Jump to content

Polishare faruri ?


leu
 Share

Postare recomandată

A facut cineva polishare la faruri ? Credeti ca merita ? Aveti ceva fotografii ''inainte'' si ''dupa'' ? Ceva preturi ?

Mi-au cerut la o firma de tuning 50 de lei pe far .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa iti raspund in ordine

1.Fac eu destul de des :))

2.Da

3.Uite aici cateva exemple de poze http://vwforum.ro/index.php?showto...20&start=20 sau in linkul din semnatura

4.Pretul e foarte bun dar ai grija ce fac de banii aia.O reconditionare ca cea care o vezi in pozele de mai sus se realizeaza in 3-4 ore si presupune smirgeluirea farurilor treptat de la 800/1000/1500/2000/2500 si apoi polishat cu 2-3 paste de polish cu diversi bureti.

Sunt multe firme care doar dau cu pastele de polish....lucru care dureaza 10-20 de minute si rezultatele nu sunt nici pe departe asa spectaculoase.

Cel mai bine ar fi sa ii intrebi exact cum procedeaza si sa le ceri ceva poze cu lucrari pentru ca altfel risti sa fii dezamagit.

Prin procedeul descris mai sus farurile revin la stadiul de nou ca si suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar polisharea proiectoarelor din sticla face cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a polishat cineva faruri after-market? ( am unele de la sonar) si vreau sa le polishez apoi sa aplic o folie incolora speciala de protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A polishat un prieten la un bmw 320, lucrarea a durat mai mult de 2 ore, a demontat sticla de la far si a curatat si interiorul, la exterior nu stiu exact cu ce smirghel a dat pe ele si cate straturi de polish dupa, dar a iesit foarte bine. I-au aplicat o folie de protectie, nu stiu cat o sa tina pentru ca este proaspata lucrarea. Cost 250ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a polishat cineva faruri after-market? ( am unele de la sonar) si vreau sa le polishez apoi sa aplic o folie incolora speciala de protectie.

Si farurile aftermarket se reconditioneaza dupa acelasi principiu ca cele oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am facut operatia singur acasa. Am folosit o pasta de la Sonax - Plastic Scratch Remover cumparata din Real cu aproximativ 45 lei. Am mai cumparat hartie abraziva de 2000. Pe faruri am avut niste zgarieturi foarte urate si adanci. In loc de hartie abraziva mai dura am folosit o laveta de bucatarie pentru curatat oale si Cif crema. Am dat cu laveta imbibata in cif pana am adus stratul de plastic al farului la acelasi nivel cu zgarieturile mai adanci. Dupa aceea am dat cu hartia abraziva de 2000 iar apoi cu pasta de la sonax. Dupa aproximativ 45 de minute de frecat pe fiecare far sunt extrem de multumit de rezultat. Daca respectam pasii descrisi mai sus de angajatul si dispuneam de toate materialele necesare probabil rezultatul era mult mai spectaculos. Deci pentru cine vrea, polisharea farurilor se poate face si acasa cu rezultate multumitoare

Asa arata tubul de pasta

305000_sonax_big_padded.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand si eu Xerapol,se gaseste la Carefour+smirghel de 1500granulatie,o sticla cu apa si multa rabdare. Farurile ies ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca se pot repolisha farurile de plastic?

Am la masina din semnatura faruri de la Sonar, dupa ce le-am polishat am zis sa le protejez cu o folie speciala de protectie. Nu mi-a placut cum este aplicata folia si am dezlipito lasand niste urme sub forma unor dungi. Inainte de polish farurile erau date cu lac, ma gandesc sa nu fi ramas o parte din lac pe ele :(

post-14148-0-77222500-1289732216_thumb.j

post-14148-0-37691600-1289732223_thumb.j

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se pot repolisha farurile de plastic?

