Jump to content

Polishare faruri ?


leu
 Share

Postare recomandată

De unde ai luat sticluta asta fermecata si cat a costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un magazin banal din oras. Cam 25 ron e sticluta. Are un component in plus fata de particulele abrazive care le are Cif-ul sau axionul pentru ca un strat superficial al farului se inmoaie si se ia pe carpa. Un fel de diluant, ca miroase a petrol cand dai pe la nas. Cred ca aia e smecheria lui.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu nu ai mai folosit deloc smilgher ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am folosit. Am 2-3 adancituri de la pietre si nu am insistat sa le scot de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Gata, mi-am luat foi de 1000, 1500 si 2000 (imi mai da colegul cu avioanele de 3000) si o sa incerc saptamana viitoare sa imi fac proiectorul, pentru inceput. Am niste pasta polish, dar colegul are ceva si mai bun. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva si mai bun decat pasta polish ??? Ce e ? Un far nou ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar OEM :10[1]: .

Am unul marca Tyc de un an şi deşi este la fel de clar ca atunci când l-am pus, au început să apară fisuri în plastic.

 

 

Eu am scos galbeneala si petele cu asta. O laveta uscata si miscari circulare.attachicon.gif20074sj._abro-headlight-restoration-polish-hr-237.jpg

Pare interesant produsul folosit de colegul, a văzut cineva pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu mi-am facut un polish la faruri la o firma de specialitate din oras. Citez din ceea ce am povestit cu tipul care a efectuat operatiunea: la octavia, si probabil si la alte masini/modele exita din fabrica un strat de lac peste plasticul farului. Acest lac e mai dur dar protejeaza. Operatiunea a inceput cu un smirghel de 1000 in incercarea de a da jos acel lac ciobit (dezavantajul e ca se pierde din rezistenta farului si tot la 1-2 ani mergi la o repolisare pentru ca plasticul nu e asa dur ca lacul). Nu a reusit sa-l dea jos pentru ca se pare ca la octavii e un strat mai gros decat la alte masini/modele, dar pentru ca ciobiturile au disparut in proportie de 80% nu sa mai insistat (avantajul e ca ramane totusi un strat de lac protector). Sa continuat cu smirghel de 2000 in combinatie cu apa, in ambele cazuri, urmat de finisare cu un flex cu turatie reglabila care avea montat un material moale, alb si cu franjuri si cu pasta speciala 3m. Rezultatul e vizibil, farurile arata ca noi. Eu am mai polishat si proiectoarele care erau intr-o stare si mai rea decat farurile. La acestea sa inceput cu smirghel de 600, pe urma de 1000 si pe urma finisaj. La fel diferenta e vizibila. Acuma ma ghindesc ca macar pe proiectoare sa pun ceva folie de protectie.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu 2 poze before and after...

post-22192-0-03728700-1372446792_thumb.j

 

post-22192-0-04517600-1372446798_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva DRL-uri in mastile de la grila?

 

Farurile si proiectoarele arata foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Lucian, cele 3 led-uri sunt un fel de DRL pentru am activat DRL pe proiectoare iar acele led-uri sunt legate impreuna cu proiectoarele. DRL-ul e setat sa aprinda proiectoarele cred ca la 60%, nu mai tin minte cat am pus, dar parca se vad ciudat iar LED-urile lumineaza destul de puternic fiind de 3W fiecare (3x3w->9w) si ajuta si mi arata si bine, parerea mea :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata foarte bine si ar merita o folie pt protectie. Proiectoarele sunt cu sticla sau plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat farurile cat si proiectoarele sunt din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu...tot caut o varianta de a polisha proiectoarele mele care au partea transparenta din sticla ce a devenit semi mata in timp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi există şi polish pentru sticlă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si probabil trebuie o masina de polish. Eu am mai intrebat prestatori de servicii de aici, de pe forum si nimeni nu m-a putut ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu cred că merge ca la astea de plastic cu ajutorul muşchilor. Dar uite că nenea de aici a folosit maşina de găurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sticla este mult mai complicat procesul si nu cred ca se baga nimeni. Pretul de reconditionare ar fi mai mare decat un nou set de proiectoare.

