Jump to content

Noua Skoda Felicia


 Share

Postare recomandată

Deci din cate am inteles se va lansa Octavia 2 fara facelift fara nici o modificare in afara de volan si climatizare?

Aceasta va avea decat o varianta de echipare ca a vechiului Tour sau mai multe?

Se va fabrica in paralel cu O2 Fl,dar in 2012-2013 ce se va intampla cand apare O3?O2 fl Va fi scoasa de pe linia de productie sau va numi numele de Tour?Sau toate 3 se vor fabrica in paralel.

In legatura de motorizari eu cred ca nu va mai scoate 1.6 Mpi e si mai scump decat 1.2 Tsi consum mai mare etc si din cate vad nu se mai fabrica pe nici un model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • crystyann

    33

  • Bogdan VW

    19

  • cristibg

    13

  • laur_vd

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Foarte multe detalii legate de echipari si alte modificari de design nu stiu..... In decembrie o sa para datele oficiale. Motorul 1,6MPI / 102 CP 8V este mult mai ieftin de facut decat 1,2TSI / 105 CP, mai ales ca se vinde de atata timp si are toate costurile amortizate, nu are turbina si are mult mai putina electronica . Niciodata un model low-cost nu va veni cu motoare de ultima generatie ( vezi cazul Logan care are motoarele lu' nenea renault de prin anii '90 ). previziuni despre 2012 sau 2013 nu pot sa fac in ceea ce priveste Octavia sau politica Skoda! :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sigur ca pana la sfarsitul anului va fi in showroom?Se va lansa la Paris 2010-octombrie 2010?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In decembrie vom avea preturile si dotarile... Nu stiu daca va ajunge si in showroom-uri sau unde se va lansa acest model! Oricum nu isi permit sa ramana prea mult descoperiti fara o masina in segmentul 10.000-14.000 EURO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe net am aflat ca "Skoda India a promis Skoda Felicia pentru anul 2011".Eu cred ca Felicia pt India va fi Fabia Sedan exact cum e Polo Sedan(model care nu se va lansa in romania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi pacat ca skoda sa nu scoata macar un motor pe benzina E5.Din cate vad 1.4 Mpi si 1.6 mpi Sunt e4(taxa :)) si 1.2 Tsi este e5.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4MPi va fi in maxim 2 luni EURO5 ....de 1,6MPI nu s-a anuntat nimic momentan ! Toate TSI-urile in schimb sunt EURO5!

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nou a mai aparut?Pe nici un site nu gasesc nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis ca in decembrie vor fi preturi si date oficiale...Momentan e clar ca nu se mai comanda Octavia Tour ( se mai vinde ce mai este prin stocuri ). Cum aflu date oficiale promit sa le postez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu Octavia Tour cam asa e, deja sunt reclame la TV cu ''ultima sansa de a-ti mai lua o Ocatavia Tour''.

Abia astept sa o inlocuiasca, daca e adevarat, cu Octavia 2, sper sa nu o 'cheleasca' de tot!! :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca nu o sa ai cine stie ce dotari : airbag-uri, ABS, aer conditionat, inchidere... restul probabil vor costa! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca nu o sa ai cine stie ce dotari : airbag-uri, ABS, aer conditionat, inchidere... restul probabil vor costa! :)

Ce ma mira aici e o chestiune de canibalizare (De la Valmar citire): vor fi disponibile Octavia 2 facelift (O2FL) si Octavia 2 ante-facelift (O2AFL) cu diferenta de pret.

Dar dimensiuni?

Octi Tour este putin mai mica/usoara decat Octi2, cel putin asa le vad eu, dar O2FL si O2AFL vor avea aceleasi dimensiuni?

Daca da atunci e aceeasi Marie dar cu alta palarie, iar clientul care nu-si ia O2FL din cauza dimensiunilor si subdimensionarii motorului de 1.9TDI (adica io) nu va lua O2AFL 1.6CRTDI tot din aceleasi motive.

Ma desfraiereste si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile inca nu le stiu.... ai dreptate, ar avea 2 masini cu dimensiuni egale pe segmente de pret diferite . Insa nu sunt de acord cu "submotorizare" la 1,9TDI- este un motor decent , care nu are un comportament sportiv, dar isi face treaba sarguincios si tine cu casa ( a se citi buzunarul).

PS: Cum aflu detalii postez aici !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar vrea multe marci sa aiba asa motor 'submotorizat', ar fi bine sa il aiba ca varianta de baza in continuare O2.

In decembrie apare oficial noua Octavia Tour? Sau in decembrie sa afla neoficial mai multe detalii?

