Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 6R si 6C


bantina
 Share

Postare recomandată

Astazi, dupa 4 luni si jumatate de asteptare, am ridicat masina. Polo CL, 1.6 tdi 105 cai. Am apucat sa fac vreo 80 de km cu ea, dar cred ca saptamana urmatoare o voi scoate la cateva drumuri mai lungi sa se mai dezmorteasca putin

@Boraciuc nici eu nu am primit cartea tehnica a masinii, probabil dealer-ul imi va comunica mai multe amanunte pe acest subiect. Felicitari pentru masina si multi km fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari alex8824.Pai si cum ai luat masina?Cu nr.rosii?Pentru ca la mine reprezentanta nu are nr. rosii.Ajutati-ma cui sa adresez,sa primesc CIV-ul... :D :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am luat-o cu numere rosii. Am inteles ca pot sa circul cu ele timp de o luna si ca nu este nevoie de rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit masina cu numere rosii, fara sa platesc nimic pentru ele. CIV-ul si factura le-am primit cam la 12-14 zile diferenta. Cat timp circuli cu numere rosii, nu se cumpara rovigneta.

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta am zis si eu, cu numerele rosii poti sa circuli o luna de zile si ca nu este nevoie de rovigneta.

@ Boracicu - nu, n-am primit CIV-ul, doar factura. Maine aflu cam pe cand sa ma astept sa-mi soseasca CIV-ul.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti !!! A sosit bestia...:D azi am ridicat-o de la Cardinal Motors...:D :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lvu: Felicitari, sa ai parte numai de bucurii alaturi de ea! Asteptam poze si mai multe detalii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut !

Mai intai felicitari noilor posesori de polo !

Eu mi-am cumparat un polo happy in decembrie 2008 si acum doua saptamani mi-a intrat un bizon pe contrasens , n-am mai putut sa-l evit , coliziune frontala (eu am pus frana si m-am oprit , el avea 70 km fara frana) si acum am dauna totala .

Masina avea doar 13 mii km . Am avut mare noroc ca s-au deschis airbag-urile si m-am ales doar cu o mica zgarietura la cap (bizonul avea logan mcv si nici vorba sa i se deschida vreun airbag).

Deoarece nu m-a lasat la greu masina , sunt hotarat sa dau comanda pentru noul polo . Dintre fericitii posesori, daca ati cumparat de la Midocar Vitan (Bucuresti) sau Porsche Nord (Bucuresti) , puteti sa-mi spuneti daca ati asteptat foarte mult pana v-au sosit "bestiile" ? De asemenea v-ati folosit de programul rabla ? Aveti idee daca acest lucru prelungeste termenul de livrare ?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am dat comanda in B dar daca vr un polo ai sanse sa astepti ceva gen 4 luni asa am ajteptat eu dar asteptarea merita. Programul rabla nu prelungeste cu nimic asteptarea. Sunt foarte multe comenzi si de aceea dureaza acum depinde si de norocul tau...:D

Intrebarea mea pt tine ar fi: unde ai facut casco si cat tea ajuns...:D?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut casco la Astra , 500 euro plateam pe an , in 2 transe , la o valoare a masinii de 10800 euro . Am vb cu dealerii din Bucuresti si au spus ca 3 luni ar dura pana ar ajunge o masina , configurata cum vreau eu , mai ales diesel (sunt foarte greu de gasit). Nu m-am uitat daca exista o rubrica speciala cu ,, dauna totala si firme de asigurari '' pe forum , dar cred ca ar fi util pe viitor sa existe o evidenta a comportamentului firmelor de casco in astfel de cazuri nefericite .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Marius Neblea

Salutare la toata lumea, asta este primul meu post si o sa incerc sa fiu cat mai on-topic posibil. Referitor la discutia voastra, vreau sa va spun ca am achizitionat acum cateva luni un Polo 1.4 85 si am deja 11800 de km. Referitor la silentiozitate: nu cred sa fi condus masina mai silentioasa ca asta, la relanti motorul nici nu il auzi daca nu e liniste perfecta. Referitor la consum: 8 % in oras si 4-5 % in afara, depinde foarte mult de felul in care conduci. Pot sa spun ca am un consum mixt de 6 % asta daca circul in oras normal si in afara cu o viteza de pana la 130 km/h. La o viteza de 100 de km/h am reusit si consum de 5 %, testat la pompa. Eu vorbesc de aceste cifre in urmatoarele conditii de drum: Bucuresti, drum european, multe localitati, multe depasiri si asa mai departe. Un consum de 6 % mie mi se pare decent. Ca sa va faceti o idee si mai buna: eu alimentez numai cu Carrera 100 si ma costa un plin undeva la 250 RON. Alimentez pana se umple si se opreste automat pompa, nu fortez deloc. Daca merg numai in Bucuresti ( stiti traficul asa ca numai intru in detalii ) fac undeva la 450-500 de km cu un plin. Daca merg numai in afara, un plin imi ajunge cam pentru 700 de km ( +/- 20-30 de km ). Unii pot sa scoata cifre mai bune iar altii mai proaste la consum, depinde foarte mult de sofer.

