Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Momentan nicio sansa sa apara asa ceva.... dar pe viitor cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca Yeti a avut un succes atat de mare incat sa-i faca sa se gandeasca la o versiune mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nu a avut succes ca romanul vrea design, vrea sa il admire vecinii de pe strada ..dar in alte tari cu oameni mult mai practici/pragmatici se vinde foarte bine! Mai ales acolo unde lumea apreciaza o maina solida si spatioasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nivel mondial, Skoda a vandut pana in prezent in jur de 30,000 de unitati Yeti.

Un numar considerabil, avand in vedere dublul caracter de noutate: modelul si mai ales segmentul de piata - suv compact / cross-over.

Deci as zice ca sunt cel putin satisfacuti de cifra de vanzari. :icon_thumright:

Sursa:

http://new.skoda-auto.com/COM/about/info/n...stHalf2010.aspx

coroborat cu

http://new.skoda-auto.com/COM/about/info/n...Sales_July.aspx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 5 years later...
  • 7 months later...

arata exact ca modelul vazut de jurnalisti acum mai bine de un an jumate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca pastreaza butonul de Start/Stop pe coloana...:banghead: de ce skoda....de ce?!?!!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511: cred ca asta cu butonul de SS vor sa o tina ca "trade mark"

Revenind, ON, mie nu-mi place masina si ma bucur ca nu-mi place. O grija (optiune) in minus. Nu sunt client de SUV-uri si m-am convins.

Din spate si lateral imi aduce mult cu vechiul Q7, iar fata pare de un Superb "expandat"

Farurile cu LED sunt misto, le va vedea si Superbul la facelift

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of: pana si Dacia a renuntat la claxonul pe maneta....ar putea si Skoda sa renunte la trademarkul asta...si sa puna butonul ala pe consola, unde ii e locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma atrage masina, alura masinii mie imi aduce Range Rover, iar din spate un fel de Tiguan.....Observ totusi ca pe alb ii sta cel mai bine. Astept sa o vad si live pentru opinii mai ancorate in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati, eu eram constient ca nu ma va atrage + dimenisiuni prea mari pentru nevoiele personale

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah si nu-mi plac decupaje foarte mari ale aripilor. Rotile par minuscule pe masina. Si nu e masina off-road adevarata sa zici ca ai nevoie de loc pentru dezbaterea larga a suspensiei, caci nu e cazul. Pentru un SUV arata ridicol cu atata loc intre roata si aripa. Centii mei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie îmi place, nu e cine știe ce însă nici nu pot s-o dau la o parte ca opțiune. Mai ales că mă interesează segmentul SUV. Dar până nu văd prețurile și mai ales motorizările pe benzină, nu pot să mă gândesc să le dau celor de la PLR Octavia înapoi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorizari pe benzina, din ce am citit pana acum, vor fi 1.4 de 150 si 2.0 de 180. Nimic deosebit de Ateca sau Tiguan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi vestea cea mai proastă (deși ar trebui să aștept un test și să mă lămuresc atunci). Pentru mine 1.4l/150CP nu există iar 180CP am pe Octavia și nu sunt impresionat (vorbesc de dinamica "în sarcină", cu mașina goală și 1.4l/150CP este OK).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nic nu are nevoie de mai multe variante pt benzina. N-am inteles niciodata scopul SUV-urilor si in special al celor mari pe benzina. Consum mare cu performante diminuate datorita aerodinamicii, greutatii, suspensiei inalte. Pe viraje sau la frane se simt greutatea si garda la sol. Plus ca SUV-ul e pentru tractiune, are nevoie de cuplu. Un break cu acelasi motor se descurca mult mai bine, inclusiv la spatiu.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o caroserie atat de mare vad oarecum contrar firii un motor pe benzina de 1.4 sau oricum, mai mic de 2. 

@kthor 1.8-ul tau e posibil sa se simta mai anemic fata de 2.0 asta de 180 de cai pentru ca e o diferenta de 70nm intre cele doua. 

Cum personal cred ca dsg-ul functioneaza cel mai bine cu un motor pe benzina, zic ca acest 2.0 o sa se simta ok pe Kodiaq, cu mentiunea sa nu fie asteptate minuni ale dinamicii de la el. Timpii fata de 2.0 tdi 190 sunt mai buni, penalizarea va veni la consum..

Insa, asa cum am vazut consumul pe Tiguan, diferente de 1.5l la medie sunt perfect realizabile. :) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la asta m-am gândit și eu, Cristi. Tocmai de aceea aștept să văd "ce și cum". Oricum mai am 1 an de contract la Octavia așa că timp ar fi. :)

@The_Ego: performanțe "dinamice" la SUV-uri nu vei vedea și nu cred că așteaptă nimeni. Cât despre consum, dacă ar fi cu 1-2l/100 km peste ce poate Octavia n-ar fi deloc rău. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru consum eu vad elasticitatea ca fiind cel mai important factor iar faptul ca la "doar" 180 de cai motorul de 2l benzina are 320 nm cuplu ( bkd, bmm si de alea nu s-a plans nimeni) pe o gama de ture mult mai ofertanta (1500- 4000 rpm) decat la diesel ma face sa cred ca in viata reala va fi foarte ok de condus. Daca adaugam DSG-ul in ecuatie s-ar putea ca rezultatul final sa fie plin de rafinament si relativ econom.

Ceea ce am scris mai sus este general valabil pentru toate masinile VAG in combinatia dsg+benzina 2l. :) 

Ca of topic mie imi face rau de tot cu ochiul un q2 2.0 tsi...doar ca probabil va fi la pret de 2x ateca 1.4 fwd :)).

Edit: se pare ca abia din Martie vor incepe primele livrari in Europa. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Skoda Kodiaq - discuții generale
  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • avalidnerd
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!