Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Frumoasa pe dinafara, nu stim ce gasim inauntru.

De curiozitate am intrat pe skoda-auto.com. In Romania cea mai ieftina 4x4 este 21.222 Euro, in Germania cea mai ieftina 4x4 este 29.250 Euro. Oare char asa prosti sunt cehii incat sa mearga cu pretul asta tocmai in tara de referinta a automobilisticii mondiale, unde concurenta este acerba, sau pentru noi se folosesc alte piese ca sa iasa mai ieftina? Este totusi o diferenta de 8028 Euro. Avand in vedere calitatea produselor grupului VW din Romania din ultimii ani, a serviceurilor pline de automobile cu o gramada de probleme tehnice, ma gandesc ca nu este imposibil sa pui pe acceeasi linie de montaj piese diferite. De exemplu pe masina aflata pe linie cu 10m in fata pui un sistem de franare BOSH fabricat in Germany, iar pe urmatoarea ce urmeaza sa fie livrata in Romania si se afla pe aceasi linie cu 10m mai in spate, mecanici or sa montaze un BOSH fabricat la marginea unei culturi de orez din China. Tehnic este foarte posibil. Altfel va las pe voi sa gasiti logica diferentei de pret de 40% in plus la acelasi automobil vandut in Germania fata de cel vandut in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Diferenta aceea de 8000 de euro se "materializeaza" intr-o sumedenie de dotari care pe variantele din Germania sunt standard, in comparatie cu Romania. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe configuratorul skoda.ro cel mai ieftin Kodiak TSI 4x4 este 23952 euro. Probabil ca si ca dotari are ceva peste configuratia de .ro, insa e stiut ca preturile de la noi sunt mai mici decat cele de la nemti si nu doar la Skoda.

Discutia despre ce componente se folosesc la asamblare e veche, sunt deja "mituri" despre acest subiect. Pana la urma poti cumpara oricand o masina facuta ptr Germania, daca vrei sa stai linistit ca ai piese de "calitate superioara", dar vei plati acest comfort psihic. Eu sunt de parere ca nu e cazul de cal I, II si eventual III in functie de tara de destinatie, atata timp cat masinile sunt facute in aceeasi fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@amdo discutia este despre Kodiak in general, nu despre diferentele de pret si/sau calitate intre diverse piete. Diferente de pret exista intre piete la toate marcile, iar discutiile despre presupusele diferente de calitate se poarta in alta arie.

La urmatoarea incercare de flame se vor lua masuri drastice. Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ca sa mai stergem praful de aici...va propun un filmulet despre ce (nu) poti face cu un Kodiak...

Primele 6min sunt relevante, inclusiv "varsarea" aluia, care arata cat de inclinat e malul la coborare :) 

Plecarea in rampa de la minutul 13 e delicioasa pentru ambreiaje :( 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca rs-ul vine in 2018 inseamna ca nu vom avea nici scout-ul in aceasta toamnă asa cum se vehicula...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang: de Scout nu se stie nimic, nu cred ca il vedem anul asta. Poate cu MY 2019, din vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la IAA 2017 se pare ca au fost prezentate Scout si Sportline

scout2.thumb.jpg.2c5b902665e411df08decf5e4dbc4659.jpgScout.thumb.jpg.14c56721fbbe1c32fdc2e7f17dc60d89.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat e durata de asteptare pentru o comanda la Kodiaq acum? Auzisem de 8 luni, dar nu sunt sigur de sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta Scout este pe configuratorul din Germania deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este....dar la ce preturi! Si cat costa optiunile suplimentare! :o

ACC 160 km (320 eur) si clima in 3 zone ce sunt standard incluse peste tot in versiunea superioara  aici sunt taxate suplimentar.

Iar ACC 210 km 820 eur ????

De fapt in Germania si versiunea clasica e cea mai scumpa dintre toate configuratoarele...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am urmărit cu interes discuțiile purtate pe acest forum privid Skoda kodiaq și în cele din urmă, m-am decis să împărtășesc cu voi următoarea situație :

- la începutul lunii Iulie am plătit avansul pentru un kodiaq la un dealer din București, valoare autoturism 37.350 euro și termen de livrare 44 de săptămâni cu șanse de scădere a perioadei ( zise dealer-ul auto). A trecut o luna, sun la dealer pentru noutăți - autoturismul intră in producție în sâptamana a-4-a din 2018. După doua luni și junătate situația a rămas neschimbată. Ok, îmi zic, doar am fost anunțat de la început.  Un amic din Anglia comandă autoturismul la finele lunii Iulie. Termen de livrare luna Octombrie, configurație asemănătoare. Pe 15 August este anunțat de dealer că autoturismul a intrat in producție. Livrare prima jumătate a lunii Octombrie. WTF ???!!!

