Jump to content

Merita o masina noua


Golfer
 Share

Postare recomandată

Fiecare are cate putina dreptate,adica fiecare are dreptatea lui!Cu o masina noua nu se poate compara nimic la SH, evident, din aceeasi clasa, capacitate,putere,dotare etc!Insa de multe ori deprecierea unui autoturism este atat de mare intr-un timp atat de scurt, incat nu merita achiztia unuia nou, decat in situatia in care detii capital serios!Astfel ca, discutiile pro si contra SH pot merge la nesfarsit.Insa o masina putin rulata si corect intretinuta, la un 2, maxim 3 ani vechime, luata de la persoane care le schimba pentru ca se plictisesc de ele si au si posibilitati, merita din plin, mai ales ca dupa 2-3 ani valoarea "fierului" scade cu cel putin 40%!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Funny, daca ati obs., fiecare cu masina noua zice ca e bine, dar numai ei stiu ca nu e chiar asa bine. Pretul nu are legatura. Sa o luam pe indelete.

1. Diferenta de calitate. Est cu Vest. Multi stiu ... putini cunosc.

2. Masina din RO, nu se mai poate deduce TVA. Din DE, se poate lua fara TVA. (persoane juridice)

3. Intretinerea din RO nu se poate compara cu cea din DE. Vorbesc de calitatea uleiului, filtrelor, cat si mentalitatea mecanicilor si a service-urilor.

4. Masina pe autobanda in DE inghite km rapid circuland la viteze mari, dar totul este pastrat in conditii f bune, motor, cutie, interior, suspensie ...

5. Masina circulata in Romania cam 80% este urban, deci deteriorarea este accelerata. Conditiile de trafic, intretinere, meteo sunt mult mai extreme decat in DE.

6. De ce se vinde mai repede o masina care are numere de export din DE fata de una cu numere de RO?

7. Nu numai RO si BG cumpara masini din DE, ci intreaga Europa. De ce?

8. Devalorizarea unei masini este mult mai accentuata in primii 3 ani, decat dupa. De obicei cu cat e mai scumpa cu atat se devalorizeaza mai rapid.

Si probabil ca am omis multe aspecte insa am incercat sa prezint pe cele majore. Acum, cum e normal alegerea e de partea fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu spun ca merita pt cine vrea cu-adevarat. Poti nimeri si SH-uri excelente, totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ontopic: merita orice masina daca este intretinuta cum trebuie, fie ea noua sau veche. o masina trebuie condusa in primul rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă este un model recunoscut ca fiind fiabil, merită SH.

Dacă poți lua cu garanție un SH de prin altă parte (sunt destule cazuri la nemți unde economisești c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer din toti cu care am discutat pe acest subiect, toti au zis la fel si le dau dreptate

MERITA masina noua, NUMAI daca produce bani, adica masina de firma, taxi, masina de carat marfa etc...

daca o iei second, pierzi bani cu stationatul :)

in rest, o masina mai mult de 5 ani nu trebuie sa o tii (teoretic) pentru ca apar tehnologii mai noi, devin mai eficiente din punct de vedere a consumului... etc

desi vad ca in VAG se poarta ideea "masina de unica folosinta"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma cumperi ce vrei si cum vrei. Mai putin conteaza ce spune x si y pe aici. Sunt doar libere conversatii si ar trebui sa te influenteze maxim 10% din alegerea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte greu sa gasesti configuratia de tine SH si sa fie ok si dpdv tehnic. Estetic se rezolva realtiv usor, insa la angrenaju' motor - cutie nu e asa placut sa ai probleme.

Drept urmare, sunt de acord cu masina SH daca e ok.

"Multi stiu...putini cunosc"!?

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca mai degraba merita un SH "tanar" 2-3 ani, decat o masina noua (asta, pentru uz privat) desi mi-am luat masina noua. Explicatia e simpla: Polo TSI cu DSG nu exista la noi SH, inca, iar daca ar fi fost s-o iau din Germania, in mod paradoxal era mai scumpa una rulata decat asta noua. Plus ca am avut si 3 tichete Remat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Da-mi si mie numarul de telefon a celor din piatra care imbraca volanul in piele, te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi dau si eu cu parerea la acest topic.

Cred ca daca toti am avea posibilitatea ne-am cumpara o masina noua.Dar din pacate realitatea e alta.

In schimb,insa,ceea ce vad eu un pic in neregula la masinile noi,este tendinta asta de downsizing.E o cursa continua intre producatori in a face motoare cit mai mici cu consumuri cit mai mici,dar cu puteri cit mai mari(sincer de neimaginat acum 10 ani).

Si efectul pe termen lung este scaderea fiabilitatii.Dar nu prea avem ce face,asta e politica de consum.

Doar in acest aspect sint de acord cu masina SH.Salutari!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!