Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

poate fi folosit la viteza mai mare. sunt la fel de sigure ambele. Dar ca sa mearga pana la viteza mai mare, e nevoie de putere de calcul mai mare... deci alt calculator probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In Slovacia au aparut listele de preturi in Euro si configuratorul a fost actualizat si pentru Kodiaq.

http://skoda.boat.sk/downloads/skoda_kodiaq_brozura.pdf

http://skoda.boat.sk/downloads/skoda_kodiaq_cennik.pdf

http://cc-cloud.skoda-auto.com/svk/svk/sk-sk/ns7/67117

Preturile sunt la nivel de Skoda Superb sau chiar peste. Cred ca la noi vor ajunge cu o reducere de 1000 E, cel putin atat e diferenta pentru Superb intre Slovacia si Romania.

#scoatebanudelasaltea

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai scazi 3k de la distribuitor, 1,5k de la leasing și uite așa o scoți la 35,6k într-o configurație decentă. Dacă nu ți-ar băga pe gât alarma (alte costuri ca s-o scoți) și navigația (șanse ca la noi să fie opțional, totuși) ai putea ieși chiar mai OK. Bine măcar că nu-ți condiționează pedalierul sport de volanul teșit că de ăla se scapă mult mai greu.

kodiaq_slo.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu aia 1.5k de la leasing e ca iti furi singuri caciula.

Te obliga la Porsche Asigurari, care este cea mai scumpa cotatie. Daca faci un calcul de rentabilitate pe 5 ani, finantare PFG cu PA la CASCO, te arzi, pierzi bani in 5 ani. Fara sa socotesti fransiza de 110Eur/eveniment. Considerand 1 eveniment/an in medie, mai pierzi inca 550Eur la final contract.

Trebuie cascati bine ochii

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este deloc așa. Leasingul este un instrument destinat celor care pot rentabiliza banii economisiți peste marja de dobândă impusă. E bine să nu-l folosim pe post de credit (să acoperim ce nu avem) căci atunci pot apărea probleme. Sunt foarte multe persoane care îl folosesc corect și care reușesc să rentabilizeze chiar și de 3-4 ori rata lunară ajungând astfel, ca la finalul contractului de leasing, să aibă în cont mai mulți bani decât atunci când au plătit avansul. Desigur, dacă nu au căzut în plasa ofertelor cu valoarea reziduală inclusă în rate.

Mie Porsche Asigurări mi-a oferit suplimentar 1 an de CASCO gratuit (960 de euro valoric) astfel încât franșiza respectivă este destul de bine acoperită. Totul depinde de cum se fac socotelile și ce avantaje pe termen lung vede fiecare.

Propun să lăsăm leasingul doar ca discuție "tangențială" și să ne concentrăm pe Kodiaq, sunt destule de speculat aici până vom vedea ofertele pentru România. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut si configuratorul de Ungaria.

Modelul de varf 2.0 tdi dsg style 190 cp +vopsea metalizata 36.300 eur fara optionale suplimentare.

Prima optiune selectabila este un discount de aprox 1920 eur fara vreo conditie suplimentara!

Deci modelul de varf configurabil pleaca de la 34.400 eur!

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesti triste, dragi forumisti ! Am trecut azi pe la Brady si am aflat ca Skoda amana lansarea Kodiaq pana in aprilie-mai 2017 pentru piata din Romania. Asta s-a comunicat la intalnirea Porsche cu dealerii din aceasta saptamana. Motivul, evident, cererea extrem de mare pe piata din Vest pentru Kodiaq. Singura veste buna este ca O3 FL intra de saptamana viitoare la configurator si la comanda pe piata noastra.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer ul din Buzau are deja anuntat un eveniment pe 27 dec "Skatetokodiaq"...dar din detalii inteleg ca vor avea doar un carton, nu un Kodiaq. :)

Nici precomenzi nu se vor face?

Ce senzatie :)

https://www.youtube.com/watch?v=Mh97x-uXGYY

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang. Nu stiu nimic de precomenzi insa nu cred ca ar ajuta prea mult. Preturi nu vom avea si nici detalii despre pachetele de optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca m-as grabi cu achizitia dar in contextul in care sa zicem ca beneficiezi de toti banii (deci fara leasing, rate..etc) oare este chiar asa dificila o achizitie sa zicem de la un dealer din Cehia, Slovacia sau Ungaria? Din ce mai scrie pe net la masinile noi achizitionate din alta tara se achita pretul fara tva, urmand ca tva-ul sa fie achitat in tara unde se face prima inmatriculare. Dar mai multe detalii concrete n-am gasit.