Promotia actuala si reclama la actuala Octavia Tour, cat va dura? Probabil cat timp vor mai avea stocuri, nu? Cam cate Tour-uri actuale or mai fi in stoc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In decembrie vom avea date oficiale de la importator...banuiesc ca in acelasi timp vom avea si cateva masini in tara pentru prezentare, dar nu am cum sa bag mana in foc.

Promotiile pentru Octavia Tour tin pana se termina stocul...deja 1.9TDI / 101 CP este pe terminate, insa mai avem 1,4MPI si 1,6MPi. Oricum in 2-3 luni se dau toate deoarece pe ultima suta de REMAT se va vinde numai si numai stocul pentru a putea valorifica cele 3 tichete!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare aiurea sa existe 2 modele de Octavia 2 pe linie, practic identice... dar ma rog, o sa vedem. Cel care lucreaza la skoda spunea ca va fi o varianta mai ieftina de Ocatvia, dar o varianta mai saraca in dotari a Octaviei exista deja, Face lift- "Flash, cu pret de aprox 10000 de euro. Reluarea productiei O2 ante face-lift dupa parerea mea ar fi un esec. In plus nu se pot face prea multe "economii" intrucat caroseria este identica... sau poate o fac din plastic :(

Poate este vb de Felicia care va semana cu fosta Octavie....

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar face economie la urmatoarele lucruri :

1. cele mai multe piese ( inclusiv de caroserie ) vor fi comune , deci implicit la un numar mai mare din acelasi produs va scadea pretul.

2. platforma deja exista, matritele sunt, deci ar iesi mult mai ieftin decat un model care ar trebui lansat nou si ar avea costuri de proiectare si de schimbare linii

3. Octavia ante-facelift si-a amortizat costurile pre-productie - deci din start se va merge direct pe costuri minime

4. dotari mai sumare din standard si probabil o calitate mai slaba a materialelor ( nu stiu sigur , astept si eu certitudini prin decembrie)

5. motorizari mai mici cu costuri mici de productie.

La un singur lucru ma gandesc ( si a fost discutia mai sus ) : oare va fi putin mai mica masina sau va fi la fel ca Octavia Face-lift ? Eu mi-as dori sa fie putin mai mica....

PS: Octavia Flash este 12.600 EURO TVA inclus...deci foarte departe de cei 10.000 anuntati de tine. Si ma repet , am inteles ca se va numi tot Octavia Tour ( pentru a duce numele mai departe ) , in niciun caz Felicia...

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crystyann:

Pai dupa logica ta, Octavia FaceLift s-ar putea produce ea insasi cu un pret mai mic decat in prezent prin: marirea capacitatii de productie, calitatea materialelor etc. Octavia Flash, ar putea ajunge deci usor la 10 000 euro cu TVA.

NUmai ideea de a produce 2 masini practic identice dar prezentate ca modele diferite mi se pare un non-sens... dar ma rog... vom vedea. Am totusi pretentii de la o firma germana :icon_thumright:

Poate i-o zice tot Tour si nu Felicia cum scrie presa, nu te contrazic, dar eu cred ca va fi diferita de actualele modele ....

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cat costa sa "nasti" un model nou?? Si stii ca in primii 2-3 ani trebuie sa regasesti costurile "nasterii" in pretul masinii? :) .... Mai rezista putin pana in decembrie si o sa vezi ca am dreptate si ca nu va aparea un model nou, ci o revigorare pt Octavia fara face-lift!

PS: E criza.. pana si Passat-ul l-au schimbat la 5-6 ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca pe site-ul www.skoda.ro, la Car Configurator nu iti mai poti configura Octavia Tour.

De asemenea, motorizarea 1,9 TDI nu mai este disponibila pe Octavia.

Deja se pregatesc noutatile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia Tour nu se mai comanda deloc, indiferent de motorizare! Maturam numai stocurile ramase! Iar motoarele de 1,9TDI EURO 4 si 1,6MPI EURO 4 nu vor mai fi disponibile pentru comenzi noi pentru Noua Octavia - sunt inlocuite de 1,6TDI si 1,2TSI, ambele EURO5.

Asadar 1,9TDI, odihneste-te in pace! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din curiozitate, oare cate 1,9 TDI-uri au fost produse / vandute de catre VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din curiozitate, oare cate 1,9 TDI-uri au fost produse / vandute de catre VW?

Daca 1.9 TDI a aparut cam in toata gama de autoturisme produse de concernul VW incepand cu 1900 toamna, inseamna destul de multe :icon_thumright:

Modificat de JDoe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!