Jump to content

Carlig remorcare


ByZ
 Share

Postare recomandată

Salut,

Vreau sa montez un carlig de remorcare la sharan care are si martorul de bec ars in bord.

Nu stiti trebuie neaparat sa caut si modul separat pentru carlig?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina? Si ce cod motoar are? Sa ma uit pe scheme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e 2003, dar tot AUY , si de mult vroiam si eu carlig, insa nu stiu cum fac cu mufele , adica cu priza aceea pentru remorca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana viitoare sigur ii montez carlig,te anunt eu cum e cu mufele si daca trebuie modul separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu uita,cand vinzi masina vreodata sa-l scoti(il vinzi separat carligul),ca altfel pierzi din valoare ei. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum asa? Din cauza ca odata ce e vazut carligul omul se gandeste ca ai tras de masina? :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gandesc oamenii ca ai facut italia si germania cu ea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....si ai rupt masina(ambreiaj,turbina)in doua,carand platforma dupa tine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cat costa sa cumperi si sa montezii un carlig pe un sharan 1 ????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 600 ron + 100 ron montajul.Cred ca este acelasi carlig pe ambele modele de sharan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma depinde mult de forma lui si vine legaturile la o tripla din dreapta sau stanga nustiu sigur eu asa am luato din germania cu tot cu carlig si cand am ajuns la un service cu ea vroia sa imi dea 150 euro pe el sa-l dau, banditi :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pot sa va spun ca la masina mea am montat un carlig , asa am cumparat o , fapt ce ma salvat de doua ori cand cineva ma lovit in spate si surpriza ca la masina mea nici o dauna, insa eu nu folosesc acel carlig pentru tractare remorci sau alceva, credeti ca la vanzare trebuie dat jos ? Din cate stiu legaturile la priza sunt facute din triple stanga dreapta , pozitie , frana semnalizare, nimic complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara. Sunt nou pe forum. Am un sharan 2009, 4 motion, 1,9TDI, 115CP.

Plec in iulie in excursie in Germania, in sud, in jurul Munchen-ului. Vreau sa cumpar carlig de remorcat pt o rulota:

1. Suporta Sharanu meu o rulota? E cineva care are rulota dupa sharan? Cum se comporta la mers? Si ma refer nu numai pe autostrada, ci si la munte pe drumuri mai linistite...

2. De unde as putea cumpara carligu? De aici sau sa astept pana in aausburg? ( trec si pe acolo). Ma poate ajuta cineva cu o locatie de magazin sau link?

Va foarte multumesc, Cezar D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prea scumpe cele de pe autokarma,eu l`am luat de la o persoana de pe okazii cu 600 de ron anu trecut,acum nu stiu ce preturi mai are,in orice caz nu cred ca e 1000 ron ca pe autokarma.Super de treaba tipu si carligul de calitate.Are cui detasabil si priza rabatabila sa o poti ascunde sub spoiler.

Daca vrei numarul da`mi un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sant scumpe dar sant marca westfalia care echipeaza OEM sharanul cod 7M3 971 541 G,am eu si firele nu s trase din tripla vin direct din instalatia masini cu acces la mufa pe gaura unde lasi rezerva jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi cer scuze pt postare dubla,(dar e urgent, plec azi si nu mai am acces la net) am apucat sa postez pe topicul de touareg si acum am gasit si discutia asta. trebuie sa plec pana in germania si cineva mi-a spus ca acolo nu ai voie sa ai montat carlig daca nu ai nimic remorcat. e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca carligul este specificat in actul de identitate al masinii e totul ok, cu sau fara remorca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

colegi uitativa pe ebay costa 107 euro cu tot cu kitul electric cu priza, modul, suruburi, instructiuni montaj ,scheme electrice,etc

http://www.ebay.de/itm/Anhangerkupplung-VW-Sharan-Van-2000-2010-starr-7pol-uni-E-Satz-NEUE-Bosal-AHK-/280827639145?pt=DE_Autoteile&fits=Model%3ASharan&hash=item4162a1b569

asta e cu 7 pini ala cu 13 pini costa 120 eu miam cumparat si e de calitate arata mai bine ca in poza si ai tot la el mura in gura cu cita indeminare poti fara probleme sa il montezi singur,nu e complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea arata ca cel oem sau poate mi se pare mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se pare,e o facatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Poate suna cam stupid, dar rog pe cineva sa-mi spuna unde se gaseste carligul de remorcare din fatza. Am ramas ieri intr-un sant format din zapada si gheata, am vrut sa trag putin masina din fatza dar nu am gasit carligul.

Pana la urma am tras-o din zapada cu carligul din spate, insa as dori pe viitor sa stiu si de unde se tracteaza si din fatza. Masina e un Vw Sharan Family 1,9tdi din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!