Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Vorbind cu unul-altul, am tras concluzia ca s-ar putea, de fapt, modulul bluetooth 1k8(mai nou) sa fi facut probleme cu CAN-ul masinii. Am montat modulul vechi(cel original 3C0) si l-am lasat conectat, voi vedea daca ma mai lasa fara baterie...

Modificat de andreibbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema pare rezolvata, probabil trebuia softat can-ul la o versiune mai noua cand s-a schimbat modulul bt.

Alta observatie utila: se pare ca prin modulul bt trece semnalul de contact pus spre player, daca se deconecteaza modulul, nu mai reactioneaza playerul la contact si nu merge bluetoothul lui (mesaj KEY OFF).

Modificat de andreibbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna seara, vw Jetta an 2005 am inlocuit RCD300 cu un RCD510 de asemenea si Gateway 1k0 907 530F cu 7n0 907 530C ca sa nu imi descarce bateria am transcris ce era in Lista veche in Lista noua,dar la Codare lunga nu am mai avut ce sa codez pentru ca este mai mic in Biti mai putini si lam lasat cum era codat( Seamana cu cel de lam montat la Golf 6 cand am montat Mib2 si BJ in coada)si pe urma am facut o scanare si am ramas cu o eroare

01317 Modul comanda Bord j285 Multumesc

 

Screenshot_20210919-185939_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ai ceva functii care nu merg ? Vezi pe radio ce ai codat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin 

Functioneaza tot,la Radio nu am codat nimic asa a fost si asa l am lasat,in schimb am citit aici pe forum si o persoana care a schimbat Radio original cu un RCD510 avea aceiasi eroare si zicea ceva de genul ca RCD510 nu recunoaste Bordul, nu incercasem pilotul automat dar lam incercar aseara si functioneaza,cu bordul nu am nici o problema indica tot atasez cateva poze chiar si cu bordul

Multumesc

 

Screenshot_20210921-155526_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155607_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155630_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155651_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155719_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155749_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155816_Gallery.jpg

Screenshot_20210921-155835_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,sa inteleg ca trebuie schimat Bordul cu ceva mai nou si eventual si pompa ABS

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti schimba doar ceasurile, cu unele cu maxidot. Daca vrei sa treci la ceasurile albe, ai nevoie de ceasuri, cipuri chei, mufa adaptoare si eventual pompa abs...mai mult ca sigur, la anul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Florin multumesc pentru raspuns, daca tot fac o modificare o fac sa nu am probleme mai tarziu pentru ca vreau am sa trec de la RCD510 la MIB2 am sa scriu in Sectiunea Ceasuri bord Premium

Modificat de tyty25
Gresala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect - daca exista buget pt ele, e super. Am facut de multe ori modificarea aceasta, chiar si cu inlocuire de pompa ABS, acolo unde a fost cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Pe mașină am un rcd510 pe care intenționez sa montez un modul Bluetooth cu hands-free after market. Din păcate nu am fost atent la recenzii și am observat ca acest modul răspunde automat apelurile. Nu ma deranjează asa tare treaba asta, dar vreau sa știu dacă exista vreo posibilitate sa anulez asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.  Posteaza codul , modelul, etc...al bluetooth ului pe care vrei sa il montezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul este aftermarket. Nu cred ca are cod. Este cumpărat de pe un site de accesorii. Are 12 pini... Încă nu am primit modulul. Arata ca cel din imaginea de mai jos. image.thumb.png.60dddf75367aa7e3d5839be2b067323c.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Serban87 said:

dar vreau sa știu dacă exista vreo posibilitate sa anulez asta.

din pacate, nu vad cum ai face asta, avand in vedere despre ce modul este vorba. Daca era ceva mai performant, etc.... maia mult ca sigur existau setari, etc. La acesta, sigur nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am contactat vânzătorul și a zis ca este posibil din setările telefonului. Asta e. Aștept sa îmi ajunga și vad atunci ce pot sa fac. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

din pacate, nu vad cum ai face asta, avand in vedere despre ce modul este vorba. Daca era ceva mai performant, etc.... maia mult ca sigur existau setari, etc. La acesta, sigur nu

Ma gândesc ca ar fi undeva prin setările rcd-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba cu RCD ul. Nu are setari pt asa ceva, nu are bluetooth incorporat, nu ai de unde, din pacate. Toata treaba e din chinezaria comandata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare grija de unde il alimentezi. Neaparat sa fie pe contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun. Am primit acel modul aftermarket, l-am instalat pe mașină dar telefonul nu îl recunoaște. Bănuiesc ca nu este alimentar corespunzător. A mai întâmpinat careva aceasta problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus si minus, nu are altceva. Posibil sa fie defect...  da-i de oriunde, plus si minus, ca sa il verifici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul de alimentare pleacă din mufa alba. Este ok alimentarea? Ia curent de undeva din mufa alba? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune niste poze sa vedem exact ce ai acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Alimentarea din interiorul cutiuței cu Bluetooth era desprinsa de pe placa. L-am lipit la loc și acum totul merge perfect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Aceeasi problema o am si eu. Am facut, pe Golf V din 2008, retrofit de la rcd 300 la rns 315 model fara bluetooth. Pe masina am Can Gateway 1K0 907 530 L. Am cumparat antena gps, modul adaptor bluetooth cu microfon inclus after market Zan Yang. Navi, radio, cd functioneaza perfect, cu vcds nu ma lasa sa codez radio, doar navi. Problema e ca desi telefonul se cupleaza la bluetooth, face legatura cu apelantul, insa nu se aude nimic nici in difuzoarele HU, nici in difuzorul telefonului. Adaptor bluetooth auxiliar cu functie carkit vw model SL 575. Vanzatorul spune asa: Acest adaptor bluetooth se monteaza in spatele navigatie auto si poate fi accesat prin bluetooth de pe telefon pentru a asculta muzica de pe acesta si pentru a reda convorbirile auto. Instalare simpla: o mufa intra in unitatea audio, si 2 fire +- pentru conectare la curent. - Pur și simplu conectați conectorul de 12 pini în mufa din spatele radioului apoi conectați firul roșu la 12V +, firul negru la 12V-. - Conectati telefonul sau ipad-ul cu modulul Bluetooth. Și alegeți Aux de la radio, apoi puteți utiliza telefonul pentru a reda muzică prin difuzoarele auto. - Puteți auzi muzică de pe telefon / ipad / mp3 Atentie: Este necesara activarea functiei auxiliar acolo unde nu este deja activa din meniu ascuns al unitatii audio, sau cu ajutorul unui cablu VCDS sau unui alt tester compatibil! Compatibil pentru următoarele modele audio: pentru Volkswagen: RNS-300/310/510 etc. Problema e ca, functioneaza functia auxiliar de pe panoul din fata al HU, dar nu si cea din spate unde am introdus mufa adaptorului. Unde gresesc? Multumesc!

3F19C8B4-B3E9-4071-9329-663F7DAA7F18.png

900194C4-E1DB-49D2-92B0-419ADB05A1A7.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Cristescu Cristian

Salutare, detin un passat cc din 2009 cu unitate RNS510 de fabrica ce are iesire aux in cotiera si magazie de cd-uri in torpedou. Am cumparat recent un adaptor MDI pentru a putea folosi usb si as vrea sa stiu daca se pot face conexiunile de la firele existente pe masina la mufa ce intra in adaptorul MDI si cum as putea face asta sau trebuie sa cumpar un alt cablaj. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!