Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

Ar trebui un aviz special de la RAR sa poti circula cu jante atat de murdare... :))

Nu credeam ca cineva poate rezista atata timp cu praful pe jante fara sa il zgârie la simțul artistic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 23.07.2017 at 0:26, B_o_g_d_a_n a scris:

Vad ca multa lume foloseste/recomanda Sonax Full Effect. Si pe buna dreptate, e un produs care face ceea ce promite: curata jantele impecabil.
Atata doar ca sunt alte produse, care fac o treaba exact la fel de buna, la aprox. juma' de pret :) : Tuga Felgenreiniger.

Test Auto Bild de confirmare (eu asa am aflat de el).

Am folosit si eu in cele din urma Tuga.
Substantial mai bune decat Sonax, 2 sticle de un litru au fost 20 de Euro si, cel mai important, nu put la fel de infiorator ca Sonax Felgenreiniger Plus.
Pentru 4 jante, doua aplicari, s-a consumat cam 1/3 litru.

Be still, my bleeding heart :)

 

IMG_20190502_180943.jpg

IMG_20190502_182831.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezultat ok, similar Sonax-ului. Intradevar, mirosul celei din urma e destul de puternic si deranjant. Ca pret nu mi se pare mare diferenta-asta in conditiile in care iei Sonax-ul la oferta. Pana la urma...rezultatul final e cel care conteaza. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Carrefour Cta azi SFE'ul de 750ml fusese la reducere - 34 ron (zic fusese ca pretul inca era, produsele se cumparasera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca mai sunt, Carrefour Militari-33.68 ron. Am luat preventiv inca una. Just in case.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In direct... la Tom constanta. Am luat două @750 ml si am lasat 4 bucăți pe raft.

33.68 lei / buc, văd că nu a iesit prețul in poză, cred ca mi-a tremurat mâna de emoție... :))

20190515_182413.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambalaj nou, înainte era gri sticla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prima data cand pun mana pe soluția asta. Cred ca o tin in vitrina cateva zile, abia apoi incep sa o folosesc. :))

 

20190515_185822.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fusese si zilele trecute, dar ramasese doar pretul. Dau si eu o fuga, daca zici ca mai lasasei 4 in raft :D

LE: @ct_act: sa traiesti, am luat si eu 2. AMR 2 :P

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cumva din Carrefour? eu am fost in Carrefour dar nu am gasit...la Iasi ajunge mai greu produsul cred...pana la urma am luat de la IronX...mai scump dar sper sa scap de acele puncte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi nu mai era promotie in Carrefour, revenise pretul la 45ron/ 750ml

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

În ultima vreme am încercat Sonax reiniger felgen din doua surse diferite și nici unul dintre ele nu mai are acea reacție chimică de a se înroși la contactul cu oxizii de fier. Sa mai confruntat cineva cu această problemă? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in uz flacon luat din Carrefour, cel gri solid si isi face treaba. Acum am luat modelul nou, cu flacon albastru transparent, inca neprobat

@BoxeR: da, din Carrefour, insa de ieri nu mai era promotia cu 25% reducere, revenise la 45ron/ 750ml (oricum e mai ieftin decat ce gasesti online, la ambalaj cu pulverizator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 39.5 ron am luat ieri de la o benzinarie Mol , isi face treaba ok 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum câțiva ani știu ca erau 2 soluții de la Sonax, pt jante. 

Un detergent clasic, care nu își schimba culoarea și cel care devine rosu-vișiniu. Sticlele erau asemănătoare dar eticheta avea ceva diferit în denumire. 

@flaviusmaff pune o poza cu ce folosești. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am gasit la peco cu 29 lei ,cam 2 saptamani in urma 

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, flaviusmaff said:

În ultima vreme am încercat Sonax reiniger felgen din doua surse diferite și nici unul dintre ele nu mai are acea reacție chimică de a se înroși la contactul cu oxizii de fier. Sa mai confruntat cineva cu această problemă? 

Am dat eu cu varianta noua, si se coloreaza rosu-visiniu, are o textura groasa, glazurata, zici ca e un serbet cum gaseam prin 1990-95.

Cu aproape jumatate de sticla de 750ml am dat pe 3 seturi de roti, e drept ca nu am facut economie, etrieri, aparatoare, tot interiorul jantelor...

Alte variante ar fi sa murdaresti intai jantele, nu sa dai pe ele cand sunt curate, sau poate ai un setup pe carbon. :)) (glumesc)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

Nu e prima data când îl folosesc și jantele chiar erau murdare. Pe eticheta scrie ca solutia se își schimba culoarea în rosu, dar cine știe, poate am niște plăcute mai speciale.???

IMG_20190519_152526.jpg

IMG_20190519_152514.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ce recomandati pt curatarea de bitum ? Azi am mers pe un drum ce urma a fi asfaltat si pe jos cred ca era solutia aia gen amorsa , inainte de turnare . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai multe variante. Personal folosesc Liqui Moly Tar Remover. 

Poti folosi oricare din urmatoareleNanolex Tar Remover, Valet Pro Citrus Tar & Glue Remover, Ma-Fra Deca Flash, Carpro Trix, Koch Chemie Eulex, CarPro Tar, Gyeon Q2M Tar, Liqui Moly Tar Remover, Sonax Tar Remover si mai sunt. 

Diferente sunt la pret, cantitate, tipul flaconului dar toate fac acelasi lucru, doar sa fii atent la modul de utilizare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e risc (adica nu strica ceva), poti folosi fara probleme.

posibil sa dizolve mai greu fata de un produs dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Z Einszett Acrysol. Este minunat. Pulverizezi, lasi sa actioneze si stergi cu un servetel de hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pentru reziduurile de la plumbii lipiti pe janta ce folositi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi produse care sunt "tar and glue remover" gen Valet Pro Citrus Tar & Glue Remover sau solutii pentru indepartare adezivi. Poti folosi si alcool izopropilic. 

Mai exista niste radiere speciale care sunt folosite in vulcanizari dar eu unul nu am vazut pe la noi sau ceva de genul.

Modificat de kkhheelloo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!