Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Posibil sa ma înșel dar poate ca suv-urile se comporta mai bine datorită tractiunii integrale si greutății mai mari pe puntea spate (care ar putea insemna aderența marita in conditiile testului). Golf-ul sincer in test pare ca pierde aderenta pe spate..fiind foarte usor. Repet, nu sunt expert dar asa vad eu rezultatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am avut ocazia sa vad masina live si cu riscul de a imi pune juma' de forum in cap (sper totusi sa ne respectam parerile) spun ca e urata cu craci! 

Nu sunt impocrit pentru ca daca as castiga la vreo promotie m-as folosi linistit de ea insa ca optiune de cheltuit banii e in afara listei. 

Da, sa zicem ca inteleg partea functionala a unui vehicul de 4.7m destinat transportului a 7 pers sI a bagajelor aferente dar totusi... 

Imi pare rau insa dpmdv e no go. Poate o vor regla cu noul Yeti insa masina asta e clar o utilitara inainte de toate. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca in primul rand se doreste a fi o masina mare si practica. Si reuseste.

Altfel, la cat spatiu e acolo, posibilitate 7 locuri, nu sunt prea multe variante. Si mie imi place mai mult Q7-le, dar e 60-80% in plus la pret :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_qwerty

Miercuri 05.04.17 am facut TD cu KodiaQ 2.0/190, diesel evident,  dsg,  echipare impusă pentru toți dealerii se pare.  Amundsen cu camere 360 view,  3D,  blind spot,  kessy,  fără panoramic însă,  opţiune ce mi-o doresc.  Credeam că este mult mai mare la interior,  dar e ok,  destul de slim aş spune.  Pentru gustul meu,  desigur. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pareri si pareri si te inteleg de ce spui( Daca nici Ateca 2.0TDI de 190CP nu era vreo racheta) imi dau seama cum poate fi Kodiaq ( nu degeaba pune Audi 3.0TDI la masinile de acest gabarit si doar entry engine acest 2.0TDI) . Dar este foarte OK dupa mine pentru cei carora le plac masinile mari cu portbagaj mare, sincer desi si mie imi place Ateca dar consider portbagajul lui, una de cumparaturi de oras si nicidecum de drumuri lungi si din cauza asta ar fi un NO GO for me daca as cauta ceva de genul... Sau cum este viitorul meu nas care rade si de masina mea si zice ca este o jucarioara draguta din plastic ( El are doua dube restaurate perfect - este mecanic de meserie - ) si ii plac numai masinile uriase cu loc enorm... oameni si oameni :))) . Este clar o matahala mare, dar de familie este foarte OK. Dar ca si tanar sub 30 de ani si fara familie deocamdata nicicum nu as lua nici eu asa ceva, mai mult ceva sleeper, cu look cuminte si motor si tren de rulare superperformant :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer să fiu, nu mi s-a părut sprintenă cu acel 2.0 tdi de 190 cp.  Acum urmează td evoque şi aştept xc60-ul. Parcă totuşi nu aş da 37k pentru o nou intrată pe piaţa suv. Xc60 are 10 ani vechime în domeniul suv iar de land rover nu trebuie să mai spun nimic. La fel şi in cazul meu, singur cu băiatul meu în vârstă de 7 ani. E mult pentru noi acest kodiaQ. Dar nu se ştie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/10/2017 at 8:58 PM, bogdan_qwerty said:

Sincer să fiu, nu mi s-a părut sprintenă cu acel 2.0 tdi de 190 cp.  Acum urmează td evoque şi aştept xc60-ul. Parcă totuşi nu aş da 37k pentru o nou intrată pe piaţa suv. Xc60 are 10 ani vechime în domeniul suv iar de land rover nu trebuie să mai spun nimic. La fel şi in cazul meu, singur cu băiatul meu în vârstă de 7 ani. E mult pentru noi acest kodiaQ. Dar nu se ştie ...

Xc 60 este la nivelul unui Q5 ca si pret, si este peste Kodiaq la majoritatea capitolelor. Nu prea merge comparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia incepe sa semene cu un versus si nu prea e locul aici. In plus, se compara mere cu pere ... va rog mult sa va tineti de titlul topicului, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hristos a înviat! 

 Area View si pachet LED exterior  572,-- 680,68

Ce înseamnă mai exact asta la kodiaQ? 

Conţine si faruri full led cu drl? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Pachetul LED e pentru stopuri si lumini interioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate area view e condiționat de blind spot care e si mai costisitor ca preț

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Pentru farurile full LED,  ce trebuie bifat în configurator? 

Sau sunt incluse la varianta Style? 

L.E. ›  Faruri  cu  tehnologie  LED cu functie  AFS (Adaptive  Frontlight System)

Aşa scrie la dotări standard. Asta trebuie să fie. Oricum,  dealerul mă va lămuri,  dar e bine să ştiu si eu dinainte. 