Dupa cum am spus eu conduc un Polo 1.4 de 85 CP. Ma tot gandesc in ultimul timp sa imi vand masina si sa imi achizitionez un Polo diesel. Si daca tot as face pasul acesta ma gandesc serios la un Polo 1.6 105 CP ( am luat in calcul si motorizarea de 90 CP ). Motorul de 1.2 75 CP iese din discutie pentru ca am ceva cu motoarele in 3 cilindri fie ca sunt benzinare sau diesel-uri. Ma gandesc la diesel deoarece am observat ca tind sa fac undeva la 30.000 de km/an si mai ma gandesc ca la anul o sa fiu plecat in afara aproape un an de zile si vreau sa imi iau masina cu mine. As vrea sa stiu daca la o motorizare diesel pe Polo se folosesc alte amortizoare/telescoape decat la cele pe benzina. De ce spun asta ? Pentru ca am inteles ca un motor diesel este mai greu cu aproximativ 80 de kg decat unul pe benzina...si la drumurile noastre ma cam sperie gandul acesta. As vrea sa stiu daca mai are cineva un Polo cu motor diesel de 105 respectiv 90 CP si daca imi poate oferii niste cifre concrete in legatura cu consumul real al masinii in oras sau in afara. de asemenea as aprecia daca cineva mi-ar putea raspunde la intrebarea cu greutatea si tipul amortizoarelor/telescoapelor. In rest masinile sunt la fel.

Modificat de Marius Neblea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

1.2 - 85cp este TSI, deci are turbo.

Pentru a mentine discutia in parametrii realitatii, VW nu are motoare 1.2 TSI de 63kW (85PS) pe Polo.

1.2-ul de 63kW (85PS) este Multi Point Injection.

post-16418-0-45796800-1308004017_thumb.j

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan: O clarificare ! - Exista 1.2 TSI 85 CP pe GOLF (si pe FABIA). Pe POLO, exista 1.4 MPI 85 CP ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, evident :) am gresit eu, voiam de fapt sa spun "1.2-ul de 63kW (85PS) este Multi Point Injection"

Cert este ca exista motor de 1.2 63kW TSI, insa doar pe

VW Golf (volkswagen.de -> Golf -> Produktbroschüren -> Technik und Preise),

Skoda Fabia (skoda.de -> Modelle -> Fabia -> Limousine -> Fabia Katalog)

si Audi A1.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce face 1.4 mpi de pe polo sa fie mai bun cu 5 cai decat 1.4 mpi de pe golf?

Nu cumva e FSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt MPI-urile de 80cai si pe Polo&Golf iar FSI-urile sunt 1.4FSI/AXU 86cai pe Polo iar pe Golf cred ca este 1.4FSI 90cai, asta daca nu ma insel. Iti recomand oricum FSI-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles dintr-un articol de ziar ca din aceasta toamna VW acorda garantie de 4 ani.

Ore ce se va intampla cu masinile aflate deja in garantie? Se va extinde aceasta garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am gandit ca poate exista unii colegi interesati sa-si achizitioneze Noul Polo si au intrebari, nelamuriri sau dubii si de aceea un astfel de topic le-ar putea fi util in luarea unei decizii.

Tot aici pot posta si colegii care si-au comandat Noul Polo si incearca sa faca timpul sa treaca mai rapid :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

Vreau sa ii cumpar un Polo sotiei, cu DSG obligatoriu!

Ce varianta de motorizare imi recomandati care sa mearga cu DSG!?

Nu o sa mearga mult (3-4000 Km/an), si majoritatea numai in Bucuresti.

Am auzit ca apare un nou motor pe benzina, cel de 1.4(nici nu se mai poate comanda) urmand a se transforma in 1.2 ...

Ma gandesc totusi ca cel de 105CP, e un pic cam racheta pt ce are ea nevoie...

Multumesc mult!

Alex

Modificat de kilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu DSG si 4 usi presupun, configuratorul iti da 2 motorizari mari si late: 1,2 tsi 105 cp si 1,6 tdi 90cp. Dieselul e mai scump decat benzinarul cu 1200 euro, dar daca zici ca faci <5000 km pe an chiar nu are rost sa te inhami la 1,6 tdi. Mersul prin oras nu-i prea convine filtrului de particule. Satisfactii mai mari le ai de la benzinar: e mai sprinten, costuri de intretinere mai mici, taxe mai mici. Indiferent de ce varianta alegi, probabil esti constient ca tre sa jonglezi cu un buget de peste 15000 euro. Cum ar zice unii, "la banii astia.." :) Oricum, eu zic ca Polo isi justifica pretul, e mai bine finisat decat multe alte marci din clasa sa. Masina ofera mai mult decat ai nevoie doar pentru hatzaiala prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!