Jump to content

Polishare faruri ?


leu
 Share

Postare recomandată

Polish-are semnalizari.

Smirghel 1500-2000-3000 aprox 1 ora/bucata.Polish SONAX 305000 pret 45 ron/75ml

post-74110-0-74709000-1426231529_thumb.j

post-74110-0-14810100-1426231536_thumb.j

post-74110-0-96184100-1426231670_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
CristianVasile

Salutare!

M-am apucat și eu de făcut polish la farul stânga, care era mai mai decât celalalt.

După ce am folosit smirdex de 1000, 200p, 2500, 3000 cu apa, am ajuns la rezultatul următor.

http://postimg.org/image/q0u3ar1gn

Prostia pe care am făcut-o : am folosit chestia asta.

http://postimg.org/image/bdim8rfmz/

După ce am dat cu ala a rămas matuit.

Acum am dar dim nou cu smirdex și am reușit să îndepărtez mare parte din lacul ala "transparent".

http://postimg.org/image/k98y8ou03/

Am cumpărat ABRO și intenționez sa îl folosesc. Ce spuneți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi dacă citeai pe la pagina 4 ai fi văzut ca am făcut aceeasi prostie :))

Acum daca ai noroc și nu s-a mătuit in profunzime plasticul se remediază cu Abro, numai să freci foarte energic și cu putere sau folosesti metoda cu mașina de găurit descrisă de colegul Mishutz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianVasile

Oh, deci o iau de la început? 1000, 2, 2.5, 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat ,dupa polisare, in loc de lac, se pune folie de protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosi si lac dar trebuie aplicat altfel.

citeste aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianVasile

Am reusit sa il polishez si eu.

In prima poza este farul dreapta, care arata foarte bine si fara polish. 

In a doua poza este farul stanga, cel cu mici probleme, pe care l-am 'lucrat', inainte de smilgheluire.

Urmatoarele doua poze sunt cu farul dupa ce l-am dat cu P1000.

Poza 5 este cu farul dupa P2000, P2500, P3000.

Ultimile 3 sunt cu farul dupa ce i-am aplicat ABRO cu ceva din bumbac. 

Sunt multumit de rezultat, deoarece am reusit sa remediez ceea ce am stricat cu lacul transparent.

http://imgur.com/a/Bujw4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca v-ati uitat la tutorial, orice polisare fara aplicarea unui strat de protectie la radiatiile UV o face inutila in 3-6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui folie cu protectie UV, nu e bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, dar aplicarea ei este imperios necesara, nu este optionala.

O folie buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh nu e dracul chiar asa de negru. In primul rand depinde de materialul din care este facut farul, unele nu au nici o problema fara lac, folie sau altceva.

Dar in general, eu nu am auzit de faruri restaurate care sa nu tina minim un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am si vazut faruri cu polish fara protectie UV care au tinut cateva luni.

Fabia, Toyota, Clio, Octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
anghel stefan viorel