Presupun ca nu ar fi problema nici cu garantia, aceasta fiind una europeana, deci in principiu poti merge la orice dealer/service skoda.

Sau sa fie nevoie de omologare individuala la RAR neffind inca adusa oficial in Romania?

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yang. Cred că este nevoie de omologare individuală. De asemenea, sigur pierzi la garanție. Garanția standard internatională este de 2 ani dar Porsche România mai oferă 2 ani suplimentari de garanție pentru mașinile cumpărate prin dealerii români. Deci 4 ani în total când cumperi de aici. Și pentru o masina care va sări de 30k Euro, cred că merită să aștepți pâna la paștele...Skodei.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ruliu. Mai multi au constatat asta in primele teste. Totusi soferul din clipul respectiv pare sa vrea sa obtina intentionat scârțâitul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut si configuratorul de Polonia.

Modelul de varf 2.0 tdi dsg style 190 cp +vopsea metalizata 34.400 eur fara optionale suplimentare. Este identic cu cel din Ungaria (daca aplicam discountul existent la ei).

Deci pe undeva in jurul acestui pret va fi probabil si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si un subiect oarecum conex: stie cineva ce chipset are navigatia Columbus de pe Kodiaq?

Intreb intrucat din 15 decembrie a devenit operational sistemul european de navigatie Galileo ce se doreste a fi implementat pana in 2018 pe toate autoturismele comercializate in Europa insa acesta este compatibil doar cu anumite chipset-uri.

Mai multe detalii aici: http://www.usegalileo.eu/EN/inner.html#data=smartphone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa supar probabil dar dpmdv Kodiaq la echipari de 40k euro nu merita comparat cu Touareg Mountain care este la oferta la aceiasi bani. E platforma PL71, motor3.0 TDI de 204 CP, nu e low-cost-ul MQB. My 5 cents...

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca touaregul se vinde la pretul asta pentru ca se pregateste introducerea urmatoarei generatii asa ca nu sunt foarte multe masini disponibile.

Si da, sunt de acord, nu exista termen de comparatie intre cele doua masini. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedem prin aprilie 2017 cand o sa avem listele de preturi oficiale in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, generatia urmatoare de Touareg va fi tot pe platforma MQB. S-au dus vremurile cand modelul era la aceeasi clasa (minus finisajele) cu Q7 si Cayenne.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, edi10000 said:

O sa supar probabil dar dpmdv Kodiaq la echipari de 40k euro nu merita comparat cu Touareg Mountain care e la oferta este la aceiasi bani. E platforma PL71, motor3.0 TDI de 204 CP, nu e low-cost-ul MQB. My 5 cents...

90% de acord cu tine, doar ca la 40k Kodiak-ul o sa aiba probabil piele, sau macar alcantara.

In 40k Touareg-ul e chel-line, o stofa jenibila pe scaune (eu unul nu as putea sa-mi iau Tuareg cu tapiteria aia) si cel mai mic ecran de infotainment posibil, asta asa, la repezeala.

Daca socotesti la Tuareg o tapiterie, un set de jante, un sistem infotainment si farurile High, o sa vezi ca te duci rapid spre 50k. Un Tuareg cu de toate (clima de varf, Navi de varf, sistem audio, panoramic) se duce in 60-65k. 

Ok, nu merita nici Kodiak la 40k, dar nici Touareg nou la 40k

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine exagereaza ?

Scaune de stofa, cu reglaj manual - nu electric, clima bizona - nu 4 zone, faruri Xenon basic, infotainment de baza, audio de baza, roti mici. Ia pune-le pe astea in configurator si o sa vezi cat iese pretul si mai discutam. Daca pui si o suspensie pneumatica si pachetul Terrain Tech cu dif blocabil o sa vezi unde urca.

Dar, propun sa revenim OT

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce vreau sa spun e ca Touaregul in varianta de baza este mai "masina", "offroader" sau orice altceva decat Kodiaq de 40k..asta daca nu picam in mirajul tehnologiei pseudomoderne si a materialelor pseudo-premium. End of offtopic. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce dar parca la 40k as prefera Touaregul ala alb fata de orice Kodiaq. Nu mi-ar fi rusine cu scaunele alea de stofa sincer. As putea sa trec peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarasi intram in eterna discutie/versus:  "nou, pe care mi-l pot dota asa cum vreau" sau "nou, fine de generatie, chel, doar ca sa ma dau mare cu sigla/modelul" :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Skoda Kodiaq - discuții generale
  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!