Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

Se pare ca in Ro sa tzii jantele curate este un stres continuu din cauza prafului de pe strada, noroi, etc. Pe langa aceasta intervine praful de frane de un negru "infinit". Le curetzi vineri si duminica seara sunt murdare din nou. Un avantaj al dezavantajului de a avea tambure pe spate este faptul ca scapi de praful de frane pe doua dintre jante. Insa pe fatza se inegresc urgent si arata tare urat.

Cum le curatzatzi voi si cum le facetzi sa stea curate mai mult timp? La prima intrebare folosesc o carpa fina uscata si le sterg de praf dupa ce in prealabil le-am "gadilat" putzin cu o perie tot fina.

Am vazut ca in UK sunt tare incantatzi de ideea de a le da cu ceara (wax) speciala de rotzi sau nu (unii sustzin ca nu exista diferentze fatza de ceara normala de mashina). In felul acesta ei spun ca praful de ferodo adera mult mai greu la janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un spray pe care-l dadeam pe janta si se curata imediat iar praful intr-adevar adera mai greu. Din pacate nu am mai gasit nicaieri acel spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un spray pe care-l dadeam pe janta si se curata imediat iar praful intr-adevar adera mai greu. Din pacate nu am mai gasit nicaieri acel spray.

La Augsburg se gaseste asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Carrefour (si Omv) am gasit un spray intr-un tub verde ca pt lichid de spalat geamurile la 300 000 . Nu aveam bani la mine sa-l cumpar dar o sa-l testez in curand deoarece arata nasol jantele cu jegul ala pe ele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jantele proaspat vopsite (acum 2 luni) si jegul (praf+ferodo) se duce aproape doar d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In majoritatea statiilor de benzina (OMV, Rompetrol, Mol, etc.) gasiti, fie sub forma de spray fie sub forma de pulverizator gen flacon de spalat geamuri, substante speciale pentru curatirea gentilor. Pe recipientele respective scrie "wheels cleaner" sau ceva similar si au si poza unei jante de aluminiu pe ele. Pretul este intre 180.000 si 350.000 lei, functie de producator si cantitate. Eu folosesc asa ceva din martie a.c. (masina fiind luata din februarie) si jantele arata ca noi. La fel de adevarat este ca spal masina cam de doua ori pe saptamana si insist de fiecare data ca jantele sa fie perfect spalate si sterse. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am folosit ceva de prin carrefour dar nu mai stiu cum se numea. cred ca toate fac cam acelasi lucru. costa cam 200.000 sticla cu pulverizator. intr-adevar sunt eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turtle Wax - wheel clean-

face treaba f buna :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cillit bang.. am mai spus despre el :( solutie lichida sau praf dizolvat in apa.. e scump dar merita.. eu am testat pe jantele mele si pe diverse suprafete cromate prin casa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

le stergi cu o carpa moale din bumbac si gata. Pe bune, arata bestial. Am reusit sa sterg cu WD-40 inclusiv stropii de vopsea rosie cu care m-au procopsit cei de la vopsitorie can mi-au vopsit masina :D

Modificat de eddie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un test cu solutii de curatat jante de aliaj realizat de Autobild:

http://www.sonax.datenquelle.org/cms-theme...reeselected=278

La noi am gasit pana acum cele 2 produse importante din test: Ravenol (cel mai bun raport calitate pret - la noi in jur de 200k) si Sonax Xtreme (cel mai bun, dar scump - la noi in jur de 600k).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu o sa incerc cu CIF (pasta) mi s`a spus ca merge foarte bine...va anuntz cum a fost in curand :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai sfatui. De ce sa folosesti o solutie de curatat pentru casa cand avem destul optiuni formulate pentru masina?! Acel CIF din cate stiu eu este abraziv si cine stie ce alte substante puternice mai contine. Este suficient ca jantele sunt cele mai batute de soarta (temperatura, bitum, praf placute, sare etc), nu trebuie sa le mai spui altor tratamente care nu sunt necesare.

PS: discutia merge la "ingrijire auto".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu Ravenol din Carrefour, era 189.000 ROL. E ok solutia, dar pentru rezultate bune trebuie frecat in draci la ferodoul intarit de pe jante, adica nu-l inmoaie prea bine. Eu am luat un burete de bucatarie (din ala cu o parte verde mai dura), si cu ala am frecat. Au iestit bine, dar dupa cateva zile iar a aparut ferodou.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sectiunea anunturi exista o persoana care vinde asa ceva. Solutia este de marca si chiar fff buna. Personal o recomad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut!

Eu am un set de jante cu spite foarte dese si intretaiate cu romburi si alte forme geometrice gen BMW. E un calvar sa le cureti cand speli masina. As vrea sa le si vopsesc pentru ca s-au cam uratit. Recomandati-mi si mie o vopsea care rezista bine pe jante. Mai vreau sa stiu daca inainte de vopsire se dau cu vreun grund anume pentru ca vopseaua sa aiba aderenta la aluminiu si sa nu sara ulterior. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand cu caldura o solutie "gospodareasca" de curatat jante: Cillit Bang. Eu folosesc varianta praf dizolvat in apa (in concentratie mai mare decat e indicat pe cutie, trebuie lasat sa se dizolve toate granulele), solutia obtinuta o torn intr-o sticla cu pulverizator - face treaba excelent, poate fi dat pe jante si inainte de spalare cu jet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vopsit jantele pe interior cu negru si am impuscat 2 iepuri : 1 au aspect cromat acum(cu negru pe interior si argintiu pe exterior) si 2, nu se mai vede praful de la placute :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la spalatorie plec aproape de fiecare data cu ele murdare, drept pentru care folosesc o solutie de jante de la Elf, iar apoi le dau cu ceara.

in modul asta praful adera mai greu si stralucirea dureaza mai mult.

succes! :D

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am jantele originalde de VW, cele de 17, "PHOENIX". Si e rau de tot cand vine vorba de curatat zona dintre spite (referindu-ma la faptul ca sunt jante cu 7 spite duble). In schimb, am luat frumos un flacon de Cilit Bang (vad ca deja a devenit populara solutia asta :P), am pulverizat pe jante, am asteptat putintel, dupa care am sters frumos. Nota 10 !!! :) Asa bine inmoaie murdaria, chiar si intre spitele duble...incat nu ramane decat sa sterg cu o carpa mai subtire si moale, incat sa pot ajunge in toate partile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!