Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Adica sa cumpar o camera AM ca sa o inlocuiesc pe cea din sigla, OEM. Mhm..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, lvi935 said:

Da.

Sau cumperi o camera compatibila ~40$ si o vinzi pe a ta.

Acum nu stiu care e diferenta de calitate a imaginii intre ele.

Un comerciant de pe Aliexpress spunea ca nu recomanda, pentru Carplay, versiunea upgradabila 6RD035187A, sw 5215 hw 526 de RCD330 Plus, pentru ca are probleme, nu mi-a dat detalii, a scos-o de la vanzare, recomanda 6RD035187B, care vine nativ cu suport Carplay.

nativ....modificate de chinezoi - altfel, nu vin cu Carplay din fabrica.

13 hours ago, mike. said:

Sa inteleg ca daca am camera OEM si RCD 510 din fabrica, imi va trebui un adaptor de 40$ daca voi vrea sa pun RCD 330 G Plus?

Multumesc!

da, ori schimbi camera, ori montezi adaptor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, lvi935 said:

Da.

Sau cumperi o camera compatibila ~40$ si o vinzi pe a ta.

Acum nu stiu care e diferenta de calitate a imaginii intre ele.

Un comerciant de pe Aliexpress spunea ca nu recomanda, pentru Carplay, versiunea upgradabila 6RD035187A, sw 5215 hw 526 de RCD330 Plus, pentru ca are probleme, nu mi-a dat detalii, a scos-o de la vanzare, recomanda 6RD035187B, care vine nativ cu suport Carplay.

RCD 330 PLUS versiuni:

6RD035187A - fabricat de desay - nu suporta carplay

6RD035187A - noname- suporta update de fw pentru carplay DAR doar dupa ce se schimba placuta ram, procedura de schimb nu este una la indemana oricui, necesita scule si cunostinte de electronica plus ca exista un mare risc sa se distruga iremediabil toata placa de baza. Un alt dezavantaj este ca dupa update de fw anumite butoane vor executa alta functie decat cea inscrisa pe ele

6RD035187B - noname- este versiune cu CARPLAY nativ, de fabrica, cu butoanele corespunzatoare fiecarei functii. Dezavantaj - costul: dublu

RCD 330 PLUS conectivitate RVC:

camera pentru 330 este una simpla de tip AV, sistemele anterioare de RCD/RNS (300/310/510) functioneaza cu camera tip RGB si conector de 26 pini.
workaround: convertor CVSB AV

 

Pot confirma ca varianta 6RD035187B NU intrerupe navigatia in mers, merge in paralel atat radio cat si carplay; lucruri care nu sunt posibile pe variantele inferioare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Dacă mă puteți ajuta? Am făcut upgrade de la RCD 310 la RCD 510 Delphi, modelul cu revers camera pe un golf 6 din 2009. Am probleme cu antena,(antena 1 on și antena 2 off).Cablurile de la RCD la antene sunt verificate și nu au probleme. Rcd-ul are mufa ieșire antena dubla, iar după ce am verificat pe rand fiecare mufa am văzut că cea din dreapta nu da semnal. Problema mea a mai fost semnalată și de IKEA. 

Rear.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/27/2017 at 2:40 PM, D@ny said:

RCD 330 PLUS versiuni:

6RD035187A - fabricat de desay - nu suporta carplay

6RD035187A - noname- suporta update de fw pentru carplay DAR doar dupa ce se schimba placuta ram, procedura de schimb nu este una la indemana oricui, necesita scule si cunostinte de electronica plus ca exista un mare risc sa se distruga iremediabil toata placa de baza. Un alt dezavantaj este ca dupa update de fw anumite butoane vor executa alta functie decat cea inscrisa pe ele

6RD035187B - noname- este versiune cu CARPLAY nativ, de fabrica, cu butoanele corespunzatoare fiecarei functii. Dezavantaj - costul: dublu

RCD 330 PLUS conectivitate RVC:

camera pentru 330 este una simpla de tip AV, sistemele anterioare de RCD/RNS (300/310/510) functioneaza cu camera tip RGB si conector de 26 pini.
workaround: convertor CVSB AV

 

Pot confirma ca varianta 6RD035187B NU intrerupe navigatia in mers, merge in paralel atat radio cat si carplay; lucruri care nu sunt posibile pe variantele inferioare.

 

Cu adaptorul asta va merge camera OEM din sigla pe RCD 330g Plus?

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Passat B6 cu Can Gateway 3C0907530C sw 040 si vreau sa imi montez RCD 510 , am inteles ca se poate face update de can pentru a evita descarcarea bateriei, ma puteti ajuta va rog cu fisierul care imi trebuie? (3C0 907 530 C SW 0048)

Nu reusesc sa dau de el nici in Flashdata nici pe forum

 

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Dascalescu

Buna ziua!

Sunt nou pe acest forum si sper sa primesc un ajutor din partea dumneavoastra. Am un passat din 2009 comenzi volan cu maxi-dot + (se vad usile deschise/inchise la masina etc) + navigatie originala pusa de vechiul proprietar RNS 510 (harti si navi inclusa).

Problema mea este urmatoarea: merg comenzile de pe volan adica volum + - , mute si comenzile din dreapta volanului functioneaza doar pentru a intra in meniul maxidotului (km, distanta, consum etc) .Nu am meniul "audio" pe maxi dot pentru a intra/schimba melodiile din comenzile volan, etc.

Nu inteleg de unde ar fi aceasta problema, repet unitatea dvd este originala si nu facatura/china. Ce trebuie sa fac?

