oglinzilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da... doar am mai discutat pana acum. Cu releul releul 361 de la Audi - 4A0 907 440 si soclul acestuia - 4A0 937 529

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut baieti!

 

am doua intrebari :

 

1.in bord (la una audi a4 b6 2003) apare acea pictograma care avertizeaza sonor cand ai sau nu centura pusa...merge activata aceasta optiune la audi a4 b6? si daca da, sub ce forma, deoarece stiu ca scaunele nu au senzor de greutate..

2. a finalizat cineva proiectul cu acel releu pentru rabatarea/plierea oglinzilor ?

 

Am achizitionat de curand un set de oglinzi rabatabile+electrocromate de S4 (provenienta masina de anglia) pentru a face un retrofit 100% OEM pt un audi a4 b6.M-ar interesa urmatoarele:

- care sunt diferentele hardware intre masinile LHD si RHD ? oglinzile trebuie reglate intr-un anumit fel, avand in vedere diferentele de convexitate? bratele oglinzilor sunt la fel ? sau ar trebui sa iau tot mecanismul de rabatare si montat pe oglinzile mele ?
- am achizitionat si butonul de rabatare a oglinzilor, ce piese mai am nevoie?cum as putea sa-mi dau seama daca calculatoarele usilor mele sunt compatibile? sunt anumite coduri care trebuie sa le aiba calcultorul? as vrea sa desfac doar o singura data fetele de usa cand voi face montajul ( retrofit-ul), de aceea vreau sa stiu exact ce anume mai trebuie achizitonat;
- a reusit cineva sa codeze rabatarea oglinzilor din butonul de pe cheie?
- oglinda mea interioara trebuie sa fie de un anumit tip? din cate stiu, exista 3 tipuri de oglinzi interioare: 1. simpla (fara niciun buton), 2. electrocom (cu un "led" pe post de senzor) si 3. o oglinda care are si buton de on/off. Nu imi este foarte clar care este diferenta dintre tipul 2 si 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se codeaza, apare cateva secunde si atat , martorul de centura

Treaba cu releul merge , eu inca nu am facut-o

Iti trebuie calculatoarele de usi care sa stie de oglinzile pliabile .

Sa ai oglinzile cu tot cu cablaj , le pui si merg, la fel ai butonul - doar il pui pe pozitie .

Nu ai treaba la rabatare cu oglinda electrocrom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar apare ? e cu sunet sau doar ledul aprins ? Eu credeam ca va fi intermitent si cu sunet pana la introducerea centurii..dupa care, normal e sa se stinga si sa se opreasca avertizarea..

 

poti sa-mi dai codul releului..as merge pe varianta OEM si nu AM..

 

exista vreo posibilitate sa-mi dau seama daca actualele calculatoare sunt compatibile (am mai azuit cazuri in care calculatoarele de usi mergeau perfect) fara sa demontez ? as vrea sa umblu doar o singura data cand voi schimba oglinzile si atat...mi-e cam frica de viitori greerasi..

 

am oglinzile cu tot cu cablaj, dar ai idee daca sistemul acela se gaseste separat sistemul de prindere de pe cablajul firelor ? sunt acele clipsuri prinsi cu "arici" de cablajul oglinzilor folositi sa fixeze cablajul de usa..

 

stiu c apt rabatare nu am treaba cu oglinda care este lectrocrom..dar oglinzile pe care le-am cumparat (exterioare) au si functia electrocrom pe care vreau sa o fac activa..intrebarea era daca mai am nevoie si de alte piese ca sa afc totul 100% functional..eu nu prea stiu care e diff dintre oglinda interioare tip 2 si tip 3..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am facut eu pe mai multe VAG-uri.... uite aici video facut la o Superb.

 

 

 

- releul 361 de la Audi - P.N. - 4A0 907 440
- soclul acestuia - P.N. 4A0 937 529

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, din cate observ, oglinzile se pliaza de fiecare data cand inchizi/deschizi masina...

 

Intrebare:

 

1. butonul de rabatare din interior (cel cu reglajul oglinzilor) functioneaza normal ? in sensul daca vreau sa ma "strecor" sa parchez masina, si nu am suficient loc, sa pot rabata oglinzile din interior, timp in care eu parchez masina..

2. nu se poate face ca rabatarea oglinzilor sa se faca daca apesi mai lung pe inchis/deschis..adica sa mearga ca functia de inchidere/deschidere a geamurilor sau a trapei din cheie (apasat mai lung)..si nu de fiecare data cand armezi/dezarmezi masina..

 

nu stiu daca m-am afcut inteles cam cum as vrea sa mearga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da

2. Mai greu.... trebuie modificat, trebuie vazut cum sa modifici semnalul primit, cum sa masori in timp durata de lucru, etc. Crede-ma, ai suficient de modificat si asa, fara alte artificii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ok

2. macar daca s-ar putea face ca functionalitatea aratata de tine in clipurile de pe youtube sa mearga NUMAI cand switch-ul de la oglinda este pozitionat in dreptul rabatarii oglinziilor, iar in rest (adica cand e pe 0, L sau R) sa nu se plieze...frica mea e ca o sa tina motorasele de la oglinzi fix o luna daca le rabatez la fiecare armare/dezarmare a masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca se poate face intr-un fel sa nu lucreze decat cand vrei.

 

la masina aia am facut acum doi ani...daca nu mai bine... si nu a cedat nimic, pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea urmatoarele modificari daca se poate pe golf v 2004 1.9 TL.

 

1. sa se deschida toate usile la o singura apasare pe telecomanda (momentan la 1 click - se deschide usa sofer/ la 2 se deschide toata masina)

2. sa ma avertizeze sonor cand nu am centura pusa ( cand am luat masina mergea chestia asta, insa de 2-3 luni nu mai merge, nici la pasager nici la sofer).

3. sa nu mi se blocheze usile dupa 15 sec sau dupa ce inchid portbagajul.

4. sa reusesc sa depistez de ce nu am curent pe firul de la lampa portbagaj.

5. sa-mi schimbe limba de la CB din germana in engleza.

 

 

Sunt din Buc, si daca cineva vrea sa ma ajute sa-mi lase oferta pe privat, cu cat ma costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!