Jump to content

Carlig remorcare


ByZ
 Share

Postare recomandată

Scoti grila de proiector din partea dreapta si acolo trebuie sa ai un belciug de care poti sa o remorchezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Grila are ceva suruburi ascunse sau e montata prin presare? Intreb ca sa nu rup ceva plastic pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lipit grilele alea cu silicon ca sa nu mi le mai traga altii...tot cu grija trageau nimic de zis dar oricum e deranjant de 2 ori la rand :D

Sper sa nu am nevoie de carligul ala vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Teoretic nu ai voie.   Practic eu am strabatut germania cu carlig fara sa tractez nimic si nu m-a intrebat nimeni nimic.   Oricum sunt 2 piulite, nu e mare branza sa il dai jos, cel putin nu la masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Treaba cu carligul dat jos ??  Eu lucuiesc in germania din 2010 si pana acum nu mi-a spus nimeni nimic si am la toate 3 Masinile carlig, si am avut si neplacerea sa ma opreasca BAG dar nimic . Adevarul e ca sunt trecute in talonul masini . Aici se leaga de orice neregula, inclusiv de incarcatura daca nu ii fixata corect, sau bagaje daca sunt  incarcate gresit. De exemplu Eu am pus in Seat cauciucuri in portbagaj pana sus si au vrut sa imi dea amenda ca in caz de franare sau accident se poate rani ocupanti masini(Daca sunt fixate cu chingi nu ii nimic, dar sa fie incarcate numai asa una peste alta si jantele de voiaj sa nu depaseasca geamurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 11 months later...

ma ajuta si pe mine careva cu o schema cu montarea carligului sau macar demontarea barei spate.merci :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci suruburile ce tin panourile pt noroi(numai cele din dreptul barii) scoti cele doua plastice de sub stopurile spate,ai si acolo 2 suruburi,dupa care dai bara jos.Intaritura de metal care tine bara ori o decupezi ori renunti definitiv la ea oricum bara se aseaza pe carlig dupa demontare.Ai nevoie de un releu pt legaturile electrice altfel o sa ai eroare cand bagi stecherul in priza carligului iar la semnal stanga/dreapta o sa semnalizeze exact ca atunci cand ai un bec ars pe semnalizare,adica repede,daca nu montezi releul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astia care zic pe net ca vand caligul cu tot cu instalatie electrica fara fire taiate ...montare usoara. au aceste relee?....in poze se vad doar fire si mufe.se gasesc de cumparat aceste  instalatii?eu am luat carligul din dezmembrari si firele sunt taiate.inainte sal montez as vrea sa ma documentez sa nu am probleme gen clipire rapida semnalizare etc.merci

Modificat de C@T@LIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

care e masa maxima remorcabila la sharan cu dispozitiv de franare? dar fara disp. de franare?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 cu 700

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,deci daca montez carlig(original de pe sharan) pentru remorca ,este necesar sa-l omologhez la RAR,si trecut in cartea de identitate si talon??  Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare, ma interesează sa știu dacă se poate monta sistemul de cârlig cu modul J345 de pe 7N pe 7M. Mulțumesc. Am înțeles ca acest modul J345 aduce o contribuție la felul cum se comporta mașina când tragi o remorca/rulota. Din informațiile obținute pana acest sistem a fost pus din fabrica începând cu mai 2010. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Vreau sa montez un carlig original sh si am martor de bec aprins.Ma poate ajuta cineva cu codul modulului can bus?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Pentru un sharan 2016 , as vrea sa montez carlig de tractare electric, am comandat carligul impreuna cu modul si cablaje dar as mai avea nevoie de buton . Nu il gasesc nicaieri, ma poate ajuta cineva cu un cod? Trebuie facute ceva codari dupa montaj?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare! Mă ajută și pe mine cineva cu o informație? Se potrivește cârligul de pe Galaxy an 98, pe Sharan 2004? N-aș vrea să mă apuc de demontat degeaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare tuturor. Am un sharan din 2011.  I-am luat un carlig de remorcare electric cu tot cu modul dar fara buton. Sunt in stadiul de montare carlig, modul si sa gasesc si un buton oem sa montez pe masina.  Intrebarea e urmatoarea. Unde pot gasi o schema cu locul unde se monteaza modulul si pe unde  sa trag firele aferente.  Va multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/13/2018 at 6:52 PM, dobrisrobert said:

Salut,

Pentru un sharan 2016 , as vrea sa montez carlig de tractare electric, am comandat carligul impreuna cu modul si cablaje dar as mai avea nevoie de buton . Nu il gasesc nicaieri, ma poate ajuta cineva cu un cod? Trebuie facute ceva codari dupa montaj?

Multumesc

Salut. Ai reusit sa il montezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. Mi-am schimbat mașina și mi-am luat un sharan din 2009, echipat cu cârlig demontabil, dar vechiul proprietar a pierdut cheița de la cârlig. Cum pot să-l demontez sau să fac altă cheiță? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!