Polish faruri de sticla golf 4

Dupa ce m-am interesat si am intrebat diferite persoane am decis sa-mi fac singur polish la sticlele celor 2 faruri. Cu ce informatii am gasit in acest topic am reusit sa realizez ceea ce altii spuneam k este imposibil (,,asta e ciob cu se polisheaza"). Am sunat si am facut comanda pe net de : 1 -Sonax Felt Pad - Pad Polish Sticla   2-Taler - Rotary M14 - 74mm Ultra Soft Density Backing Plate- pe el se ataseaza atat padul pt polish sticla la final, dar si discurile cu smilgher (glasspaper)   3- Adaptor taler - mandrina masina insurubat - M14 la 6mm (adaptor pentru masiba de gaurit) 4-polish pentru sticla -Sonax ProfiLine Glass Polish   5-discuri abrazive (glass paper)  cu dimensiuni crescande, eu am folosit urmatoarele granulatii 40, de 60 nu am gasit in magazin, 80, 180 pt k nu aveau de 160, 240, 320, 600 si 800. Mai sus nu va duceti cu granulatia pt k nu mai merge. Oricum este suficienta cat sa aplicati polishul pentru sticla. Nu am gasit in magazine smilgher d cu diametrul de 75 mm, am luat diametre mai mari si am decupat din ele, din cele cu diametrul de 125 mm se pot face 3 discuti de 75mm. Eu recomand sa faceti comanda pe net de discuri abrazive cu diametrul de 75 mm pt k sunt mai bune daca vin din fabrica asa, sunt mai rezistente dpdv al prinderii pe scaiul padului, altfel ,,le vomita" usor in timpul functionarii masinii de gaurit. Eu am stricat vreo 12 discuri cu granulatia 40 pe fiecare far, restul nu prea au aceasta problema (desprinderea discului de pe panza de pe fata posterioara ce se agata de scaiul padului). Discul ce indeparteaza imperfectiunile din sticla , acele puncte, este cel cu granulatia 40. Mare grija sa nu se incalzeasca foarte tare sticla din cauza frecarii k se sparge. Cu restul discurilor se scad dimensiunile santurilor facute de discul cu granulatia 40. Eu la al doilea far nu am mai insista cu discurile de 320 600 si 800, am dat vmai superficial si m-am chinuit cu polishul pentru sticla cam cu 15 min in plus fata de primul far.  Polishul pt sticla se  aplica cam 20-30 min timp in care se uda permanent sticla, in aceasta etapa sticla nu se mai incalzeste deoarece apa o raceste. Eu aplicam cu un pulverizator de geamuri pe far dar pe urma ma obsrvat k e mai eficienta daca o aplicam pe padul pt polish sticla (3 pufuri). Cand faci polishare uscata cu discuri abrazive nu tine discul mult in acelas loc deoarece incinge foarte rau sticla si raman la sfarsit, dupa polish,  niste umbre in sticla farului. Ca sa indepartede inperfectiunule trebuie apasat cu putere pe masina de gaurit, Eu dupa polishare am aplicat si folie de protectie. Eu am gasit pe net la Ingrijireauto punt ro, (fara discurile  abrazive cu granulatii de 40 80 180 si 240 si pasta pentru polish care am luato de pe alt site, dar se mai gasesc si pe alte site-uri aceste produse.

Poze cu ce am folosit eu si de unde am plecat si unde am ajuns

IMG_20160502_160044.jpg

IMG_20160502_160145.jpg

IMG_20160502_160417.jpg

IMG_20160317_215556.jpg

IMG_20160326_155107.jpg

IMG_20160325_203615.jpg

IMG_20160325_214510.jpg

IMG_20160325_214515.jpg

IMG_20160325_221954.jpg

IMG_20160326_152150.jpg

IMG_20160326_153600 (1).jpg

IMG_20160326_153604.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva experienta cu produsele meguiars ,  am un far  la masina mea care l-am zgariat putin  ( 2-3  zgarieturi nu foarte adinci,  foarte apropiate si cam de 2 cm lungime) ,  si vreau sa folosesc un produs care sa nu fie agresiv , si sa fac lucrarea  manual , vreau sa lucrez doar in zona aceeea  unde sant zgarieturile , am inteles ca meguiars  m105 s-ar putea folosi in prima faza , si dupa meguiars 205 sau plast-x ,   ?  multumesc mult 

mentionez ca  farurile sant din plastic( valeo ) , 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M105 este bun pentru scos zgarieturi. Nici nu cred ca ai nevoie de M205, nu o sa vezi diferenta lucrat manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toni  deci cam asta ar fi ideea , M105    doar in zona unde sant zgarieturile ,  dar inca o intrebare ,   cand am spalat farurile ( date jos de pe masina ) mi-a intrat putina apa inauntru , am facut o greseala si am incercat sa usuc cu uscatorul de par , am tinut cam mult intr-un loc  si mis-a facut o mica pata  de culoare alba , a-s putea folosi  polisha  cu  M105  pentru a o scoate , sau mai bine cu PLAST-X  ?   mersi  mult mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Topicul este totusi cam vechi dar am zis sa postez tot aici pentru a nu deschide unul nou. Am inceput sa polishez farurile (nu de vw) si am vazut ca exista in plasticul farurilor ceva gen mici crapaturi. Acestea se vad bine atunci cand este farul aprins. Poza pe care o atasez este dupa ce am dat hartie abraziva P600, P1500, P2000. Inca nu am dat cu polish. Nu inteleg de ce nu dispar deloc. Par ca ar fi in plastic sau in interiorul farului.... Si sunt si ceva zgârâieturi care nu dispar. Sa nu fi dat eu cu smirghel cat a trebuit? Am facut treaba manual si am frecat la ele cam 15 minute cu fiecare grosime si am folosit foarte multa apa, cca 2 litri/far.