Am la masina din semnatura faruri de la Sonar, dupa ce le-am polishat am zis sa le protejez cu o folie speciala de protectie. Nu mi-a placut cum este aplicata folia si am dezlipito lasand niste urme sub forma unor dungi. Inainte de polish farurile erau date cu lac, ma gandesc sa nu fi ramas o parte din lac pe ele :(

Poti sa le polishezi de cate ori vrei fara probleme.La cat de gros e plasticul de pe ele nici dupa 100 de interventii cu abraziv nu se intampla nimic negativ.Din pacate pozele sunt prea mari pentru a observa defectele de pe ele.Cu ce le-ai polishat anterior, ai folosit hartie abraziva sau doar solutie abraziva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am polisat eu, am mers la o cunostinta stiu ca a folosit hartie abraziva apoi o pasta alba in mare parte si una verde spre final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am polisat eu, am mers la o cunostinta stiu ca a folosit hartie abraziva apoi o pasta alba in mare parte si una verde spre final.

In principiu poti repeta operatiunea la fara nici un fel de problema.Timpul de lucru va fi mai scurt deoarece protectia uv a fost deja indepartata iar eliminarea defectelor se va face mult mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ieri am procedat la polisharea farurilor masinii din semnatura. Am folosit hartie abraziva de 1000, 2000 si 2500 (asa am gasit). Dupa un "frecus" sanatos cu aceste hartii, am aplicat UN STRAT DE LAC PENTRU PLASTIC BLACK!!!. Dupa uscare am mai aplicat doua straturi de lac transparent si l-am lasat sa se usuce bine pana in aceasta dimineata. Azi, folosind o carpa bumbac si pasta polish, am dat luciul farurilor. Aseara fiind foarte curios sa vad in cata masura mi-a fost afectata luminozitatea farurilor dupa aplicarea lacului black, am dat o tura si am fost placut surprins sa constat ca diferenta nu este mare ca atunci fara lac, gradul de iluminare fiind mai mult decat bun. Mentionez ca am montat in faruri kit xenon.

post-71109-0-14654700-1301644212_thumb.j

post-71109-0-48326500-1301644219_thumb.j

post-71109-0-23183300-1301644227_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Melin,poti detalia un pic mai bine operatiunea?In special pe mine ma intereseaza acel LAC NEGRU pe care l'ai dat.Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data am frecat farurile cu hartie abraziva de 1000, apoi cu cea de 2000 si in final cu 2500 ( sau de 3000 daca gasesti). La final farurile au un aspect mat. Dupa aceea le-am degresat cu solutie de curatat geamuri(sub nicio forma sa nu folosesti diluant) si am pulverizat pe faruri UN SINGUR STRAT de lac spary care are tenta neagra. Sunt acele sprayuri care se dau si pe stopuri (gasesti la magazinele auto in diverse nuante, negru, verde, albastru, etc). Dupa uscare, am mai aplicat in doua randuri spray lac TRANSPARENT (fara nuanta de culoare) si dupa ce si aceste straturi s-au uscat, am polishat farurile manual cu o pasta abraziva folosind o carpa de bumbac. Succes

post-71109-0-44082700-1301653891_thumb.j

post-71109-0-22028900-1301653905_thumb.j

post-71109-0-66597500-1301653917_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sa va spun si eu metoda polisatului ce am aplicat-o eu si rezultatul a iesit mai bun decat ma asteptam

am luat smirghel de 2000 si impreuna cu apa am frecat vreo juma de ora continuu,dupa ce am considerat ca suprafata este perfect uniforma(fara zgarieturi sau galbeneala)am aplicat un strat de pasta de dinti(in locul asa-ziselor creme minune).Dupa ce am intins crema pe tot farul cu o carpa moale de bumbac am frecat pasta de dinti si rezultatul super.

Nu prea stiu cum arata un far polisat cu xerapol sau sonax dar cred ca nu e o diferenta prea vizibila,intre cremele minune si pasta

daca nu credeti ca iese si cu pasta de dinti faceti o proba pe un plastic oarecare inainte de a da pe far.

