Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

Legat de solutiile pentru jante am citit ce substante ar fi in aceste solutii si in cele de spalat casnice, concluzia fiind ca sunt cam aceleasi.

Drept pentru care mi-am luat la oferta Cillit Bang-super putere de curatare 1.5L la 10 ron.

Nu fac reclama dar pe specificatii scrie: nediluat pentru capace roti masina, biciclete.

Faceti si voi un studiu ce scrie la componente...acum sa vad la prima spalare, vin aici si plang sau...rad :tuktuk: :D ?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

praful de placute cred ca il curata.

de ce nu iei 1l de solutie concentrata, e vreo 20 lei dar obtii mai multa solutie decat un cillit bang...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e urmatoarea:

- Sonax Xtreme e bun, insa costa ceva. Se spreiaza, se lasa sa-si faca efectul, eventual se freaca usor cu o perie si se limpezeste cu apa.

- Sonax solutie de curatat jantele e o porcarie patentata, apa cu sapun e mai buna.

- in lipsa de altceva, e bun si Cif-ul, pentru jante care deja sunt trecute de prima tinerete :) si oricum, 99% e ca aveti deja asa ceva in casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cif are particule abrazive si le matuieste dupa mai multe utilizari.

 

daca nu ai probleme cu jantele (lac/vopsea) ia 1l de Laser de la alexcreativ / kimicar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine jantele sunt aprope noi, masina e din 2011. jantele nu sunt zgariate,lovite etc.

Eu nu dadeam importanta la solutia de jante, nici nu ma uitam la ea, dar luand o solutie de geamuri de la Turtle Wax  impreuna cu solutie de jante (mega oferta la un carefour), dupa ce a stat vreun an aruncata, am zis hai sa vad ce si cum e cu solutia asta de jante....

Dupa ce le-am spalat cu solutia asta...mi-am schimbat parerea si am mai completat cu un produs cutia cu ...maimute, alaturi de ceara Sonax, wax repellent, solutie geamuri, solutie de spalat Mafra etc.

Asta e ...piticii... :lol: 

 

Laser de la alexcreativ / kimicar = cum arata, de unde cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara ceva dedicat si de calitate pt jante(parere personala)E pacat sa le strici cu Cilit Bang...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca treaba e OK si cu Cillit? Daca cumva in solutiile dedicate e aceeasi compozitie cu Cillit? Ce ne facem atrunci? Stii treaba cu platitul firmei? Cel putin la solutia de jante de la Turtle ma usturau si ochii si gatul...acida tare de tot...

Cred ca o sa caut fisa tehnica la vreo doua solutii si mai vedem dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e ok cu Cillit, e ok.

Laser recomandata de mine te scoate mai ieftin... in Bucuresti au magazin in AutoVit, in rest ii gasesti f usor pe google

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai vazut comentariile de pe youtube, Laser asta cam ataca si e foarte puternic, ori....eu nu caut ceva foarte puternic.

Ti-am zis  Turtle tyres era ca la baia de acid....ustura ochi, gat si plamani...pe bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca treaba e OK si cu Cillit? Daca cumva in solutiile dedicate e aceeasi compozitie cu Cillit? Ce ne facem atrunci? Stii treaba cu platitul firmei? Cel putin la solutia de jante de la Turtle ma usturau si ochii si gatul...acida tare de tot...

Cred ca o sa caut fisa tehnica la vreo doua solutii si mai vedem dupa.

 

Cillit Bang contine urmatoarele:

 

Sulfamic acid - 5-10%

Formic acid - 2.5%

Oxalyc acid - 2.5%

si ar PH < 1  :D

Cam multi acizi pentru gustul meu :) Pe termen lung, acestia matuiesc vopseaua si sunt si puternic corozivi.

 

Sonax Full Effect pe de alta parte are PH neutru si nu contine acizi. Curata si mult mai bine depunerile majore de fier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice si Toni. Vrei un produs dedicat care sa curete calumea cumperi Sonax Full Efect sau un detergent de jante dedicat. Caz contrar fiecare isi asuma efectele pe termen mediu si lung asupra jantelor.

Eu personal am pus Sonax Full Efect si pe caroserie si este incredibil ce contaminare cu fier a fost pe caroseria masinii mele la data respectiva. Cum zicea si Toni este PH neutru adica pur si simplu nu ataca de nici un fel suprafetele.

Sunt foarte multi detergeti de roti acizi. Insa pentru a curata eficient si fara timp de asteptare mare, cam asta este compromisul.

Nu ma pricep la chimie grozav de bine dar din ce stiu un detergent de roti dedicat are ph undeva la 3. Pe cand acest Cilit de care ziceti mai sus inteleg ca are 1. Ouch!

Spor la folosit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca ma descurajati in folosirea lui :tuktuk: . Oricum se poate folosi in casa la baie etc.

Sonax e bun , dar parca e cam scump. Dar daca zici ca face toti banii... Ai dat cu Sonax Full Efect pe caroserie, daca am inteles bine?!