 

Astept cu interes un raspuns din partea voastra !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA codezi unitatea cu BAP daca ai ceasuri albe si fara BAP daca ai ceasuri rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

dupa care se da restart la RNS - altfel nu va merge

Pentru a restarta unitatea, se tin apasate concomitent, butoanele incercuite cu rosu, in poza

restart.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Dascalescu

Florin, vad ca esti din Bucuresti...crezi ca ai putea sa ma ajuti cu metoda sus mentionata?

Dupa codarea sus mentionata (masina are ceasuri rosii deci fara BAP), apare pe maxi dot optiunea "AUDIO" pentru a selecta schimbarea de melodii, posturi de radio..etc?

Astept cu interes un raspuns, cati si disponibilitatea lui Florin (contra-cost) bineinteles.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am achizitionat un rcd 330 plus si un rear cam si nu stiu care sunt pinii unde sa conectez video pentru semnal. 

Imi poate spune cineva unde trebuie conectat?

Multumesc

 

 

IMG_20170514_143848.jpg

Modificat de Cyp88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Postez aici deoarece la skoda superb II nu am gasit ceva asemanator. Am montat un RNS315 in locul unui Swing la skoda superb II 2012 (1.6 TDI CAYC). Modulul can gateway este

7N0 907 530 M, HW: 1K0 907 951, J533  Gateway H42 1623 din 12.2011 iar

RNS315 este pentru skoda 3T0035197F, SW0501, HW H85, din 2015

(dar nu are scris pe grila frontala, cea din plastic -SkodAauto Amundsen+ MP3, ca la majoritatea celor de skoda). Cu toate ca nu ar fi trebuit (din ce am citit), se descarca bateria. Dupa ce am ramas o noapte fara baterie am facut masuratori si am observat ca rns_ul consuma 1A continuu chiar si dupa ce incui masina si se decupleaza ceilalti consumatori. Cu swing_ul nu se intampla asta, cand se stinge maxidot_ul se taie si alimentarea lui. La codari am bifat radio si navigatie. RNS_ul se comporta normal, se stinge si se aprinde cand iau/pun contactul, apar pe maxidot navigatia, bluetooth_ul, agenda, audio.... Nu am comenzi pe volan.

Rog, daca s-a mai intalnit cineva cu situatia asta, sa ma ajute cu o informatie sau un sfat. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica daca nu cumva unitatea are o problema hardware/software - nu are voie sa descarce, la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... nu prea am cum sa verific. Stii cum sa ii fac un hard reset sau cum se poate face update de software? 

Ma gandesc ca poate rns_ul este cu soft 2015 iar canul 2011 si din cauza asta sa apara probleme... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu are treaba, nu are de ce sa faca asa.

Problema apare numai la masinile mai vechi de 2008 cu HU mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin85Gl

Salut,

Am achizitionat de ceva timp un CM7001 v2, am fost multumit dar de curand am sesizat o problema, cardul de memorie de la GPS nu este cel original, mi a fost inlocuit la service-ul unde am lasat o acum  2 sapt pt mici reparatii, pana astazi nu am observat dar am incercat astazi sa folosesc GPS ul si mi a dat o eroare, am scos cardul si am vazut ca a fost inlocuit.

Ma poate ajuta un coleg, cu o navigatie de acelasi tip, cu datele de pe card(hartile)?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi colegu Akaiu07 daca te poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, Catalin85Gl said:

Salut,

Am achizitionat de ceva timp un CM7001 v2, am fost multumit dar de curand am sesizat o problema, cardul de memorie de la GPS nu este cel original, mi a fost inlocuit la service-ul unde am lasat o acum  2 sapt pt mici reparatii, pana astazi nu am observat dar am incercat astazi sa folosesc GPS ul si mi a dat o eroare, am scos cardul si am vazut ca a fost inlocuit.

Ma poate ajuta un coleg, cu o navigatie de acelasi tip, cu datele de pe card(hartile)?

Multumesc

catalin, cam greu sa te ajute un coleg, daca citeste aici - intrucat aici vb despre unitatile OEM - vezi ca exista topic pentru unitatile chinezesti - foloseste functia search pentru a identifica topicul dedicat acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa inlocuiesc Rns-ul 510 cu un RCD 330G Plus , in favoarea mirror linkului ! In afara adaptorului despre ca s-a vorbit mai sus pentru a functiona camera oem ..mai trebuie si un delay timer sau altceva ? Sau va merge camera fara sa se intrerupa sau alte probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Azi am descoperit ca exista pe lume RCD 330G Plus si m-ar tenta sa schimb RNS-ul cu el, pentru mirrolink (oricum nu folosesc navigatia, Waze-ul ar fi mult mai bun) si touchscreen-ul mai sensibil.
Masina e 2008, nu stiu ce versiune de CAN, etc am, masina a venit cu headunit Audience care a fost schimbat cu RNS 510 de catre fostul proprietar.
Faptul ca nu o sa am informatiile despre audio pe MFD nu ma deranjeaza, oricum nu le afisez niciodata acolo.

Se poate rezolva problema comenzilor pe volan? Daca da, ce ar trebui schimbat (ex. volanul?)?

 

Modificat de n0iz3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia in calcul si o replica cu android daca vrei sa folosesti waze. E un topic separat, am asa ceva si iti pot spune ca deschide posibilitatea spre foarte multe optiuni interesante... Merge cu volanul, nu ai probleme de compatibilitate, camere, internet, radio la aceeasi calitate, aplicatii, display capacitiv de rezolutie mai mare, bluetooth fara module etc.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!