Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Apare in Martie la noi.

Problema va fi numarul relativ mic disponibil pentru Romania, se produce pe aceeasi linie cu Yeti si Ateca, iar Yeti incetineste foarte mult ritmul liniei. Se va rezolva cadenta liniei de la inceputul lui 2018 cand iese Yeti din productie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Penibil. In conditiile astea cred ca nu se va putea negocia nici 1% discount la pret pentru ca dealerul iti va spune ca iti face un favor ca reuseste sa ti-o aduca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce linie vorbiți? La Mlada Boleslav? Ateca nu se face in Spania? De ce ar ieși Yeti, unde se face noul Yeti (Snowman), in alta fabrica? Un pic mai preciși va rog :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la Mlada

Besides the ŠKODA KODIAQ, the ŠKODA models SUPERB and YETI currently run off the production lines at the Kvasiny site.

http://www.skoda-auto.com/en/news/2016-10-18-kodiaq-production-launch-in-kvasiny

Actualul Yeti nu e pe MQB, in timp ce restul masinilor facute acolo sunt pe MQB. In orice fabrica, cel mai mare timp se pierde la change-over-ul liniei. In cazul de fata eficienta e scazuta datorita change-over-ului dintre MQB/non MQB si intre diferitele modele.

Discutia de fabrica/procese fabricatie e lunga si OT aici, daca vreti in alta parte...e mult de spus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiak Scout...din punctul meu de vedere asa trebuia sa arate de la inceput :)  Deci:

- The Skoda Kodiaq Scout is also fitted as standard with 19-inch alloy wheels specially created for this model variant. 

- The equipment and interior design are also tailored to the robust character. They are based on the Ambition trim level. The Skoda Kodiaq Scout comes with Off-Road Assist, a Rough-Road package with underbody and engine protection as well as a front and rear Park Assist. The generous array of standard equipment includes Driving Mode Select (Eco, Comfort, Normal, Sport, Individual, Snow), which can be used to control the engine, automatic transmission, power steering and air conditioning. Snow mode adjusts the ABS, ASR, ACC (where present) systems and the engine management to the specific conditions of the snow-covered or slippery road.

Standard equipment in the interior includes a multifunction steering wheel, LED ambient lighting in ten colours, a Modular Infotainment Matrix (MIB) with eight speakers,

- Ground clearance of 194 mm, it can even negotiate larger bumps with ease. It has a ramp angle of 19.7 degrees; the approach and departure angles are an impressive 22.0 and 23.1 degrees due to the short overhangs. In addition, the Rough-Road package, which comes as standard, protects against damage to the underbody, engine, brake and fuel lines as well as cables. When the road ends, the driver can select off-road mode simply by pressing a button

- Motorizari

1.4 TSI 110-kW (150-PS) 4×4, top speed 197 km/h, 0-100 km/h in 9.8 seconds, combined consumption 6.8 l /100 km, 153 g CO2/km

2.0 TSI 132-kW (180-PS) 4×4, top speed 207 km/h, 0-100 km/h in 8.0 seconds, combined consumption 7.3 l/100 km, 168 g CO2/km

2.0 TDI 110-kW (150-PS) 4×4, top speed 197 km/h, 0-100 km/h in 9.5 seconds, combined consumption 5.3 l /100 km, 139 g CO2/km

2.0 TDI 140-kW (190-PS) 4×4, top speed 210 km/h, 0-100 km/h in 8.9 seconds, combined consumption 5.7 l /100 km, 150 g CO2/km

Skoda-Kodiaq_Scout-2018-1024-01.jpg

Skoda-Kodiaq_Scout-2018-1024-02.jpg

Later edit: chiar mi-a suscitat interes varianta asta

@kthor: ce zici de Kodiak Scout ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Skoda. :P Dar dacă rămâne Skoda și la preț atunci n-am de ce să mă plâng. Pentru mine, Kodiaq este în continuare prima opțiune după finalizarea leasingului de la O3. Două aspecte urmăresc aici: să nu-mi bage pe gât navigație sau volan teșit. Altfel, o versiune de interes cum bine ai punctat, 75NOR. Și da, așa trebuia să arate însă o mai modifică și ei pe parcurs. Eu mai am timp (cred) și pentru bordul LCD/OLED. La negative, jantele parcă aduc a bamve da' poate este doar o iluzie și nu va fi nevoie să fie schimbate.

Desigur, fără o motorizare decentă pe benzină nu avem ce discuta, însă asta vedem la teste. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e un pericol de Navi standard sau volan tesit. 99% vor merge pe varianta clasica, adica primesti Bolero - daca vrei, faci up-grade la Navi.

Ceasurile de bord LCD - mda, desi cel mai probabil vor "cere" Navi la configurare.

Motorizare decenta benzina ? Exceptand 2.0TSI 180, care probabil va avea 300-320NM, nu vad alta motorizare posibila/disponibila

Cat despre Test Drive cu 2.0TSI, eu zic sa nu-ti faci vreo iluzie, pe bune. Niciun dealer nu o sa-si incarce stocul cu asa ceva. Nu am gasit Superb 1.8 sau 2.0 benzina de TD...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Văzusem că au introdus în standard pedalierul sport și mă gândeam să nu-l asocieze cu un volan pe măsură. Mai ales că vorbim de o mașină care emană sportivitate prin toate lufturile. Pentru bordul LCD le-aș accepta nestemata de Columbus (dar cu ce blesteme, numai eu știu :P) deși încă sper să nu le considere inseparabile. La testare mă voi mulțumi cu 1.4 TSI. Dacă primește notă de trecere, încărcat cu 4 persoane, atunci nu cred că 2.0 TSI mă va dezamăgi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca sanse la un 1.4TSI 2wd o sa fie la TD :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca mai nutresc speranta (sincera) ca va exista si un 220 TSI ...

