Jump to content

Capitonaj / captuseala capota


poe
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Nu stiu daca s-a mai intalnit cineva cu problema asta, dar la mine se manifesta de cand am cumparat masina, captuseala de sub capota motorului are o parte unde are o folie de aluminiu exact deasupra galeriei de evacuare, si acea folie atinge in tabla de deasupra galeriei de evacuare si astfel a facut niste julituri pe cea din urma. Acum dupa 2 ani jumatate cand m-am uitat mai atent am constatat ca acea captuseala s-a lasat si in partea centrala dinspre parbriz si a frecat de un furtunas si de un colier care mi-a perforat captuseala. Mentionez ca toate clemele de prindere sunt la locul lor dar exact in zonele unde nu sunt cleme acolo atinge. Ca si rezolvare am dat-o jos si am cusut niste benzi cu "arici" pe captuseala si am lipit pe capota cealalta parte de "arici" exact in zonele cu probleme. Masina cea din semnatura, asamblata in Mexic, ca atare si acea captuseala are eticheta made in Mexic, oare doar astea or avea aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca a fost udata si s-a inmuiat.

Singura solutie este s-o schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sigur nu a fost udata si la fel am fix 2 ani jumate...identic s-a manifestat si la mine, cred ca o sa adopt solutia ta poe, merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu avea cine sa o ude ca nu am spalat motorul niciodata, probabil se mai umezeste cand ploua sau cand spal masina, se poate prelinge de pe partea dinspre parbriz. Oricum e un material foarte usor scamosabil pe partea interioara, adica de lipit nu se poate lipi nimic pe el pentru ca se smulge foarte usor cu mana pasla aia, de aceea cu ajutorul sotiei am cusut acel arici.

Woozie si la tine s-a julit tabla aia de deasupra galeriei? E foarte inestetic :(, noroc ca nu ma duc cu ea la expozitie :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine fenomenul s-a manifestat si s-a amplificat dupa ce am avut proasta inspiratie sa o spal.atunci a intrat si la apa si a trebuit sa o schimb.

de cumparat nu se gaseste decat pe original... eu am dat 350 lei pe ea cu tot cu clipsuri(2 randuri...asa a venit) si este made in cehia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine nu a spalat-o.. poate s-a spalat cand a fost in service... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea nu a fost in service singura...nu s-a spalat sigur. Poe, a facut cateva julituri pe tabla aia, cand ajung acasa o sa incerc sa vad poate merge prelungita la margini urechile alea cumva...momentan sunt in concediu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subrscriu si eu la acest fenomen. Masina are 1 an si 6 luni , captuseala a facut burta s-a lasat peste capacul de ulei , peste sigla VW, si un senzor, s-a frecat de ele si incepe sa se rupa in locurile respective. Masina nu a fost spalata la motor. O sa incerc si eu solutia cu cusutul unor arici, am incercat cu ductape si nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca se manifesta in special la Jetta si Golf Variant care sunt asamblate in Mexic? Ca dupa cum am zis acea captuseala e facuta in Mexic. Problema este ca nu e in regula sa se frece de anumite componente, mai ales futunase, cabluri care pot ceda in timp de la o prostie de captuseala, eu am patit la cealalta masina un ford fiesta mai vechi de mi-a tocit protectia de la cablul de acceleratie desul de serios. Oricum inca se pare ca-mi mai atinge si mie undeva in partea bateriei cred ca capacul de la sigurante, iese destul de usor captuseala din marginile de la capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la golf v acelasi fenomen sa cam lasat captusala si nu mai sta in locase si atarna inestetic cand deschid capota m-am gandit ca poate sa o dau pe interior cu ceva solutie care sa se intareasca gen fibra sticla este un chit care are fibra sticla si ceva solutie care intareste oare ar merge ? ce ziceti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe urma apare riscu sa zbarnaie urat, sa vibreze ca toti dracii, nu cred ca e o solutie buna. Ma gandeam sa o scot de tot, sa fac o carpa exact dupa ea, cusuta din loc in loc sau capsata si apoi lipita pe capota nu total, din loc in loc asa. Trebuie sa studiez problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine zis m-am gandit sa folosesc doare 2 componente din acel kit reparatie , adica rasina si intaritor care adera si pe materialele textile si are rolul de a le intari ,voi ce ziceti ,si varianta nu ar fi una scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat ceva sa vedem daca se mai lasa, am bagat o sarma de otel de-a lungul paslei prinsa din loc in loc cu cleme de sarma, nu se vad, iar inca una transversal sa o tina batoasa, ramane de vazut daca se mai lasa o sa incerc sa le curbez spre sus (spre capota)

