Jump to content

Proceduri VAG COM ptr Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

eu as propune sa te duci la dealer. trebuia sa o ai. si cel mai simplu si sigur ti-o seteaza ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la un singur impuls pe butonul de inchidere, nu merg inchise? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa stie. din moment ce e in dotarea standard...e treaba lor sa stie :)

de aia isi permit sa NU SE INTERESEZE...pt ca nu ii presam. si noi ne chinuim prin alte parti.

si mie nu stiau sa-mi spuna multe cand vine vb de dotari standard. si le-am dat tema. eu m-am dus cu lectia invatata. stiam mai mult ca ei. si le-am atras atentia c anu cumpar legume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, crede-ma ca sunt multe ce nu stiu, dupa cum ai observat si tu. La mine nu au fost in stare sa-mi monteze BC-ul si tempomatul. Mi-au zis ca nu se poate, ca nu exista fire pentru asa ceva, dupa ce m-au tot amanat 1 luna in care cica "cautau o rezolvare".

Apoi am mers la Cristi (Al_Bundy) si mi-a dat exact codurile pentru fire, care in viziunea celor de la reprezentanta nu exista, si mi l-a montat fara nicio problema in cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te cred :) la mine nu stiau dif dintre DRL standard si cele optionale. printre altele. dar daca tot ii lasam, nu vor invata.

eu nu zic sa nu te interesezi, doar ca in acelasi timp sa-i presezi si sa afle ei.

dupa aia cine stie ce mai comenteaza ca ai umblat si pierzi garantia.

sa dea maiuri mai sus...ca e f usor de aflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, la noi nu sunt interesati. Dupa ce ti-ai cumparat masina ii cam doare undeva de tine. Trebuie sa te rogi de ei, si poate poate li se face mila si te ajuta. Eu unul m-am convins cu toate reprezentantele de la noi, cat si cu VW Germania. Pe langa calitatea mai slaba la masina, si calitatea serviciilor a scazut cel putin la fel de mult. Nu ii mai intereseaza asa de mult de clienti, au destui acuma.

Mie nu mi-au comentat nici de manete nici de volan (mi-am pus volan original in piele), dar nici nu cred ca le-au observat. In plus nu stau ei sa verifice fiecare setare sau dotare a masinii.

Cel mai sigur si simplu e sa mergi la cineva care stie, iti face codarile si nu mai pierzi timpul aiurea pe la ei, cu programari si stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PPaul - aia de la PBV1 stiu. Eu am cerut in mod expres sa fie activate anumite functii in caz ca nu vine masina cu ele activate din fabrica. Printre aceste functii au fost si cele doua despre care vorbesti tu: inchiderea automata a usilor si actionarea geamurilor din telecomanda.

Si sunt convins ca si la Nord stiu de chestiile astea. Subscriu la ceea ce a spus Bogdan: du-te la unul dintre aceste doua service-uri. Evita Midocar-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

qwk, eu nu neg ca ai dreptate. dar e bine sa te duci...ma duc eu, se mai duc 5-10 pers...si automat se simt.

nu Sunt intersati, pt ca uite..scapa nefacand asta. daca tu nu te duci..sigur unu care nu are habar nu se va duce..nici atat

si atunci?

noi dam vina pe ei, ei pe noi. ca ei nu se intereseaza nici pt ca nu au clienti care sa apeleze.

(daca tu vinzi banane, si nu esti mega profesionist si pasionat de asta...daca NIMENI nu te va intreba de sursa lor..atunci nici tu nu o vei mai cauta...)

si asta e o chestie generala in RO. ii lasam sa scape...cu orice.

la mine nu au stiut datele, nu mi-au oferit increderea de care aveam nevoie, nu au stiut sa negociem la discount...m-au pierdut. m-am dus la alt dealer.

ca sa nu mai zic, ca nu aveau masina sa merg (niciun POLO, nu neaparat 1.2)...si au pus la dispozitie un Golf cu motorul ala..ca eram interesta in special de motor. dar cu Polo nu am apucat sa merg decat la alt dealer. bine, ca atunci deja nu mai ma interesa...dar asta e alta poveste.

asa, la PBN am fost mega fericit si mega bine servit. pana si cate un suc/cafea/apa puse la dispozitie, te fac sa te simti important.

asa ca le multumesc pe aceasta cale lu VladMHL si Mirelei pentru serviciile impecabile.

