Jump to content

Pompa ulei passat B6


BOGDANXTREM
 Share

Postare recomandată

proba de foc va fi la iarna, cind uleiul va fi mai greu de rupt dimineata la minus ( implicit stresul asupra axului va fi maxim ) ...daca rezista pina la primavara, e salvata situatia citeva zeci de mii de km...

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am garaj in care cred ca intotdeauna temperatura e cu +...deci din privinta asta m-am scos. Pe mine la 214000 m-a lasat fara presiune de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va amagiti singuri si refuzati sa cititi paginile din spate ... Treaba voastra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am gasit o solutie pentru cei care au probleme cu pompa de ulei pe lant, lantul inca se mai fabrica, nu se mai livreaza catre reprezentante din cate am inteles. Am gasit un kit ce are in componenta urmatoarele : lant, patina, pinionul mic si imbus. Pretul pentru acest kit este de 460 de lei. Manopera undeva la 250-300 lei. Pentru detalii, pm si va dau numarul de telefon al magazinului care comanda aceste piese. Pana acum sunt foarte multumit de rezultat, nu se mai aude asa urat si masina se comporta altfel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai spunea D@ny mai sus sa cititi inainte de a posta.Nu lantul era problema ci pinionul cu masa dubla de pe vilbrochen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am postat pentru toata lumea, poate sunt altii care au alte probleme, imbus pinion sau lant....la mine de exemplu era foarte uzat lantul si patina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la oradea este vre-un atelier unde se poate schimba pompa de ulei sa pot trece de la pompa cu echilibratoare la pompa de 1,9 TDI ??? Astept raspunsuri.Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11500 km cu imbus schimbat doar... tot ok, ma amagesc in continuare :D ca am platit doar 27 lei   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la oradea este vre-un atelier unde se poate schimba pompa de ulei sa pot trece de la pompa cu echilibratoare la pompa de 1,9 TDI ??? Astept raspunsuri.Multumesc :)

Vezi pe forumul Audi...dai un search la "pompa ulei" in sectiunea tehnica>>motoare si transmisii, pentru ca este un coleg din Oradea, LXL care se ocupa cu recrificarea la imbus si la gaura hexagonala...pe orice motor cu pompa cu angrenaj pe lant sau cu pinioane. Si sa fac o recapitulare a solutiei sale,care s-a mai discutat si aici pe thread:

"Varianta care am facut-o la cel putin 50 de masini, prin majorarea gauri hexagonale la 10 mm si fabricarea unui ax in 2 trepte 10 mm respectiv 6 mm, care se pare ca face uitata problema cu presiunea de ulei. Dincolo de frontiera se practica asta de cand au aparut astfel de probleme si eu le aduc de la ei, cu piesa veche la schimb."

Ca sa vorbesc acuma din experienta proprie, la masina din semnatura am facut aceasta operatiune preventiv,chiar daca nu am avut nici o problema sau vreun semn ca ar ceda! Masina are 220k km si am achizitionat-o cam de 2 luni.Merge impecabil insa mi s-a pus mie pata sa schimb direct fara sa mai verific cum arat imbusul sau gaura hexagonala.Asa ca am facut o excursie pana la Oradea,eu fiind din TM si am facut operatiunea. Ca si idee...imbusul de pe masina era aproape rotunjit iar gaura permitea un joc de vreo 35-40 de grade a imbusului...deci ma mai tinea pana la primul inghet mai serios dupa care ramaneam in "plop".

Asa ca sfat prietenesc de la un posesor de Passat 2.0 naravas...faceti operatiunea preventiv,daca masina are mai mult de 150k km pentru ca riscati sa dati o avere daca va lasa fara presiune la ulei(turbina,ulei in DPF,sau mai rau de atat daca va aflati pe autostrada sau in mai stiu eu ce depasire)

Ave_Scofield,daca esti interesat si daca nu se sterge postul meu(ca am vb despre o forum Audi aici..imi cer scuze btw) iti pot lasa pe PM numarul colegului de pe forum Audi si te va ajuta cu cea mai mare placere.Eventual daca nu se sterge postarea,pot atasa si poze cu imbusul vechi dar si cu tot sistemul dupa modificare.

Din nou cer scuze daca am adus vreo jignire vreunui coleg VW-ist venind cu o rezolvare de pe forum audi dar am zis sa impartasesc cu voi solutia gasita de mine la o problema comuna a grupului VAG.

Salutari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns,dar eu vreau sa schimb complet pompa de ulei cu una de 1,9 tdi.Eu deja am trecut prin problema cu ''low oil pressure stop engine" dar spre norocul meu nu a trebuit sa schimb decat pompa de ulei cu tot cu echilibratoare.Am luat una SH dar oricum am ajuns la 2000 ron cu schimbatul si nu mai vreau asta inca odata ca s-ar putea sa ma coste de cateva ori mai mult :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci poti sa il contactezi si ii spui ce vrei ca te ajuta...chiar daca vrei sa schimbi pompa cu una de 1.9.Am sa iti dau un PM cu nr lui si vezi ce zice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarel CR 2L 2010 mai sunt probleme cu pompa de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!