 

Uite aici un tutorial, ca sa-ti faci o idee a ceea ce insemna procesul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu acel tutorial..mi-a placut mult ce a iesit acolo...in principiu nu pare foarte greu daca ai acel oxid ce ceriu.



@toni, am vazut ca acum ceva timp cautai si tu ceva oxid de ceriu. Ai reusit sa gasesti ? sau macar ceva similar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite de exemplu Sonax conţine oxid de ceriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu..dar citisem printr-un review ca nu face mare lucru acest polish

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Passat 1.9 TDI 116c

Eu am facut farurile saptamana asta. Am tras la smirghel mai bine de 2 ore ( sa va luati un suport smirghel, costa 7-8 lei). Au iesit ca noi. Am folosit turtlewax pt faruri, este singurul set de polishare care are si un servetel cu substanta de sigilare faruri ce previne matuirea. Am aplicat si fole de protectie faruri, acum sa vedem daca in 6 luni sau mai putin se matuiesc sau nu. 

Problema dupa polishare o pune stratul protector UV ce trebuie aplicat pe faruri si care nu se gaseste pe oriunde.

Pentru cei care inca nu au facut polish le recomand:

1. daca aveti nevoie sa frecati cu hartie de 500 sa faceti fara sa udati hartia, restul granulatiilor sa fie udate in permanenta.

2. frecati in directii opuse cu aceeasi granulatie inainte sa treceti la alta.

3. inarmati va cu rabdare, dureaza mai bine de 2 ore pentru o treaba bine facuta.]

4. incercati sa gasiti lacul de protectie UV sau eventual un kit care sa l contina.

Spor la treaba!

 

L.E. kitul ce l am folosit l am gasit in reteaua Metro (80 lei), la benzinarii l am vazut cu aprox 20 de lei mai scump. 

Modificat de VW Passat 1.9 TDI 116c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu..dar citisem printr-un review ca nu face mare lucru acest polish

Polish-ul de la Sonax face treaba foarte buna, dar ai grija sa fie cel din gama Profiline. Polishare geamuri cu SONAX ProfiLine Glass polish.

La ce vrei tu sa faci, cred ca mai bine comanzi niste oxid de ceriu de pe ebay, cateva paduri de fetru si un taler pentru bormasina. Sau kitul de aici care contine cam tot ce ai nevoie, doar ca nu stiu daca iti ajunge polish-ul dat de ei pentru 2 proiectoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi..poate gasesc la noi in tara pe undeva niste oxid de ceriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am executat azi operaţiunea monstrul :D la un far. Acum o lună după ce l-am lustruit cu xerapol (ieşise cât de cât ok) am avut proasta inspiraţie să aplic un strat de lac auto. Proastă idee, lacul s-a strâns nu a aderat uniform plus că am impresia că a atacat şi plasticul în profunzime. Altă muncă, altă distracţie iar smirghel, xerapol şi l-am adus cât de cât la normal, dar nu mi-a plăcut cum a ieşit (mai erau încă urme de lac plus ceva zgârieturi), aşa că l-am lustruit de data aceasta cu soluţia indicată de Mishutz (ABRO).

Am pus poze înainte-mătuite (smirghel de 1000-1500-2000, toate cu apă)-lustruite.

Mi se pare mai bună pasta asta decât xerapol-ul plus că este mai ieftină. Am văzut că are la Bricostore cu 30 lei.

post-40889-0-12812600-1373309312_thumb.j

post-40889-0-52086900-1373309317_thumb.j

post-40889-0-51929600-1373309324_thumb.j

post-40889-0-95751400-1373309334_thumb.j

post-40889-0-46966400-1373309342_thumb.j

post-40889-0-50277700-1373309351_thumb.j

post-40889-0-26982200-1373309380_thumb.j

post-40889-0-06543900-1373309391_thumb.j

post-40889-0-65790800-1373309397_thumb.j

post-40889-0-36166300-1373309405_thumb.j

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!