post-21593-1286639741_thumb.jpg

post-21593-1286639765_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e si asta o varianta ,dar la mine sa imuiat mai mult capetele de la captuseala care intra in locasele de tabla si alea m-am gandit sa le bag in ceva solutie sa se intareasca (cum ar fi rasina +intaritor din kit-ul acela de reparati cu fibra de sticla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate doar la capete, dar sunt scurte, dupa ce le intaresti bagi si cate o bucatica de furtun pe ele sa stea bine in gaurile alea, asa am facut eu acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, eu am dat de alta belea. un musafir nepoftit(sobolan) a ros un sfert din ea si a imprastiat-o peste tot. am dat-o jos, am curatit tot si trebuie sa cumpar alta. se poate gasi sh sau numai noua ? multumesc pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur gasesti si sh ca este plin de golf v la dezmembrari cel putin acea in zona noastra ,singura conditie sa fie si pretul bun daca una noua bate in jur la 350 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am aplicat solutia care am amintito mai sus , am cumparat un kit (fibra de sticla +rasina +intaritor )si am aplicat combinatia rasina +intaritor pe interiorul captuseli pe acele nervuri si pe capetele care intra in locasurile de tabla ca si in desenul de mai jos(am folosit poza lui WooZie sper sa nu se supere) cam pe unde ii cu albastru (este de cumparat 1litru rasina +intaritor la aprox 50 lei la mag policolor),la inceput am avut un pic de strangere de inima ptr ca este un produs imflamabil dar fiinca l-am aplicat pe verso si se intareste nu cred ca are ceva si pana la urma cred ca si captuseala arde fara probleme daca se aprinde .Dupa ce sa uscat sa intarit foarte bine si a devenit un pic mai rigida si am montato si am facut vreo 200km si nu au fost probleme.(ps nici combinatia fibra de sticla cu rasina + intaritor dupa ce este folosita si se intareste nu se aprinde daca vrei sa ii dai foc asa stiu nu am incercat)

image633.jpg

Uploaded with ImageShack.us

post-28639-1286810775_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa ma supar, foarte bine lasa sa stie lumea ca luam masini de zeci de mii de euro si le coasem capotele, lipim carpe, bagam sarme. Sa stai cu ochii pe ea si daca se lasa ne tii la curent, m-am uitat azi si nu vad sa mai fi atins undeva.Tu poate trebuia dupa ce ai dat cu rasina aia sa o tii arcuita pana se intarea...zic si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la mine este ca a aparut si mucegai pe captuseala. Am scos-o la aerisit si voi cauta o solutie pentru indeprarea mucegaiului. Aveti idee de o solutie minune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu aceeasi problema cu voi. masina e adusa din Germania, fabricata in 2005, habar n-am unde a fost asamblata. si la mine a facut burta, in partea dinspre parbriz. ca solutie, un adeziv puternic, ceva cleios care sa reziste la temperatura. ma gandesc la silicon. asta daca nu vrei s-o dai jos s-o cureti sau altceva. oricum, cred ca ideea cu "ariciul" e cea mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Materialul ala de pe dos e foarte scamosabil, deci orice adeziv ai aplica nu e de folos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aplicati solutia folosita de mine cu incredere ,adica dati cu rasina +intaritor pe nervurile din interior la captuseala ,la nevoie puneti si niste fasi de fibra tot pe acele nervuri si va spun eu ca nu se va mai lasa nici odata pentru ca devine rigida dupa intarire si nici ulterior apa no sa o mai inmoaie ,si nu sant probkleme sa trepideze pentru ca amortizeaza acele perinite (umflaturi ) care le are in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am nici o treaba cu Golf 5'u, dar sfatul lui @calint este cel mai OK!!! Eu am Skoda O2 din 2005, am spalat captuseala aia de 2 ori si sta/arata ca'n prima zi! Motivul : are clei, un strat fin de fibra care tine captuseala foarte bine!!! Fibra nu stiu cat poate sa fie de scumpa, dar panza care trebuie pusa peste captuseala, cea pe care se toarna amestecul de fibra, am inteles ca e mai scumpa... Eu cred ca merita! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costuri estimative ar fi in jur la 50 lei(mag policolor) pe cand o captuseala noua ii 300 lei sau mai mult

am sa facc si poze cand o sa repet operatiunea la alcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!