Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Sa ma uit in contract......

Daca o tine asa va fi cadoul de Craciun

M am uitat.  Conditia era ca plata sa fie integrala...eu am dat doar un avans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi? Cine nu riscă, nu câștigă! :D

De curiozitate, cât ar fi fost distracția pentru 21 de săptămâni întârziere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciuna...cred ca au contracte cadru...atunci cand achiți suma integral si cand parțial....doar avans

nu sunt prevăzute clauze...:banghead:

Oricum....s

dealer ul e ok....mi a dat de la inceput discount bun....asa ca......

Mi era greu sa suport suma intreaga...mai ales ca la începutul lui Iulie astept un superb

Si le dau 2 mașini la buy back

Mai e cineva in situația in care i au prelungit termenul de livrare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unui fost coleg i-a fost livrat Kodiaq-ul ieri (comanda data in Februarie).

Urat cu sapt 47 :(, o sa intreb si eu dealer-ul daca a intervenit vreo schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce kodiaq a luat?

Maa refer la versiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut in poze, un Style cu multe dotari optionale.

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu intarzierea la Style.

Masina comandata pe 22 februarie.

Initial saptamana de livrare a fost saptamana 22, apoi 26 si azi am aflat ca ar fi 47.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru prelungirea cu aproape inca 6 luni a termenului initial ajungi la aproape 1 an termen de livrare... cred ca se poate denunta unilateral contractul... pe tema asta cred ca se mai pot obtine ceva "favoruri" ....chiar sunt curios de garantarea termenului de livrare asumat prin contract si care ar fi sanctiunea nerespectarii.

Ajungi sa comanzi masina cand inca se fabrica my2017 si risti sa ti se livreze cand deja se anunta ce noutati va integra my2019....ar fi prea frustrant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..banuiesc ca doar la cei care o platesc integral...pentru avans nu se precizeaza

In contract se precizeaza 15-20 de saptamani sub rezerva achitatii valorii auto integral

Modificat de Dingo68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce-am vorbit cu dealer-ul; masina a fost confirmata pt. productie, deocamdata nicio intarziere. Am inteles ca in ultima sapt din Iunie ajunge in tara, deci build week-ul ar fi undeva saptamana 22-23. Posibil ca intarzierile sa fie din cauza motorizarii, echiparii si optionalelor.

Mi-a zis ca pt. comenzile noi termenele de livrare sunt chiar de 10 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa...altii care sunt invidiosi pe Ateca si s-au gandit sa preia metoda de succes :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca, Kodiaq, Karoq - aceeasi fabrica, aceleasi intarzieri.

La cele platite integral exista clauze de penalizare in caz de intarziere a livrarii? Eu am achitat doar avans si e doar un termen orientativ, fara a se preciza ce se intampla in cazul nerespectarii acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu exista reglementari exprese conventia se completeaza cu prevederile normelor de drept comun. Chiar si in lipsa de stipulatie expresa un termen nu mai poate fi considerat rezonabil daca acesta devine dublu fata de cel contractat initial. Si de aici se poate incerca obtinerea unor beneficii suplimentare de catre client...

Volan sport încalzit nu avem nici in my2018? 

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate asteapta dupa facelift, deocamdata nu duc lipsa de clienti.

Oricat de ok ar fi volan/scaune incalzite, Webasto e dotarea care'ar trebui selectata dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu duc lipsa de clienti pentru ca raportul calitate /pret e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh na... Si atunci la Kia ce mai e ..? Moka? 

Iar despre pret, ne putem da cu parerea. Nu cred ca e mic deloc, in conditiile in care discount ioc! Despre calitate, vom vedea dupa cativa ani de utilizare. Din poze, cam greu sa iti dai cu parerea despre calitate (cand ma refer la calitate, nu ma refer doar la fete de usi, bandouri sau mai stiu ce imbinari. Aici intra si partea de motor, de tren de rulare etc)

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am reusit si eu sa vad una la reprezentanta. Mi s-a mai domolit entuziasmul, sincer multe materialele sunt mai slab calitative decat la O2 din 2004. Usile arata rau de tot, plasticul de pe bord pare subtire si scaunele sunt mici. Stau si ma gandesc daca au facut rabat la calitate la elementele cele mai vizibile, oare ce o fi pe interior, la cele  care nu se vad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie pozitia in scaun imi place...insa as fi vrut sa vad si eu o trapă, niste scaune macar partial piele, un volan sport, un canton, insa cea expusa la Elcar e cam "cheală"...clientul asa il atragi, cu o versiune cat mai aproape de full, daca o optiune îi place la contactul vizual o alege, daca nu o vede are toate sansele sa ramana doar in catalog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq: de ce nu faci o plimbare pana la BV? Cea de TD are piele ventilata, trapa, stationara, canton si toti asistentii care se pot bune, nemaivorbind de carlig electric, navi, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In contract scrie asa: "Termen de livrare: 25-40 saptamani de la confirmarea platii avansului in contul Vanzatorului, sub conditia platii integrale a pretului contractual de catre Cumaprator".

In concluzie, termenul de livrare se calculeaza de la confirmarea primirii avansului de catre dealer, dar care, bineinteles, nu iti va da masina daca nu achiti pretul integral. Dar termenul e clar stipulat si cred ca asa e la toti.

La asta se mai pot adauga de la 2 la 8 saptamani de intarziere, pentru diferite motive.

Modificat de bestof
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din surse oarecum "sigure"am inteles ca intarzierile apar in special la dotarea style, pe ambition termenele se respecta..

Modificat de topcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inside info: am inteles ca butoanele pentru consola sunt facute in Ucraina si nu sunt in stare sa le produca in parametri; linia e blocata asteptand plasticele care nu mai vin; au trimis om din Cehia sa stea cu "biciul" pe ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit pe un forum din uk ca furnizorul pentru "sun roof" ar fi problema...comenzile cu aceasta optiune si-au decalat termenele...dar ca ulterior au revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cand au de gand sa introduca virtual cockpit si pe Kodiaq? Stie cineva>?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dingo68

Cand afirmi ca ai dat doar un avans la semnarea contractului te referi ca de diferenta ai accesat rata/leasing prin Prosche sau mai nou poti achita un avans la lansarea comenzii iar diferenta o achiti din surse proprii pana la sosirea comenzii/livrarea masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!