Scuze de OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar nici mie nu-mi inspira incredere cei de la Midocar, am fost nevoit sa intreb acolo prima data, pt ca de acolo am cumparat-o(am obtinut un discount mai bun).

I-am sunat astazi si m-au mai pus sa mai incerc o procedura ....'' coboara geamul, actioneaza switch-ul de inchis/deschis in jos de 3 ori....etc..." - am sa incerc....dar ma mir ca ar merge. Ca sa nu va mai spun ce mi-au raspuns cand i-am intrebat cum se face rodajul la aceasta masina....pus si simplu te pufneste rasul.....

Apropo de PVB, am sunat si la ei astazi si mi-au propus sa ma duc la ei intr-o dimineata ca se rezolva.

Insist pe acest lucru pt ca mi pare ciudat ca la un HL sa nu mearga aceasta functie.

Multumesc pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, ideea este ca, daca vinzi un produs, trebuie sa-l cunosti. Fie ca iti place, fie ca nu, tu trebuie sa-l stii pe de rost. Fiecare amanunt conteaza, asta daca vrei sa-l vinzi, sa ai succes. Daca nu, te comporti ca maestrii de la reprezentante.

Am multe patanii cu ei, de asta sunt asa inversunat pe ei. Cum sa-ti spuna ca nu intra in viteza intai si mars-a-rier pentru ca nu e destul de forjata cutia ?!? la 15-20 mii km ?! Cum sa-ti spuna ca nu exista fire pentru BC si tempomat cand o persoana care n-are nicio legatura cu reprezentantele, dar este pasionat si priceput, iti gaseste in 5-10 minute exact codurile firelor ce-ti trebuie ? Eu am asteptat 2 saptamani si nu au rezolvat nimic. Ba mai mult i-am si propus la pampalau ala de electrician de la Quark ca mergem la el acasa sa-mi faca, iar banii ii intra in buzunar ! Nici asa nu a fost in stare..

Le-am zis de un zgomot la rolele de la distributie si n-au facut nimic. Dupa garantie, mi-a picat rola intinzatoare de la alternator si m-am dus peste ei, dar nu si-au recunoscut vina. De ce ?! Pentru ca politica Porsche sau VW este de 2 bani !

Daca mergi cu un defect, iar un mare mester de la reprezentanta spune ca nu este defect, atunci asa este din punctul lor. Eu n-am mai putut face nimic dupa garantie pentru simplul motiv ca un inapt a zis ca defapt nu este defect, desi era !

Si lista poate continua..

Nu zic ca, codarea aceasta nu o stiu face. Doar spuneam ca nu m-ar mira sa nu o stie, in plus sunt nenumarate lucruri care nu le stiu, si nici macar nu se intereseaza.

Eu mi-am jurat ca daca-mi mai iau alta masina cu garantie, service-urile sau reviziile nu le mai fac in tara ! De ce ? Pentru ca te lupti cu morile de vant. Te plimbi de la unii la altii pentru acelasi rezultat. In schimb afara orice problema o reclami in garantie, nici nu mai stau pe ganduri daca sa ti-o rezolve sau nu odata cu trecerea garantiei. Se apuca de treaba si iti ofera si masina la schimb daca lucrarea dureaza mai mult. La noi sunt extrem de rare cazurile in care iti ofera masina la schimb..in fine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DUN. La geamuri au activat sa se ridice la un impuls sau la apasat continuu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circo, in intrebarea ta, actiunea de apasare prin impuls sau continuu se refera la care buton?

Te referi la butoanele de pe telecomanda cheii sau cele de pe usa?

Q-ule ... parca ai fi eu.