Modificat de bogdan_qwerty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-ai raspuns singur la intrebari: sunt incluse in Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edi,  știi,  la noi la ţară,  când ne mai vin idei după ce am terminat o treabă şi vrem să adăugăm ceva, punem în faţă  acel L. E.  adică Later Edit. Dacă e nevoie şi traduc... 

Am vorbit şi cu dealerul şi da,  este standard în echiparea Style.

 

NU mai cita postul anterior!

Este interzis de regulament.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, haideti sa discutam constructiv, nu cred ca e nevoie de ironii si sarcasm gratuit. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca senzorii de parcare pozitionati cumva in laterale sunt inclusi in senzorii de parcare fata + spate sau trebuie luat si park assist-ul?

Uitandu-ma peste pozele din configurator, pare ca sunt inclusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stryder: senzorii de parcare fata - spate, adica Park Pilot sunt standard la Style

Senzorii laterali, cate 2 pe fiecare parte a masinii, sunt inclusi in sistemul Park Assist, care este un sistem optional - din experienta mea isi merita banii, nu neaparat pentru parcarea "autonoma", cat mai ales pentru asistenta vizuala si acustica fata de obstacololele din lateralul masinii, gen borduri, stalpisori de parcare, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, 75NOR. Sper sa-l pot adauga desi am lansat deja comanda.

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stryder: suna repede la dealer. Daca masina e in statiul de comanda neconfirmata de fabrica, ar trebui sa nu fie probleme sa-i adaugi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca astazi am ajuns iarasi pe la Brady si pentru ca ultima data nu am avut timp prea mult sa studiez Kodiaq-ul, am zis sa o arunc o privire mai atenta astazi.

Mie mi-a placut masina, nu stiu de ce unii spuneau ca materialele nu sunt prea calitative pentru ca mie mi se par chiar foarte ok, am cautat si ciocanit tot felul de plastice si n-am gasit nimic neplacut, ba din contra. Am observat ca pana si buzunarele usilor din fata au capitonaj pe interior (exceptie partea dinspre interiorul masinii unde este plastic), butoanele placute la atingere, un plus pentru schimbatorul de viteze care mi-a placut un mod deosebit :) , portbagajul este foarte incapator, masina mie nu mi se pare atat de uratica, spatiul interior foarte bun, amortizoare la capota :D . Un singur lucru arata aiurea (dar se remediaza usor), faptul ca neavand pedalier din aluminiu/cauciuc ceva, arata foarte aiurea, lipseste ceva de acolo, asta e sentimentul. Dar asta e foarte usor rezolvabil cu 50 EUR sau cat o costa. Si inca ceva, desi culoarea deschisa a tapiteriei este ok, felul cum arata acest model/textura nu m-a multumit pe deplin, desi nu e un ceva de netrecut - oricum exista si alte combinatii de textura/culoare banuiesc.

Masina expusa era un 2.0 TDI 150 CP 4x4 DSG si cu toate dotarile aferente avea un pret de 37xxx EUR. 

Deci imi mentin parerea initiala: cred ca pentru cine doreste un SUV spatios cu calitate foarte ok, eventual varianta de 1.4 TSI sau TDI-ul de 150 CP care este suficient pentru un om normal (pe care eu oricum l-as remapa la o adica dupa ceva timp si ar fi suficient :) ) , este o varianta fara prea multa concurenta.

 

IMG_7797.JPG

IMG_7799.JPG

IMG_7804.JPG

IMG_7805.JPG

IMG_7803.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/7/2017 at 2:25 PM, sebip said:

La mașina asta mi se pare ca nu s- a acordat deloc atenție la detalii. Am deschis portbagajul și mi-am dat seama ca este un loc imens intre bancheta și laterala....:(

20170407_141918.jpg

Față  de cum ii la S3

14915643178531051634298.jpg

cand am fost la testdrive m-am dus lansat sa vad chestia asta dar intr-adevar cum spunea cineva mai jos de postul tau bancheta din spate fiind cu inclinare variabila nu era lasata la max pe spate si de asta se vede asta .. atunci cand este inclinata maxim se acopera spatiul ala fara problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/20/2017 at 9:06 AM, 75NOR said:

@stryder: suna repede la dealer. Daca masina e in statiul de comanda neconfirmata de fabrica, ar trebui sa nu fie probleme sa-i adaugi.

s-a putut adauga, mi-a confirmat mai devreme dealer-ul:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor forumistilor. Ma numar printre cei care au comandat aceasta masina, la inceputul lui aprilie, nestiind inca momentul sau anul in care o voi primi.

Dar in fine, nu asta era subiectul principal. Vroiam sa va intreb un lucru: ati observat ca au crescut preturile pentru masina si optiuni cu aprox 3-4%??? Asta fata de acum 2-3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!