îmi place SUV-ul asta dar nu înțeleg politica Skoda . 

Mai este și altcineva în aceeași situație? 

Toate cele bune!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

politica este foarte normala. 

La inceputul anului, fiecare importator isi rezerva o cota de productie la fiecare model, esalonata pe luni. Cand se depaseste cota alocata fiecarui importator/ fiecarei tari, ce se comanda suplimentar, trece la coada. 

In Uk , comanda s-a incadrat in cota alocata. De asta vine repede. In Romania nu s-a incadrat, deci intra in productie cand este disponibilitate. 

Si este termen ok... la alte marci, nu poti sa comanzi configuratia aleasa de tine, trebuie sa alegi un nivel fix de echipare... iar la altele prinzi 8-10 luni daca ai noroc 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aceea din Anglia are volan pe dreapta, e alta masina... Oare nu influenteaza si acest un pic? Cu siguranta pot fi si alte elemente (optionale) care pot intarzia productia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta pe ce parte e volanul, masinile sunt fabricate pe aceeasi linie de productie.

Explicatia pentru termenele de livrare e cea data de andrei_221 si anume cota alocata fiecarei piete. Iar cum UK e (daca retin bine) a doua piata auto din Europa e normal ca la ei sa nu existe cote (sau sa fie f mari).

Situatia e similara si la Ateca, am urmarit termenele de livrare pe forumurile englezesti, la ei se asteapta 2-4 luni, in timp ce la noi 40-52 saptamani (estimari initiale, acum se pare ca sunt persoane care au asteptat "doar" 26-30 sapt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc că mi-am bazat estimările după experiența personală. Am achiziționat un Vw Golf VII imediat după lansarea în România (livrat in doua luni și jumătate ) apoi un Hyundai I20 livrat în doua luni. Probabil că voi intra in posesia autoturismului prin Martie anul viitor. AMR 6 luni ...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabrica unde se ansambleaza Kodiak producea pana nu demult si Yeti (deci platforma diferita) si Ateca, iar acum produce si Karoq, toate cele 3 cu cereri mari (cu siguranta si noul SUV de la Skoda va genera cerere mare) si posibil ca cifrele de vanzari actuale sa nu fi fost prevazute de Vw, drept urmare rezulta timpi mari de asteptare pentru pietele secundare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus-o. E oarecum frustrant sa-ti comanzi masina imediat ce a aparut my2018 si sa iti vina cand deja stii ce va aduce nou my2019...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq Sportsline spotted :)

kdq-f7a6.jpg

kdq-f7a7.jpg

kdq-f7a8.jpg

kdq-f7a3.jpg

kdq-f7a4.jpg

kdq-f7a.jpg

Eu zic ca arata chiar decent pe steel grey :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.09.2017 at 8:40 PM, Derekay said:

Salutare!

Am urmărit cu interes discuțiile purtate pe acest forum privid Skoda kodiaq și în cele din urmă, m-am decis să împărtășesc cu voi următoarea situație :

- la începutul lunii Iulie am plătit avansul pentru un kodiaq la un dealer din București, valoare autoturism 37.350 euro și termen de livrare 44 de săptămâni cu șanse de scădere a perioadei ( zise dealer-ul auto). A trecut o luna, sun la dealer pentru noutăți - autoturismul intră in producție în sâptamana a-4-a din 2018. După doua luni și junătate situația a rămas neschimbată. Ok, îmi zic, doar am fost anunțat de la început.  Un amic din Anglia comandă autoturismul la finele lunii Iulie. Termen de livrare luna Octombrie, configurație asemănătoare. Pe 15 August este anunțat de dealer că autoturismul a intrat in producție. Livrare prima jumătate a lunii Octombrie. WTF ???!!!

îmi place SUV-ul asta dar nu înțeleg politica Skoda . 

Mai este și altcineva în aceeași situație? 

Toate cele bune!

 

Salut,

 

Eu am comandat masina pe 5 mai.Nu se stie cand ajunge.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie, dimpotriva, mi se pare ca nu o avantajeaza culoarea. Pe Octavia arata bine, dar posibil ca pozele sa nu reflecte corect realitatea, deoarece pe Octavia in realitate da mult mai bine decat in pozele de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!