Hai sa'ti spun o vorba a vanzatorului PBN care i'a vandut prietenei mele Polo-ul 9N3 - care vanzator in acel moment al carierei lui pleca "pe baza de competente", probabil, la Audi: clientii astia ca tine nu sunt deloc pe placul meu. Eu am clienti care nici nu vin in showroom si isi comanda masina prin telefon. Eu ii fac configuratia si el plateste masina. Tu imi pui o suta de intrebari pe care nu le-am mai auzit la nimeni. Uite, masina este aici in showroom. Uita-te la ea. Sigur acolo se afla toate raspunsurile. Sau daca nu ... avem brosuri.

Am sa te scutesc de alte multe povesti din service-urile prin care am trecut si am sa iti spun ca din cauza acestor frecusuri, noi romanii, suntem mult mai antrenati pentru viata decat altii de prin tarile cu valuta verde. Zi'le una din aia pe sleau si mergi mai departe. Ungaria nu este chiar asa de ... departe.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ai dreptate, multi castiga salariu fara prea mare efort..si culmea ca le este si permis. Ata ete..ne adaptam sau..emigram (partial)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la situatiile cand iesi din masina si ramane unul dintre geamuri deschis. La inchiderea masinii din telecomanda (deci un singur impuls pe butonul de inchis), iti ridica geamul?

Nu ma refer la tinut apasat continuu pe buton, pana il ridica. Aia face de la mama ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca functia asta e pe vreo masina VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traiam cu impresia ca la MK4 mergea. La fosta Bora aveam dar controlata toata treaba de o alarma aftermarket de 2lei. Daca ramanea vreunu deschis, il ridica.

Mai am o nelamurire: am incercat activarea CH/LH. Mi le pune pe becul de cornering din far si functioneaza decat daca le aduci tu aminte printr-o actionare a manetei de semnalizare. Ca si cum dai un flash inainte de a te da jos din masina. Nu automat la scoaterea cheii din contact... Merge totusi pus pe proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tin minte ca pe Passat b5.5 merge si fara sa tii apasat.

Legat de ch&lh stiu ca se pot seta pe proiectoare, iar tu probabil nu ai senzor daca trebuie sa activezi manual, prin acel flash scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 pastile la bratul oglinzii. Nu am functie auto la comutator dar intensitatea bordului cum si-o regleaza cand sunt pe 0 si DRL ON?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si? ati facut vreo plangere la managerul dealerului, sau la OPC? de ce ati lasat asa?

nu instig la revolta...dar eu sunt dispus sa merg pana in panzele albe daca intampin probleme. noroc ca cei de care am dat au fost mai mult decat binevoitori, si stiu ca voi avea suport din partea lor si dupa vanzare.

maisnile astea se vand singure...ei nu prea fac mare efort. e timpul sa faca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 pastile la bratul oglinzii. Nu am functie auto la comutator dar intensitatea bordului cum si-o regleaza cand sunt pe 0 si DRL ON?

Are un senzor in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am urmatoarea problema: in afisajul multifunctional de pe bord, pentru "Memoria tuturor deplasarilor" ( mai exista si "memoria pentru o singura deplasare", recunoscuta dupa cifra 1 care apare in dreptul ei pe afisaj), la mine se reseteaza la 2000 de km sau total de deplasare 19 ore si 59 de minute.

Scrie in carte ca unele se reseteaza automat la 9999km sau 99h59m de deplasare, dar este "in functie de varianta panoului de bord".

Pt mine e o problema acest reset atat de timpuriu 1999 km sau 19 ore de deplasare pt ca nu pot sa fac o statistica mai lunga...

Stiti cumva daca se poate modifica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, am mai auzit discutia asta insa nu m-a interesat la maximum; o sa merg la dealerul local de la noi sa-i intreb, dupa care revin cu un raspuns (daca nu uit :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, si la masina mea "cronometrul" de scurt parcurs se reseteaza la 1999 km.

sent from s advance using tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La maxidot ai memoria mare, la cb simplu memoria mica.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!