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 TSI, versiunea în 5 locuri:

- 320NM livrabili în plaja 1400-3940 rpm,

-vârful de putere se atinge la 3900 şi ţine până la 6000 rpm,

-V max 207 km/h,

-sprintul de 100km/h se face în 8 sec.,

- consumul mediu este de 7,4l cu 6.4 extrurban şi 9.1 urban

-emisii CO 170 gr

-masa cu tot cu şofer începând de la 1695 kg

-coeficient aero 0,33

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Makron: good post, eu pusesem doar info cu 0-100 in 8 secunde.

Revenind, daca stam sa ne gandim ca TSI220 are 350NM, pentru 30NM in minus cat are TSI180 (cel nou de 2.0 ma refer), presupunand ca se vor oferi ambele si presupunand o diferenta de > 1,000eur intre ele, personal as alege 2.0TSI180 

Astept cu mare curiozitate lista de preturi (se va anunta in curand) si live modelul. Sper sa nu imi placa atat de mult incat sa ma transforme in doritor de SUV :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, din graficul puterii, rezultă că la 2500 rpm avem 108 cp iar la 3000 rpm deja se ating 136 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca vine si varianta Sportline:

http://www.autobild.de/artikel/skoda-kodiaq-sportline-2017-vorstellung-11250599.html

E posibil sa apara si motorul BiTDI de 240CP pe varianta asta, de la care ne putem astepta la un sprint de sub 7s. Ar fi impresionant.

@75NOR mai ai timp sa te razgandesti in privinta comenzii? sa iei Kodiaq?

Skoda-Neuheiten-bis-2020-1200x800-40bd2f28e80f510c.jpg

Modificat de Jaw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai vazut pana acum ca la un SUV sa puna varianta Scout. Wtf....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e primul SUV al marcii, ca Yeti nu poate fi numit SUV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jaw: mersi, dar raman pe ceea ce am comandat :)  Stii cum e aia cu pasarea din mana si cioara de pe gard :) 

O sa testez dupa ce apare si, poate urmatoarea - daca ma prinde filonul, sa fie SUV - desi imi place mult mai mult ideea de masina tip Allroad decat SUV propriu-zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti gandul. O sa fie full banana sau deloc. Prietenii stiu de ce. :)

Si eu as mentine actuala comanda, fara vreun regret pentru skodiaq. 

Referitor la varianta Sportiline, daca se va mentine politica importatorului, vom avea exclusiv variante diesel. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclusiv diesel si peste 4 ani nu mai intri in Paris cu ele.. :scratch:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, Paris, Atena, Madrid, Londra si mai erau cateva...

Meanwhile, in Romania, "visam si pictam" MAC-uri. Asta cere piata, asta ne da importatorul. 

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: si in Germania va aparea cat de curand "Blaue Plakette" - insa pana acolo mai dureaza putin...insa va fi....

PS: cum in gama vag am avut SQ5 diesel, si acuma au trecut pe benzina, o sa fie si in alte curti...insa again....dureaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, edi10000 said:

Nu am mai vazut pana acum ca la un SUV sa puna varianta Scout. Wtf....

Bine punctat! Doar că aici Skoda face un gest neașteptat și ne spune din start la care versiune de Kodiaq ne putem aștepta să fie în stare să treacă, timid, în zona de off-road. Căci SUV nu a însemnat niciodată 4x4 sau off-road. Doar un combi/avant/estate/etc. bine umflat și la fel de bine cocoțat.

Și ca să fim corecți, să oferi o versiune care să înceapă cu "sport" pe un SUV... și să o echipezi exclusiv cu tractorașe... am zis eu că nu apreciez Skoda pentru creativitate, uite că m-am înșelat (nu e o creativitate "inteligentă", recunosc, dar nici nu aveam astfel de pretenții).

Acum, trecând peste pesimismul (din păcate justificat) lui cristi511 și revenind la optimismul (justificat doar de așteptările comune) lui vdragos, pot spune că trag și eu ceva speranțe ca măcar un 2.0 TSI 280CP să fie oferit. Și nu pot să fiu foarte dezamăgit dacă n-o vor face, îl regăsesc pe S3 dacă Kodiaq 2.0 TSI se va dovedi mai puturos decât un Logan cu 90 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off: logan 1.5 dci 90 cp/220 nm ----> 1155 kg kerb weight. (12.8 kg/cal)

0.9 tce 90cp/135 nm ----> 998 kg kerb weight. (11.1 kg/cal)

Skodiaq 2.0 tsi 180 cp/320nm ---->1669 kg kerb weight (9.3 kg/cal). *4mo dsg

Desi analogia este oarecum exagerata, datorita volumului extrem de mare al Skodiaqului, cred ca suv-ul va dezamagi crunt la viteze de dn-uri sau autostrada. 

Revenind la subiectul topicului, aceste editii speciale sunt strict rezultatul studiilor de marketing si nimic mai mult. :)

Asta se vrea, asta se ofera. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq Sportline vine în standard cu tracțiune integrală, iar gama de motorizări este similară cu cea disponibilă pe Kodiaq și include două unități pe benzină: un TSI de 1.4 litri și 150 CP cu care Kodiaq ajunge de la 0 la 100 km/h în 9.8 secunde și oferă un consum mediu de 6.8 litri/100 km, dar și un motor TSI de 2.0 litri și 180 CP. În plus, există un motor diesel TDI de 2.0 litri, disponibil în versiuni de 150 CP și 190 CP.

 

sursa: automarket.ro 

1.4 TSI Sportline e ceea ce trebuie :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Skoda Kodiaq - discuții generale
  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!