Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

relugeo, ai uitat sa ma pui in legatura cu cel care poate aduce scaunele din Germania.... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ,,celelalte,, sa inteleg incalzirea scaunului?

 

incalzire scaun/scaune, reglaj electric spatar/lombar sau total - dupa caz.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut

 

Dintr-o data nu mai merge incalzirea in scaune. Moarte amandoua...

Verificat siguranta este ok.

Am apelat la un electrician si mi-a zis ca este modulul de control de sub scaunul soferului... care mi-a zis ca s-ar putea repara. L-am desfacut si sunt doi tranzistori acolo care banuiesc eu ca ar fi defecti dar din pacate nu gasesc datasheeturile pentru ei. 

Rugamintea mea ar fi, pentru a intelege mai bine ce se intampla acolo, unde pot gasii schema care contine functionarea modulului, si legatura cu potentiometrele climatronicul cam tot ansamblul.

Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica?

Passat B6 - 2006 BMP 2.0

 

Mukltumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întreb și eu aici poate ma ajută careva : stiti cumva cum se demontează tapiteria de pe sezutul spate la variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Înainte de a demonta scaunul șofer,e obligatoriu sa desfac borna la acumulator,sau nu e nici un risc,pentru ca din ce am citit,nu face nimeni referire la aspectul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu pui contactul, nu scoate nici borna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Înainte de a demonta scaunul șofer,e obligatoriu sa desfac borna la acumulator,sau nu e nici un risc,pentru ca din ce am citit,nu face nimeni referire la aspectul asta?

 

singurul risc cand pui contactul cu mufa scoasa, e sa iei eroare pe airbag - se sterge cu tester-ul.

 

cu borna pusa exista riscul declansarii accidentale, de aceea documentatia recomanda deconectarea bateriei cand se umbla la airbag-uri... contactul oprit este aproape aceelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și o ultima intrebare  ,anume, ce fel de cheie folosesc si ce marime?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
CoconeaValentin

Salut, am intampinat si eu problema cu incalzirea defecta din sezutul soferului. Intrebarea mea este: se poate schimba doar acea parte a tapiteriei? Adica imbracamintea de sezut cu rezistenta defecte? Daca da, cam cat ar costa toata afacerea?

 

Vad ca exista pentru spatar, banuiesc ca ar exista si pentru sezut dar trebuie facut la reprezentanta pentru potrivire de material/culoare.

 

http://img21.olx.ro/images_mercadorro/48762087_1_644x461_huse-piele-pentru-spatar-scaune-fata-cu-incalzire-passat-b6-oem-mioveni.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta daca nu ai ce face cu banii.... da, se comanda la reprezentanta - costa foarte mult - sezutul cu rezistenta.

 

se poate schimba doar rezistenta - se adauga una de carbon - o sa fie ok, costul o sa fie sesizabil mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CoconeaValentin

Si asta tot la reprezentanta? Sau gasesc si la piese auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti si pe forum colegi care comercializeaza - vb cu userul Baracuda - are rezistente de carbon - la reprezentanta nu iti da doar rezistenta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, pana la urma a facut cineva retrofit la scaune cu memorie ? Cat este de complicat si cam ce ar trebui schimbat in afară de scaune. Eu am incalzire si electric lombar. Memorie e la ambele scaune sau doar sofer ? Exista si scaune textil cu memorie ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge pe Passat B6 scaune din CC sau B7 ? 

Scaunele de pe masinile cu volan pe dreapta sunt la fel ca si cele cu volan pe stanga ? sau e diferenta de prindere sau alte cele ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaune - da merg.

 

la masinile cu volan pe dreapta - difera reglajele, soferul fiind pe partea dreapta, ai toate pe partea cealalta - si cum la majoritatea B6 scaunul soferului are reglaj electric partial.... o sa fie invers. Singura varianta, sa iei tot scheletul de la al tau si sa muti tapiteria de la cel de Anglia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu eu pe partea dreapta am reglaj manual la spatar, lombar, daca as pune unul cu reglaj electric de pe masina de anglia (ar fi scaunul soferului si as putea pune electric...) se poate monta ? Butoanele ar fi pe partea cu usa nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa le pui asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica incalzire scaune passat b6?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. ce an de fabricatie, ce cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Aceeasi problema o am si eu cu ambele scaune incalzite. Dintr-o data nu mai merg...moarte amandoua. M-a pus un electrician sa schimb modului de sub scaunul soferiului si tot nu merge. Ma poti ajuta cu o schema electrica ? poate reusesc sa imii dau seama singur despre ce e vb.

Passat B6 2006 2.0 l BMP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!