Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, F l o r i n said:

Tot sub scaun ai o mufa mica cu doi pini, care o sa fie de la rezistenta sezutului.

A spatarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc o sa verific,si o sa revin cu rezolvarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti,

Zilele astea am inlocuit scaunele de Passat B6 cu unele de Passat CC.

Am conectat tot, totul functioneaza, mai putin partea cu ventilatie.

Are cineva schema?

Sau...stie cineva unde vine pinul 5 (negru/galben) din mufa T10 de sub scaun?

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la siguranta, pe contact - SC21- de 10A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult,

Deci este alimentare. 

Este vreo problema daca scaunul din dreapta il alimentez de la panoul SD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma intrebi pe mine, eu as face montajul exact ca de fabrica.... deci, tot in SC21 - mai departe, este decizia ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci amandoua sunt alimentate la aceeasi siguranta.

Ai dre[tate. O sa fac si eu tot ca de fabrica.

Multumesc mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am masurat rezistenta si arata 0 iar la termistor intre 4 si 6 nu mai stiu exact.A reusit cineva sa repare incalzirea originala din tapiterie?Daca da,cum ati ajuns la ea.Eu am dat jos tapiteria dar rezistenta e intre 2 bucati de material......Nu stiu cum de s-au gandit sa o puna acolo,nici nu poti baga husele masini la spalat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termistorul e bun.

trebuie sa inlocuiesti rezistenta, bagi alta intre tapiterie si burete. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sti cumva daca se gasesc de cumparat rezistente care sa se poata lega la butonul masini fara a face improvizatii?Adica sa le pot lega direct pe cablajul original.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, rezistentele originale - se gasesc la reprezentanta sau comanda la magazin de piese auto - rezistenta vine cusuta direct pe husa scaunului - sezut sau spatar, in functie de care este defecta la tine - asta daca 500-700 lei nu iti pare mult, pentru o singura bucata (sezut sau spatar)... nu iti pot preciza exact pretul, depinde de modelul scaunului, tapiteria, etc.

Altfel, rezistenta after market... merge fara nicio problema, nu ai improvizatii de facut - la sezut trebuie sa pastrezi termistorul si legi noua rezistenta, la spatar doar legi noua rezistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.O sa vad daca gasesc pe cineva din zona judetului hunedoara,sau timisoara care se ocupa cu asa ceva.Pe la bucuresti ajung odata pe an.Ma gandeam si sa desfac cusatura de la tapiterie sa vad daca pot ajunge la rezistenta si dupa sa o cos inapoi.

Edit:O sa ma gandesc mi-a parut rau ca am desfacut tapiteria si daca as fi avut rezistentele as fi putut sa le si schimb asa am desfacuto degeaba,am dat la cautare dar nu gasesc postul colegului baracuda.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate un tapiter sa faca asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca dau jos tapiteria de la scaun, trebuie data jos rezistenta OEM pentru a pune AM sau doar se pune rezistenta noua si gata ?

Nu se poate coase la loc rezistenta AM asemanator ca si cea OEM ? Nu am vazut cum arata mai exact rezistenta OEM prinsa de tapiterie si de asta intreb, plus cu adeziv nu stiu cat de bine va sta ... Doresc sa imi cumpar rezistente din acelea de carbon 480x280 si sa inlocuiesc la sofer. Momentan mai merge dar se incalzeste  f f incet, probabil e intrerupta in mai multe locuri. In schimb cea de la pasager e ok, se incalzeste in max 2 min. 

Rezistenta noua cam ce valoare trebuie sa aiba ca sa nu afecteze sistemul OEM ?

Intrebarea 2: se poate monta si la bancheta din spate desi masina nu are prevazut decit in fata din fabrica ? adica sa pun rezistentele, sa iau eventual din dezmembrari reglajele de incalzire si sa trag cablajele asemanator OEM ?

Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate face retrofitbla incalzirea in scaune pt bancheta spate

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am o problema cu incalzirea in scaune  Passat b6.Nu mai functioneza pe nici un scaun.Nici fata si nici spate.Scaunele sunt electrice(daca are vreo relevanta)

Sigurantele sunt ok,le-am verificat in toate panourile.

Aveti idei pe unde sa imi mai bag mainile??

Daca ar fi sa fie din vreo mufa de sub scaun,ar trebui sa nu mearga doar scaunul respectiv.....sau?

Merci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai alimentarile necesare in mufele de la modulele de incalzre a scaunelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Averii idee despre o așa activare? Citez:

"Activare memorie pentru scaune incalzite intri pe - Controller 08 - HVAC 10 - Adaptation Retention of passenger's seat heater level ai 3 obtiuni ACTIV, NOT ACTIV, ACTIV FOR 10 MIN to alegi ACTIV. DO IT. PENTRU pasager Retention of driver's seat heater level spor la activare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista asa ceva - depinde insa de ce masine vb - daca e cea din semnatura, nu merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de un Passat B6,din 2006.

Întreb deoarece am încercat la Masina în cauză,dar pe modulul HVAC,nu este activă funcția adaptation.

Modificat de gabi_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti poate merge si pe B6 daca schimbi unitatea de clima si CAN-ul.Banuiesc ca resp masina avea si scaune incalzite. E prima conditie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are CAN cu terminație E,si are si scaune încălzite.Dar nu înțeleg de ce în VCDS pe HVAC nu este activă funcția adaptation?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul tau de clima nu stie resp codare. Ti-am scris si mai sus-alta unitate si can. Ce ai nu stie asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta unitate poate da,dar alt CAN de? Am varianta cu terminație E,care suporta mai multe funcții.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!