IMG-20170606-WA0012.jpg

IMG-20170606-WA0015.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut...vin si eu cu o intrebare pt cunoscatori.

M-a mancat in #$% sa las un prieten sa-mi polisheze farurile si a reusit sa le arda(a insistat prea mult, apasat si cu RPM prea mare)...mai am vreo sansa sa le repar?

multumesc

 

P.S.  acea 'arsura' nu e decat pe colturi

Modificat de PauLLB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua! In urma unui incident in parcare m-am ales cu un far zgariat in lateral, farurile nefiind matuite. Reprezentantul serviceului unde am primit o oferta de a imi repar bara mi-a spus ca imi poate polisha farul si nu ar mai fi necesar sa il schimb.

Intrebare: in cazul in care polishez doar farul zgariat fara aplicarea de folie, acesta se matuieste mai repede decat celalalt sau ar trebui sa le polishez pe amandoua si sa le aplic folie la un service specializat?   

Citind posturile de mai sus, multi useri au fost multumiti de rezultate dar aceste rezultate persista oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mi-am dus vechea Ibiza sa-i vopsesc barile si printre altele, vopsitorul mi-a sugerat sa-i polisheze si farurile pentru ca erau putin matuite. Pentru 30 lei ambele am spus OK. Poimaine am sa revin cu o poza si am sa-l intreb si ce a folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am facut si eu niste experimente. un fel de "learning by doing", dupa multe clipuri DIY youtube.

1. Smirghel 1000, 2000, 3000 (Apa calduta cu sapun lichid in pompita de geamuri) -> 2. Polish manual (fin) -> 3. Lac transparent (spray)

Rezultate satisfacatoare, dar departe de 100%. Gradul meu de satisfactie 60%.

Inca nu sunt multumim de cum ramane lacul. Ar merge mai bine cu o masina de slefuit, polisat cu pasta medie si apoi fina, curatare/decontaminat ulei/rasina polish.

Niste sfaturi sunt intotdeauna binevenite! 

GabiOpel_faruri.thumb.jpg.16695556e34ff60e77f086863c905928.jpg

faruri polo1-2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 variante:

- daca vrei sa dai lac trebuie sa te opresti cu smirgheluitul mult mai jos, 600-1000. Altfel nu o sa adere lacul cum trebuie.

- ca sa finisezi doar din polish, trebuie sa mai adaugi niste pasi intermediari de smirghel, mai ales intre 1000 si 2000. Apoi iti trebuie si niste pasi suplimentari de polish, unul mai agresiv si unul mai fin. Dar manual e cam greu sa o scoti la capat.

In orice caz, tind sa cred ca trebuie sa incepi cu smirgheliurea de mai jos, 600-800. 1000 nu cred ca reuseste sa scoata toate defectele, mai ales ciupiturile de pietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

 Anul trecut am polisat farurile la Polonic (6n2) au iesit destul de bine, chestia e ca acum s-au matuit mai tare decat erau inainte.

 Am zis ca mai incerc inca odata sa le fac polish dar as vrea sa dau si cu lac dupa.

 Din cate inteleg lacul aplicat direct din spray nu prea prinde.

 Aveti idee cum se poate aplica cat de cat uniform? 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A folosit cineva acesta metoda ?Pare foarte interesanta , parca topeste plasticul si il face ca si nou fara sa fie nevoie de lac si alte chestii care nu rezista mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!