As oscila intre Mafra si Nigrin.Ce-mi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles bine am dat cu Sonax Full Efect pe caroserie si m-a ajutat foarte mult inainte de decontaminare. Are ph neutru deci nu are ce rau sa faca vopselei. Ba chiar daca ai ceara, aceasta ramane la locul ei.

Din pacate nu am folosit nici unul din cele doua produse enumerate de tine deci imi este imposibil sa iti fac o recomandare la obiect.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As oscila intre Mafra si Nigrin.Ce-mi recomandati?

Daca vrei strict intre cele doua, cauta Nigrin Evotec Rims Cleaner (este similar cu Sonax Full Effect, dar mai scumpe decat acesta in varianta varsat/mostra 500ml).

Altfel, Sonax Full Effect sau 1Z Colourtec :) N-ar rost sa dai 15-20 lei pe o solutie care nu face mare lucru cand poti sa dai 35 lei pe Sonax care curata foarte bine depunerile vechi de fier. Nu trebuie sa-l folosesti la fiecare spalare, o data la 2-3 e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, dupa cautari de Nigrin Evotec Rims Cleaner....voi imi dati niste substante care, la voi in Bucuresti, le gasiti la colt de strada, ca sa zic asa...Pe cand in Galati, (aceasta pata neagra pe harta tarii - o sa-mi sara colegii din Galati in cap sau la ...ochi :blackeye[1]: ) nu gasesti mai nimic.

Abia am gasit o ceara Sonax Extreme solida si aia cu comanda si lichid concentrat Sonax.

Ideea e ca eu vorbeam de niste solutii pentru jante  "pamantesti", adica, alea care sunt in supermarket -Nigrin bidon negru 13 ron /Mafra 16ron/Dr.Marcus(750ml) 17ron. Cantitatile difera un pic. Dintre astea as vrea sa aleg ceva.

La Sonax sau Nigrin, cu comanda curier=20ron ajung la 50-60ron si nu merita. Din aceasta cauza am plecat pe varianta cu Cillit...

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce recomandati intre:

1.sonax full efect

2.ma-fra SPLENDORLEGA+ma-fra DECA FLASH.

imi trebuie o solutie care sa scoata bucatile de bitum de pe jante(am pe fiecare janta).Deca FLASH scrie ca e special pentru asta dar de sonax full efect nu am gasit nimic in acest sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deca Flash pt bitum.

Sonax pt praful de la placute, depuneri metalice.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.deci le iau pe amandoua ca sa iasa treaba cum trebuie.merci de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare la noi se gaseste Valet Pro Bilberry?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, dupa cautari de Nigrin Evotec Rims Cleaner....voi imi dati niste substante care, la voi in Bucuresti, le gasiti la colt de strada, ca sa zic asa...Pe cand in Galati, (aceasta pata neagra pe harta tarii - o sa-mi sara colegii din Galati in cap sau la ...ochi :blackeye[1]: ) nu gasesti mai nimic.

Abia am gasit o ceara Sonax Extreme solida si aia cu comanda si lichid concentrat Sonax.

Ideea e ca eu vorbeam de niste solutii pentru jante  "pamantesti", adica, alea care sunt in supermarket -Nigrin bidon negru 13 ron /Mafra 16ron/Dr.Marcus(750ml) 17ron. Cantitatile difera un pic. Dintre astea as vrea sa aleg ceva.

La Sonax sau Nigrin, cu comanda curier=20ron ajung la 50-60ron si nu merita. Din aceasta cauza am plecat pe varianta cu Cillit...

Daca inca nu ai cumparat nimic, ar mai fi o varianta pe care am descoperit-o de curand: Sonax Wheel Cleaner Gel.

S-a schimbat formula de ceva timp si acum are efect de sangerare si dizolvare a particulelor de fier (ca si fratele mai mare Full Effect doar ca nu este la fel de puternic).

L-am vazut prin Real mai de mult.

 

429200_lightbox.png.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vre un magazin prin bucuresti cu mult produse de intretinere? de unde sa alegi ca prin cora/carrefour au cateva produse de calitate restul no name sau cheap stuff . am fost chiar azi in cora si nu am gasit ceva bun pt curatat jantele decat niste produse de nu am auzit de ele  cel mai scump 19 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Poate Real-ul de Bucuresti. Ca la IRealul de Galati nu gasesti nimic.

De luat am luat ceva, de la Auchan-ul de Suceava.Da, da, m-am dus pana acolo sa-mi iau solutie de spalat jante :lol: :tuktuk: ...si mi-am luat Dr Marcus la 750 ml cu 12ron. La Galati e 18 roni. Asta e cea mai tare afacere. :icon_bounce:

Iti dai seama ca am glumit o parte...fiind plecat prin tara, am ajuns si la Suceava la Auchan unde am gasit ce-am scris mai sus.

De Sonax nici macar urme de asa ceva pe unde am colindat...da, da nici chiar la manastiri :10[1]: :icon_bounce: :lol: .

Oricum mai caut da nu ma streses prea tare, cand gasesc...gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta am vazut cam toata gama sonax, nu mai ca :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!