Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Nu am vazut-o pe viu, dar ce observ din pozele de mai sus, cotiera este pusa cam jos si nu cred ca ajungi cu cotul la ea. Exista vreun reglaj pe verticala?

Daca nu, poate era interesant pentru cei de la Skoda sa arunce o privire la Kadjar, ca sa nu zic X6, unde consola centrala este cu 10-15cm mai sus decat sezutul scaunului in pozitia medie, astfel ca pozitia soferului si a pasagerului este una mult mai comoda, iar cotiera vine la o inaltime perfecta.

int_13.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf gliseaza pe verticala si orizontala. Probabil ca asa este si la Kodiaq. PS Nu cred ca e cazul sa dai exemplu Renault, am condus eu Kadjar la DT si este o mizerie de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_qwerty
On 25.02.2017 at 0:11 AM, alexh said:

Umbla zvonu ca Romaniei i-ar fi fost alocata o cota de aprox 300 vehicule pe tot anul. E bataie intre dealeri pe ele si discounturile o sa fie mici sau inexistente.

400

Fără discount,  doar niște covoraşe cadou... La Metrotehnica. 

Modificat de bogdan_qwerty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow ce a ajuns Skoda... fara discount masina de peste 30k!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt unii dispusi sa plateasca de ce nu , tupeu au toti constructorii auto . A ajuns un Logan diesel de 90 Cp sa coste 14500 de euro si un Duster cu tot ce se pune pe el 20.000 de euro atunci ce ne mai miram

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 de masini, dintre care 100 sunt pt. dealeri ( prezentare + TD)

Eu am obtinut un discount de 3.5 % la Kodiaq.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow.. Asa mult? :)) sa zicem la 35k masina, ar fi vreo 1000 de euro discount. Eu astept ziua cand se va da lege ca masinile de flota sa fie hibride sau electrice sau macar ascutitoare pe benzina. Sa vedem ce mai face Porsche atunci cu Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, brusc Superbul a devenit ieftin :) avand in vedere conditiile pe care le-am putut obtine si cumula...

La 3.5% Kodiak-ul isi  vinde pielea la fel de scump ca si Tiguanul (nu vorbim de oferte de angajati and stuff...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_qwerty

4% la kodiaq cu buy-back Octavia elegance+ 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am mai crescut un pic. Pana se livreaza primul Skodiaq o sa ajungem la un 6% :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_qwerty

Mă gândesc totuşi că va fi prea mare pentru nevoile mele şi ar fi o varinată buna noul superb dar 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa merg sa o vad si eu, sunt prea curios cum este live, din poze imi place mai mult decat mi-ar placea mie sa recunosc.

Modificat de kthor
Curățare off-topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Adevarat este ca nu numai cei de la Skoda au preturi de neinteles, cred ca fara sa exegerezi poti extinde la intreg grupul VAG acest fenomen al rigiditatii.

Revenind la Kodiaq, cred ca pretul si dotarile il vor face mai atractiv chiar decat Superbul, care nu justifica pe deplin cresterea de pret de la versiunea 2. Am fost la lansarea modelului la Constanta, insa nu a fost disponibil si pentru drive test, totusi la ora lansarii 60% dintre vehiculele disponibile pentru dealerul din CT erau deja rezervate, ceea ce spune destul de mult despre asteptarile utilizatorilor intresati de acest model. Ramane de vazut cum va confirma la capitolul fiabilitate.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Modificat de kthor
Curățare off-topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lansat comanda saptamana trecuta. Dupa spusele dealer-ului, dureaza in medie 1 saptamana pana la aflarea saptamanii de productie. Fingers crossed pt. un Iunie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există "sansa" sa ți se livreze modelul actual dupa ce apare deja  MY2018... ar fi frustrant as zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, yanq said:

Există "sansa" sa ți se livreze modelul actual dupa ce apare deja  MY2018... ar fi frustrant as zice.

Abia au apucat sa produca cateva exemplare, nu cred ca o sa fie mari modificari pentru my2018. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edi10000Astea sunt poze din Curtici, sau din ZL Giurgiu ? :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skodiaq, pe stoc! Parca la ce preturi au pentru varianta de 190cp, Jaguar-ul F-pace, nu mai pare asa departe. :))

 

https://cc.skoda.at/nwapp/nws_ro/LIST/SKODA!ro!!!C!!!/STD/C/MB%7CKodiaq/Motor%7C2/PF%7Csl/liste.html?sort=&select=Motor&s.Motor=&STATE=fb_Motor;fb_AUV;v_pic1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esteeeeeeeeee :) Da' nici Jaguarul nu e Skoda. :D 

Oricum, cred ca de banii astia te orientezi spre un Touareg destul de ok. +V6 :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam asa (pentru ca am studiat recent pentru un amic) la bani de Kodiak full, era Touareg-ul EOL (end of life) fara TVA, dotat echivalent. 

Noul Touareg cred ca intuim cu totii la ce preturi va iesi. Vor trebui probabil 80k pentru a lua un EOL de 55k.

Dar...suntem off topic, zic, e interminabila discutia asta si aplicabila pe orice clasa de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar. Voiam doar sa punctez scorurile. Dpmdv max 40k eur. Sa nu uitam totusi ca vb de Skoda si ioc! discount.

Uita-te la 1.4 TSI 150, e deja spre 36k eur, adica despre ce vorbim?

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-_- Oare nu am aflat cu toții până acum că Skoda nu e premium?! De aici și prețul mult mai mic la Skoda, chiar și un Kodiaq de 45k foarte bine echipat nu este comparabil cu un Touareg de 55k la fel de bine echipat. Pentru 10k, diferență deloc de neglijat, cu siguranță că Touareg va oferi ceva în plus. E și normal s-o facă, vorbim de încă o mașină acolo. Nu e "siglă", VW niciodată nu cred că va fi, dar pentru cine are bani și vânează ceva mai multă calitate este OK.

Dar, așa cum a subliniat și 75NOR, vorbim de o vechitură contra unei prospături + un Logan echipat decent. Altfel, Jaguar nu e Skoda, cum nici iarna nu-i ca vara și cum nici prețul unui Jaguar nu va fi comparabil cu cel al unei Skoda. :rolleyes:

Acum sper că putem reveni la Kodiaq, impresionant numărul mașinilor aflate pe stoc în condițiile în care parcă se anunța lipsă mare. Poate revin și procentele de reducere cu ocazia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!