Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

un degresant si o perie te scapa de vaselina aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Folosesc Sonax Full Efect de vreo trei ani. Evident ca prima data cand am folosit'o am ramas cu gura cascata.

5943b4dc566f3_05Janta4.thumb.jpg.175587a1a4cd8e3cbef20f23b77d370a.jpg

5943b512192cf_06Interior.thumb.jpg.039bf348ecb1b79ae673b0fcd986a957.jpg

Dupa ce am folosit'o prima data pe jantele actuale nu a mai fost, neaparat, nevoie de SFL pentru ca jantele se curatau foarte bine (masina rulata in oras cu spalari cam la trei-patru saptamani). Am folosit SFL mai mult pentru intretinere.

Acum doua saptamani am fost, insa, nevoit sa caut o alta varianta pentru curatarea jantelor pentru ca, timp de ceva mai mult de zece luni, nu m'am mai ocupat de ele. Intre spite, pe circumferinta rotii, aveam puncte profilate (se simteau zdravan la atingere) care nu ieseau. Am incercat sa le scot cu SFL, aplicand substanta chiar si de cinci ori si folosind diverse perii pentru agitarea substantei in zona depunerilor, combinand si cu Tar Remover. Pentru ca nu reuseam sub nici o forma sa indepartez acele depuneri am recurs la detartrantul Nufarul.

5943b86ca8588_33CeamfolositbitumIMG_20170603_124815.thumb.jpg.f1ca551add4b6464bedc594ab5739e26.jpg

5943b7aad086d_32CeamfolositdetartrantIMG_20170604_121004.thumb.jpg.35769514ceef530368a40c3845c19800.jpg

Am diluat substanta in raport de 4:1 cu apa si am aplicat'o cu un pulverizator. Apoi am agitat cu o perie substanta pe zonele de interes si am indepartat imediat dupa agitare. La fiecare roata in parte. Rezultatul a fost ca am scapat de depunerile respective in proportie de 100%.

Nu recomand utilizarea curenta si va atrag atentia ca substanta nu face bine cauciucurilor. Pentru jante curate ... spalati'le des :)).

Din pacate nu am poze inainte/dupa.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vad ca multa lume foloseste/recomanda Sonax Full Effect. Si pe buna dreptate, e un produs care face ceea ce promite: curata jantele impecabil.
Atata doar ca sunt alte produse, care fac o treaba exact la fel de buna, la aprox. juma' de pret :) : Tuga Felgenreiniger.

Test Auto Bild de confirmare (eu asa am aflat de el).

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe plaiurile mioritice nu se gaseste Tuga, iar Sonax-ul se vinde ca mostra la pret mult mai mic decat cel in ambalaj original, de aceea este asa popular.

Dar ca eficacitate cam orice solutie care "sangereaza" va face o treaba buna, intrucat au acelasi ingredient activ. Am vazut rezultate foarte bune cu Tuga.
In Germania il gasesti prin magazine sau doar online?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rafturi nu l-am vazut, presupun deci ca e disponibil doar de pe Amazon sau ebay. O sa-mi comand doua sticle mai incolo sa vad cum presteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am folosit pe amandoua, intai varianta simpla, dupa care "plus". Concluzia mea e ca produsul ne-plus e zeama de lamaie. Nu face jantele "sa sangereze" si e efectiv o risipa de bani.
Celalalt, raportat la primul, e de pe complet alta planeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut ,

Am nevoie de un sfat din partea celor mai cunoscatori :

Se pare ca am probleme cu etrierul de pe spate (cred ca e blocat si nu mai functioneaza frana corect ) - discul e f ruginit ; tocmai am observat ca dupa noroaiele astea , am spalat azi masina si janta de pe partea respectiva e plina de rugina aruncata de pe disc , si care la prima vedere nu vrea sa se curete prea usor .

Imi puteti recomanda ceva pentru curatare ? Sonaxul Full Efect ar putea fi ok ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SFE este o solutie cu ph neutru care dizolva particulele metalice si este foarte util cand ai depuneri de la placute pe jante si implicit si in cazul tau ar trebui sa functioneze bine.

20180405_181925.jpg

Modificat de kkhheelloo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Oferta la benzinariile MOL la 29RON... am luat 2 :) 

 

20190305_183334.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Boditza multumim de pont! Am deja doua acasa noi, luate din Carrefour cu 47 de lei, dar pretul de la MOL este foarte tentant. O sa mai iau inca doua :) Cea mai buna solutie, parerea mea.

5.JPG

6.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu la toate Mol si nu mereu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOL-ul din care le-am luat nu are niciodata ca il frecventez dar fata mi-a spus ca doar ce le-au primit si sunt la promotie. Expira in 2023 deci nici nu sunt aproape de termen.

Oricum cine are drum prin MOL poate verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am luat astazi solutia de curatat jante de la mol timpuri noi cu 30 lei.

Mai aveau cateva bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soluti alternative de curatare jante orig Golf 6 ce recomandati?

Nu am in zona fel de magazine mai cumsecade. Asa ca ceva gen Nufarul ar fi ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu sa nu te prostesti cu asa ceva. Risti sa atace lacul, si in timp se matuiesc. Gasesti Sonax la benzinarii, in carrefour etc. Deci e oarecum facila cumpararea. Sau, alta varianta, site-urile de profil - detailing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magazinele online sunt la indemana oricui.

Nufarul are alte aplicatii, iti poate ataca lacul de pe jante si iti faci alte bucurii

LE: Niste alternative decente ca pret: Bilberry sau SFE mostra (asta vine fara pulverizator)

La interiorul jantelor, mai ales pe spite, daca janta nu a fost curatata mult timp, se prea poate sa nu poata fi recuperata cu nici o solutie de curatare (eu am ajuns la sablare/vopsire, era singura solutie)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transportul prin curier ma costa aproape triplu cat solutia.

Nu m.ati inteles. Pana la carrefour am 65 km.

Tre sa fie si altceva pt jantele astea. Ceva soluti chimice care nu ataca aluminiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/2/2019 at 9:36 AM, mowgly said:

Va salut ,

Am nevoie de un sfat din partea celor mai cunoscatori :

Se pare ca am probleme cu etrierul de pe spate (cred ca e blocat si nu mai functioneaza frana corect ) - discul e f ruginit ; tocmai am observat ca dupa noroaiele astea , am spalat azi masina si janta de pe partea respectiva e plina de rugina aruncata de pe disc , si care la prima vedere nu vrea sa se curete prea usor .

Imi puteti recomanda ceva pentru curatare ? Sonaxul Full Efect ar putea fi ok ?

Multumesc!

Revin cu feedback :

Am reusit sa fac rost de SFE doar online + transport (in Carrefour-uri nu am gasit  ) si intr-adevar este WOW ...

Janta respectiva nu e curatata in totalitate - va trebui sa mai insist , dar in conditiile in care nu credeam ca o sa scot vreodata rugina aia depusa pe ea , rezultatul partial e fenomenal. Celelalte 3 deja sunt impecabile...

Asa ca va multumesc pentru recomandare ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele nu au fost curățate din august. 

SFE, pensula și apa la furtun. Nu am curățat partea interioara. 

PhotoGrid_1554102778194.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da capacul jos si spala bine la prezoane .. altfel nu se stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost curatare rapida sa vad cum iese.

in mod normal roata aia trebuie demontata la cat praf inca mai are pe interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!