Jump to content

Polishare faruri ?


leu
 Share

Postare recomandată

Am facut polish + tot tacamul la farurile bavarezului din semnatura, dar se pare ca nu tin foarte mult.Parca incep sa-si revina.Cand am facut polish-ul doream sa dau cu lac, dar nu mi-a mai permis timpul.Lacul ar trebui sa fie dur, nu este asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal este ca dupa polish sa se aplice folie transparenta de protectie. Atunci nu veti avea probleme cativa ani! Fara aceasta folie, raman fara protectie asa ca este oarecum normal sa revina matuirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este indicat sa fie dur, dar atentie, nu MAT(au fost cateva situatii, din cate am auzit).

 

@Circoloco:ai ideea cam cat ar costa aceste folii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
polishare_faruri

Salut ! Din experienta acumulata nu incurajez si nici nu recomand aplicarea de folii sau lacuri ( cica) de protectie ! acestea sunt un simplu articifiu pt a va prinde in plasa si sa mai veniti pe la el, urmaresc masini reconditionate de 2 ani si ghici ce? Nu au NIMIC ! Nu da nici un semn ca acea matuiala isi revine ! si ca sa citez cativa clienti: pt cat costa nici nu ma obosesc sa le fac eu, decat sa le stric mai bine dau 50 de lei odata la cativa ani ! pana acum au trecut 2 deci preconizez ca vor mai trece 3-4 ani dar nici chiar atunci...  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

norocul vostru ca aveti faruri de plastic ca, la cele de sticla nu poti face nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai exista ceva pasta pentru polish parbriz... stiu ca este lume care se si ocupa, nu vad de ce n-ar merge si pe faruri solutia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Probabil mai este si din cauza calitatii plasticului din care este confectionat farurile respective care nu este aceeasi la un Audi sau Leon comparativ cu Lupo.

Si acum ca o gluma: pasta de dinti Cristal care face dintii ca de cal :icon_bounce: , poate a stiut ceva cine a zis asta :icon_cheesygrin:

Chiar o sa incerc pt ca nu am nimic de pierdut deoarece am un far nou si celalalt este clar ca trebuie tratat, am si Xerapol dar inainte o sa incerc cu pasta de dinti, o sa revin cu poze.

Nu conteaza ca ii polo sau passat sau audi a6

Eu am polo din 2001 si nu am probleme cu fafuri matuite sau ingalbenite, pe cand cumnatul meu are passat 98' si le are si galbene si matuite, de ma mir ca mai vede ceva noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Redeye : proiectoarele Golfului tau 6 sunt cu partea transparenta din plastic? Ca la golful 5 sunt din sticla..si tare as vrea sa le polisez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cam cate zeci sau sute de grame de polish imi trebuie pentru doua faruri de fabia ? Am vorbit cu cineva de la piese auto si a zis ca are de la 3M care merge si pe tabla si pe plastic. Corect ? 20 de lei 100 gr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orientativ un tub de Xerapol are 50 g, mi-am polişat farurile de la Lupo de 2 ori şi mai este ceva în tub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Dar de ce de doua ori ? Nu tine mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi l-am luat acum vreo 2 ani, le-am făcut atunci şi anul ăsta. La mine cel puţin a reapărut mătuiala, probabil calitatea plasticului este de vină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai pus folie dupa polish ? Sau lac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am pus folie, dar vara asta m-a mâncat undeva  să dau cu lac auto de la spray după ce l-am lustruit cu xerapol. Proastă inspiraţie, lacul nu a aderat bine şi s-a strâns  aşa că m-am chinuit o grămadă să-l îndepărtez cu smirghel. ce-mi pare rău este că ieşise cât de cât bine operaţiunea de lustruire, acum parcă nu mai arată aşa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu sunt mate, pe unu l-am sters eu cu benzina, si au aparut multe zgarieturi pe el, si s-a albit putin. Ma gandesc ca o sa iasa cu smilgher si polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O să iasă. Dacă ai zgârieturi mai adânci pe alea scoate-le cu smirghel ceva mai mare, de 1000-1500, apoi foloseşti de 2000 (cu apă tot timpul). la final speli farul îl ştergi şi dai cu pastă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc de sfaturi. Seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cate zeci sau sute de grame de polish imi trebuie pentru doua faruri de fabia ? Am vorbit cu cineva de la piese auto si a zis ca are de la 3M care merge si pe tabla si pe plastic. Corect ? 20 de lei 100 gr.

100g iti ajunge sigur. Pretul e cat de cat ok, mai ales ca cumperi doar putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu sunt mate, pe unu l-am sters eu cu benzina, si au aparut multe zgarieturi pe el, si s-a albit putin. Ma gandesc ca o sa iasa cu smilgher si polish.

Daca l-ai sters cu benzina probabil nu ai altceva de facut decat sa schimbi geamul farului ... si eu am facut aceeasi prostie la unul din faruri dupa ce le-am pus lupe si dungile (orizontale) aparute sunt practic in profunzimea plasticului, ceea ce ma face sa cred ca nu vor iesi la polish. Suprafata plasticului nu pare afectata, ci mai degraba pare plesnit in profunzime ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spalat imediat cu apa si cred ca nu a actionat mult benzina. Se simte la suprafata foarte aspru. O sa incerc cu polish zilele asta sa vad ce pot face. Insist mai mult cu smilgherul. Ca idee, cat te-a costat geamul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine incerc si eu cu niste Cif (sau axion, daca gasesc). NU am ce pierde, si asa proiectorul e matuit tare. Cand ajung la un magazin, iau si smirghel de ala fin si ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat in topicul similar de la B5.5 o poza cu o sticluta neagra, speciala pentru polish faruri. Mi-au iesit boboc, la mana, cu miscarile circulare ale lui Bruce Lee :))

O carpa, un "deget" de solutie si iese ca nou. Daca are urme de pietricele sau ceva mai adanci, un smirghel pentru slefuit umed, de 2000 si apoi frecat cu solutia aia. Garantez ca iese boboc.

Nu va chinuiti sa cumparati alte faruri sau alte idei netestate pentru ca pierdeti timp, asa cum am pierdut si eu cu bormasina si cu pasta de dinti. Efect zero!



Eu am scos galbeneala si petele cu asta. O laveta uscata si miscari circulare.attachicon.gif20074sj._abro-headlight-restoration-polish-hr-237.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!