Jump to content

Martor ESP


ALEXIO
 Share

Postare recomandată

salutare. am o mica nelamurire. pe lupo-urile ce au esp, atunci cand esp-ul este dezactivat, becul din consola, nu martorul din bord, se aprinde in galben sau ramane rosu ca si inainte? la mine ramane rosu indiferent pe ce pozitie este, ori activat ori dezactivat..

Modificat de ALEXIO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul din buton nu-si schimba culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detii un lupo cu esp? sau stii cumva pe vreun prieten care are? sunt interesat de cei care au lupo cu esp sau vw cu esp :D. iti accept reply-ul insa vreau doar sa fiu sigur 100% :D

Modificat de ALEXIO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut la nici o masina din grupul VAG sa se schimbe culoarea la ESP. Stai ca ma uit pe schemele electrice.

Dupa cum se vede pe scheme in buton e un singur led.

post-1788-1286828264_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. din cate vad..acolo e pentru lupo 3l unde nu are esp din fabrica. doar motoarele de 1.4 fsi si 1.6 gti detin aceasta facilitate. am intrebat un coleg de pe forum cu un lupo fsi din 2001 si a zis ca la el se schimba culoarea pe galben atunci cand dezactiveaza esp-ul. de asemenea, inca 2 prieteni, unul cu un passat 4motion de 131cp si un g4 gti de 180cp au zis ca la fel este si la ei, cand este activat, esp ramane in culoarea consolei, insa atunci cand este dezactivat, culoarea se schimba in galben.

ai putea sa imi postezi te rog o schema electrica la un g4 gti din 2001? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Buna. Am tot timpul martorul de Esp aprins pe bord. Am incercat sa gasesc senzorul pe sub volan , am desfacut toate plasticele dar nu am dat de el. Imi puteti spune unde este localizat ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza erorile stocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am dat o scanare si am gasit asta:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes        Labels: 6E0-907-379.clb
   Part No: 6E0 907 379 B
   Component: ESP     20    CAN  V002   
   Coding: 10771
   Shop #: WSC 01233  
   VCID: 306FF64BF0D6889E243-49D8

1 Fault Found:
01314 - Engine Control Module
            79-00 - Please Check Fault Codes

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine        Labels: 045-906-019-ANY.clb
   Part No: 045 906 019 AE
   Component: 1,2l R3 EDC 0001DS  1508  
   Coding: 00002
   Shop #: WSC 01233  
   VCID: 58BF6EEBB8E6B0DE8C3-4A3A
   WVWZZZ6EZ2W006648     VWZ1Z0A1949545

1 Fault Found:
17569 - Manifold Temp Sensor (G72)
            P1161 - 35-10 - Open or Short to Plus - Intermittent
Readiness: 0 0 X X X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica/schimba senzorul de temperatura din admisie, acolo este problema la tine. Nu la esp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, verific, si de la acel senzor imi apare pe bord aprins semnul de esp ? Sau semnul acesta se refera la mai multe posibile erori ? (triunghi galben inconjurat de sageata rotunda spre stanga)

index.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd motorul nu merge in parametri , nici sistemul esp nu poate functiona corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!