Sper ca v-am putut fi de ajutor

Spor la treaba!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu intarziere,dar multumesc MELIN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_vasiliu_70

Salut. Eu am folosit XERAPOL (45 ron) si-l recomand. In cutia pastei se gasesc 2 buc. smighel de p1500 si 1 buc. carpa de bumbac. Daca ati avea la indemina si un smirghel de p2000 ar fi si mai bine.Se ia smirghelul si cu apa din belsug (o sticla de 2 litri-usor de manevrat) se freaca farul (geam de PLASTIC). La inceput cu cel de p1500, apoi cu cel de p2000. Se freaca bine si dupa 10-15 min. se clateste iar farul devine si mai mat decat era inainte. Se lasa sa se usuce si se aplica pasta din tubul de XERAPOL. Se freaca bine cu carpa de bumbac. Cam asa am procedat eu si acestea sunt rezultatele. Spor la treaba !!!

post-92519-0-03965800-1308131245_thumb.j

post-92519-0-96046400-1308131252_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

CA SA NU MAI ALERGATI ATATA CUNOSC NISTE BAIETI IN BUCURESTI NOI CARE POLISEAZA CU 30 DE LEI DE FAR SAU DE STOP SI MONTEAZA SI FOLIE PE GEAMURI SI FARURI STOPURI DIFERITE NUANTE.BAIETII CHIAR FAC TREABA BUNA IAR PENTRU INCA 15 LEI PE CARE II DAU IN PLUS FATA DE XERAPOL AU FACUT O TREABA SUPER SI NICI NU MIAM FACUT BATAI DE CAP

II RECOMAND CU FOARTE MARE INCREDERE

NR TEL:0765114855

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ionut_vasiliu_70

Salut. Eu am folosit XERAPOL (45 ron) si-l recomand. In cutia pastei se gasesc 2 buc. smighel de p1500 si 1 buc. carpa de bumbac. Daca ati avea la indemina si un smirghel de p2000 ar fi si mai bine.Se ia smirghelul si cu apa din belsug (o sticla de 2 litri-usor de manevrat) se freaca farul (geam de PLASTIC). La inceput cu cel de p1500, apoi cu cel de p2000. Se freaca bine si dupa 10-15 min. se clateste iar farul devine si mai mat decat era inainte. Se lasa sa se usuce si se aplica pasta din tubul de XERAPOL. Se freaca bine cu carpa de bumbac. Cam asa am procedat eu si acestea sunt rezultatele. Spor la treaba !!!

Spor la polishat faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am facut si eu exact ca tine doar k am dat doar un strat de lac transparent,si acum farul e cam incetosat,asa a fost si la tn?o sa ai aplic inca 2 straturi de lac,dar sincer nush daca o sa iasa ca la tine.eu am golf 4.farurile din sticla,asa e si la tn la bora tot din sticla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Acatalin1981-Vezi ca pentru sticla se foloseste alta pasta de lustruit decat cea pentru faruri din plastic, Xerapol face si pentru sticla. Lacul se da dupa ce ai lustruit si cu pasta.

Le-am lustruit si eu cu smirghel de 2000 si Xerapol

Inainte

far1y.jpg

far3u.jpg

Dupa matuirea cu smirghel

far6.jpg

far7.jpg

Dupa lustruirea cu Xerapol

far8a.jpg

far11.jpg

N-au iesit chiar perfect pt ca eu am farurile putin murdare in interior, unul este chiar mai inchis la culoare (zici ca este putin afumat). Mai am niste zgarieturi mai adanci dar nu am avut smirghel de 1500 la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si u lacul cum l ai dat?l ai pulverizat cu spraiul?eu am incercat cu spraiul dar nu mi iese uniform pe far,adik ramane buburuzat si pana la urma i am pus niste autocolant transparent si e mai bn decat sa stau cu el matuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!