Jump to content

Anvelope iarna/vara Superb 2


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Puteti sa-mi spuneti si mie ce dimensiune au prezoanele la Superb 2? 5 x XXX ?

As vrea sa-mi caut jante ptr iarna si nu stiu ce sa iau... Sunt ca pe Octavia2/ Audi A4 B8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Sper sa te ajute

post-75870-0-08920800-1310318148_thumb.j

post-75870-0-88273600-1310318165_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merci, m-a ajutat. Mi-am cumparat jante 5x112 de tabla si cauciucuri Nokian W+ 205/55/16 91T.

Foarte bune preturile vara la cauciucurile de iarna (am prins stoc de iarna trecuta) la 369 lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Te rog sa ma scuzi, dar te-ai ieftinit foarte mult, Superb cu jante de tabla? :biggrin:

Noroc cu Nokian W+, care pentru Romania, in contextul incalzirii globale :beerchug: , sunt anvelope cu performata ridicata .

post-75870-0-26810000-1311275652_thumb.j

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna nu cred ca sunt necesare jante de aluminiu deoarece conditiile sunt mai dure (mizerie, sare, nisip pe drumuri) si e pacat sa stric niste jante de aliaj.

Daca ma ieftineam puteam sa le pun pe jantele de aliaj cu care a venit masina dar nu e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Nu se intampla absolut nimic cu jantele de aliaj iarna, le-am protejat cu o ceara profesionala de caroserie.

In principiu jantele de tabla nu rezista la viteze mari. Janta de rezerva la Elegance este o janta de tabla normala de 16" pentru anvelopa Michelin 205/16/55 cu care se ruleaza pana la 80 km/h. Probabil daca toate sunt de 16" viteza poate fi mai mare, nu sunt sigur. Apoi pretul unei jante + capac ornament este egal cel pentru o janta de aliaj.

Eu am jantele intacte dupa 36000 km, dar ma opresc aici in a comenta gusturile si decizia ta.

post-75870-0-16923400-1311346115_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu rezista jantele de tabla la viteze mari ?

O multime de masini vin cu jante de tabla din fabrica, ai vazut tu vreun disclaimer pe ele ?

Normal, alta e treaba in cazul rotii de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Ai dreptate, am si mentionat ca ma surprinde si pe mine acest aspect. Nu inteleg de ce janta de tabla a rotii de rezerva, poate rula doar pana la 80 km/h , iar cea identica de pe raftul dealerului de anvelope, poate atinge viteza limita specificata pentru fiecare vehicul in parte.

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate cunosc eu, jantele de otel sunt mai rezistente decat cele de aliaj... Cel putin in teren accidentat, in conditii extreme am vazut ca se pun jante de otel... Camioanele, utilitarele au toate jante de otel... si nu din motive de cost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

In conditii de off road extrem sa stii ca si jantele de aliaj sunt in egala masura folosite. Sigur vorbim de jante de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o noua problema/nedumerire:

AM cumparat 2 jante de otel de Superb (pe cod) de la Brady cu dimensiunea 16" 7j pe care vreau sa pun anvelope de iarna 205/55/R16.

Mai am acasa 2 jante (de VW) tot de 16" dar care ai 6.5J (au un abtibild pe ele pe care scrie 205/55/R16)

Idee e daca se potrivesc jentie 6.5J la Superb 2 ... Macar pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

1.sa fie tot 5x112 (la vw s-a folosit si 5x100 pe golf)

2. Anvelopa sa fie tot 6.5j, (pt referinte citeste aici)

din cate am inteles, 205 si 215 merg pe 7j. 6.5 s-ar putea sa fie pt 195.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O anvelopa nu poate sa fie 6,5j.

Pe janta cu 6,5j se pot monta anvelope cu dimensiunile 205/55/16.

La A4 b7 aveam aceeasi distanta intre gaurile prezoanelor 5x112, la B8 la fel, cu toate astea jantele de pe B7 nu merg pe B8 deoarece diametrul butucului este mai mare la B8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci implicit nu merge nici pe Superb 2 janta de B8...

Buna observatia. Multumesc; o sa ma feresc de jantele de B8. Stiu ca si jantele de Mercedes au tot 5x 115 si au butucul mai mare. Totusi se poate pune un adaptor... Am vazut la un cetatean cu Octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Gorillaz_Doktor

Cred ca am depistat cum se pot aproxima indicii de greutate ai anvelopei. Formula ar fi cam asa : Indice = (Greutatea masinii-100kg)/2

Pe golf 4 - (1340-100)/2 = 620. Masina avea in talon indici greutate 91 (610 )kg

Superb 2 - (1490 -100)/2 = 690. Masina are in talon indici de greutate 94-95 (pe 16'-18') adica 670 - 690 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie pe Superb combi mi-au pus astia din fabrica niste Pirelli cu indice de greutate 91, asa ca stai linistit.

adica astia din fabrica au gresit cand mi-au pus pe masina Pitelli alea cu 91?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai indicele de sarcina x 4 trebuie sa fie mai mare decat masa maxima autorizata a masinii..si eu la passat am tot cu indice 91 (minim)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezerva mea e cu indice 94 nu stiu cum sunt rotile cu care au venit masina ..

eu mi-am pus caucucurile de iarna care le aveam si erau cu indice 91 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Eu m-am gandit asa : in caz de frana brusca, greutatea masinii se lasa in mare parte pe fata. Nu mai zic de energie cinetica descarcata in frana, nu mai zic de frana cu volan stanga/dreapta, unde masa masinii se descarca preponderent pe una din roti. Nu mai zic de posibilitatea (si vazand autostrazile patriei chiar nu stiu de unde mi-a venit ideea..) existentei unei gropi (denivelari, nu neaparat crater) unde, fiind in plina frana, se transmite un soc anvelopei. Anvelopa trebuie sa reziste la toate astea...

Pe de alta parte, constat ca la aceeasi masina, cu cat este mai mic "balonul" anvelopei, cu atat trebuie sa fie mai bine ranforsat. De unde si anvelopele pe 16 cu indice 94 iar cele pe 17/18 cu 95/96.

In alta ordine de idei, ma uitai la anvelope 225/55/16. Trecand peste pretul aproape dublu fata de 205/55/16, s-or potrivi pe S2 ? Ca pe A6 sunt....

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

postez si eu aici, pentru ca are oarecum legatura.

care e metoda recomandata de stocare a rotilor? am pus roti complete de iarna si pe cele de vara le-am depozitat in boxa, una peste alta, in 'fisic'.

sa le las asa?

multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica se recomanda sa stea in picioare si nu pe orizontala (si din cand in cand rotite ca sticlele de vin .. glumesc :P )

Oricum ale mele au stat pe orizontala una peste alta si nu au patit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. le las deci stiva. ce bine :)) nici acum nu am scos tot jegul de pe degete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine se pastreaza incaltate pe jante si atarnate cu niste lanturi. In felul acesta nu se pot deforma. Dar in lipsa se pot pune si culcat (tot incaltate pe jante)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le pastrez vertical si in boxa la subsol, ferite de UV, temperaturi ridicate/scazute. Ma gandesc asa: daca stationezi masina mai mult timp nu stau tot asa? Plus greutatea deloc neglijabila pe care trebuie s-o suporte. Si caldura/frig si UV. Se pare ca apar tot mai multi "doctori" in sfaturi pe toate site-urile, si nu doar pe cele care vand cauciucuri.

Cat despre indicii de greutate, cati ati mers cu masina incarcata la limita maxima si cat tip/ce distanta? Chiar va faceti probleme ca nu rezista cauciucurile?

Uite un model de testare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!