Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

Akebono

Solutie curatat Jante aliaj

160 postări în acest subiect de discuţie

Muale

un degresant si o perie te scapa de vaselina aia.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
75NOR

multumesc

Link către postare
Dun
Publicat (modificat)

Folosesc Sonax Full Efect de vreo trei ani. Evident ca prima data cand am folosit'o am ramas cu gura cascata.

5943b4dc566f3_05Janta4.thumb.jpg.175587a1a4cd8e3cbef20f23b77d370a.jpg

5943b512192cf_06Interior.thumb.jpg.039bf348ecb1b79ae673b0fcd986a957.jpg

Dupa ce am folosit'o prima data pe jantele actuale nu a mai fost, neaparat, nevoie de SFL pentru ca jantele se curatau foarte bine (masina rulata in oras cu spalari cam la trei-patru saptamani). Am folosit SFL mai mult pentru intretinere.

Acum doua saptamani am fost, insa, nevoit sa caut o alta varianta pentru curatarea jantelor pentru ca, timp de ceva mai mult de zece luni, nu m'am mai ocupat de ele. Intre spite, pe circumferinta rotii, aveam puncte profilate (se simteau zdravan la atingere) care nu ieseau. Am incercat sa le scot cu SFL, aplicand substanta chiar si de cinci ori si folosind diverse perii pentru agitarea substantei in zona depunerilor, combinand si cu Tar Remover. Pentru ca nu reuseam sub nici o forma sa indepartez acele depuneri am recurs la detartrantul Nufarul.

5943b86ca8588_33CeamfolositbitumIMG_20170603_124815.thumb.jpg.f1ca551add4b6464bedc594ab5739e26.jpg

5943b7aad086d_32CeamfolositdetartrantIMG_20170604_121004.thumb.jpg.35769514ceef530368a40c3845c19800.jpg

Am diluat substanta in raport de 4:1 cu apa si am aplicat'o cu un pulverizator. Apoi am agitat cu o perie substanta pe zonele de interes si am indepartat imediat dupa agitare. La fiecare roata in parte. Rezultatul a fost ca am scapat de depunerile respective in proportie de 100%.

Nu recomand utilizarea curenta si va atrag atentia ca substanta nu face bine cauciucurilor. Pentru jante curate ... spalati'le des :)).

Din pacate nu am poze inainte/dupa.

Modificat de Dun

Link către postare
B_o_g_d_a_n
Publicat (modificat)

Vad ca multa lume foloseste/recomanda Sonax Full Effect. Si pe buna dreptate, e un produs care face ceea ce promite: curata jantele impecabil.
Atata doar ca sunt alte produse, care fac o treaba exact la fel de buna, la aprox. juma' de pret :) : Tuga Felgenreiniger.

Test Auto Bild de confirmare (eu asa am aflat de el).

Modificat de B_o_g_d_a_n
  • Upvote 2

Link către postare
toni

Pe plaiurile mioritice nu se gaseste Tuga, iar Sonax-ul se vinde ca mostra la pret mult mai mic decat cel in ambalaj original, de aceea este asa popular.

Dar ca eficacitate cam orice solutie care "sangereaza" va face o treaba buna, intrucat au acelasi ingredient activ. Am vazut rezultate foarte bune cu Tuga.
In Germania il gasesti prin magazine sau doar online?

Link către postare
B_o_g_d_a_n

Pe rafturi nu l-am vazut, presupun deci ca e disponibil doar de pe Amazon sau ebay. O sa-mi comand doua sticle mai incolo sa vad cum presteaza.

Link către postare
75NOR

Link către postare
B_o_g_d_a_n

Eu le-am folosit pe amandoua, intai varianta simpla, dupa care "plus". Concluzia mea e ca produsul ne-plus e zeama de lamaie. Nu face jantele "sa sangereze" si e efectiv o risipa de bani.
Celalalt, raportat la primul, e de pe complet alta planeta.

Link către postare
75NOR

@B_o_g_d_a_n: mersi frumos. Ala de "sangereaza" il vreau si eu :) 

Link către postare
toni

Link-ul 2 e ce trebuie :icon_thumright:

• Like 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.