Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

ce xonaxuri..ce nebunii..sunt pistoale cu apa pe langa solutia mea. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta este originala a masinii din semnatura cu lacul si vopseaua originala din fabrica arata impecabil nu este lovita dar are o urma mai inchisa la culoare pe o parte de zici ca s-a usurat un caine pe ea dar nu se ia la spalat as incerca cu ceva care nu ataca lacul,ceva cu ce ati mai dat si nu au fost probleme.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce xonaxuri..ce nebunii..sunt pistoale cu apa pe langa solutia mea. :blah:

Te referi cumva la "TRIUMF" ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca dau in primire secretul profesional.Toti care aveti jante mai vechi,si a ramas impregnat in janta praf de la placutele de frana,sau machlemul cu tenta verde...incercati DETARTRANT MUFARUL.Costa 10 lei si e fenomenal.Acum 3 luni am avut un client tinichigiu vopsitor care avea o obligatie la cineva sa vopseasca jantele la un Santa Fe.Erau negre verziui.I-am dat DM meu tras pe dreapta si i-am spus sa isi faca treaba.A venit la mine apoi si nu stia cum sa imi multumeasca,cu vorba de genul.,,DUMNEZEU te-a scos in calea mea,,.I-a spus clientului la care avea obligatia ca a dat cu o solutie speciala,si accesta a ramas socat de cum au iesit jantele.Perfecte.....Eu am dat pe un set de capace OM si le-am facut noi.Am aflat reteta de la un prieten bun care se ocupa de adus masini :lol: .Repet solutia e valabila doar pt jante originale ...nevopsite ulterior sau lacuite.Cred ca merge si la ele operatia dar nu vreau sa ma risc sa ma pronunt aiurea.Pt procesul tehnologic astept intrebari.

post-64586-0-54165900-1322289963_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevaru ca prosti au fost aia de au inventat solutii anume pentru curatarea jantelor de aliaj.

Eu zic ca solutia triumf e foarte buna.......in bucatarie.

Pe masina in schimb e bine sa ne limitam la solutii inventate pentru masina zic eu.

P.s. Triumf este o solutie extrem de agresiva, nu cred ca vrea nimeni sa isi distruga janta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Colin...dar solutiile de care vorbesti tu nu sunt concepute pt janta care au fost pe masini 15 ani,nu sunt concepute pt placute de frana care sunt de 3 lei si au praful toxic,pt drumuri care se asfalteaza acum si peste 3 secunde se da drumul la circulatie pe portiunea respectiva,pt drumuri pe care sa da iarna cu cine stie ce solutii..Poti folosii ceeeeea mai smechera solutie de pe piata,daca tu scoti jantele lui nutzuXXL...e ok.

Am uitat sa subliniez,cineva din familia mea are o spalatorie auto,baietii de acolo imi trateaza masina super si cu atentie.Au folosit solutie speciala de degresat si curatat jante...In zadar.Cand am pus DF pe ele au devenit imaculate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te tine un pariu public asa pe forum ? :)

Ca regula daca e praf de placute le scoti. daca e altceva e sablezi

uitate putin la mini cooper din tutoriale.

Sa vezi acolo haos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colin,eu mi-am expus punctul de vedere cu argumente solide.Daca eu am folosit accest produs,daca am recomandat accest produs unui client care a fost multumit si l-am scapat de vopsit 4 jante,daca prietenul meu a procedat astfel in perioada cand aducea masini de peste 10-15 ani vechime.Eu am dat o solutie ieftina si viabila pt ceei care au probleme cu jantele mai vechi si care arata destul de nasol.Am expus aici pe forum la vanzare un set de roti cu un set de capace cu vechime de 10 ani.Poate gasesc pozele si iti arat cu aratau capacele de roti dupa tratamentul cu DF.O sa caut acasa poze cu capacele in cauza in momentul achizitionarii si apoi de aici de pe forum poze cu capacele in momentul vanzarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi , mersi pt sfat :beerchug: :beerchug: o sa incerc detartrant pe o janta sa vad ce si cum. jantele sunt nevopsite, in stare originala. praful parca e impregnat si nu se ia chiar asa usor (cred ca nu au fost curatate niciodata :icon_confused: ) de asta am dubii daca o solutie mai putin agresiva ar face fata. iar la cat costa detartrantul e mai avantajos de incarcat fata de o solutie speciala pt jante

ps: jantele sunt aduse din germania , nerulate nici macar un km in ro :)) deci si la ei se poate , nu numai la noi

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am scris aici am dat fuga la magazin si am luat detartrant. nu am gasit cel in sticla neagra. am luat ceva in sticla galbena (mister point parfumat cu lamaie :)) ) asta e posibil sa nu fie asa puternic. prima data l-am diluat 1:3 dar era prea slab si am mai adaugat solutie pana pe la 1:1. am dat cu pensula pe jante si isi face treaba. pana acum am dat 2 jante. le fac si pe celelalte 2 pana diseara :) . am dat cu solutie , astept 10min dupaia frec cu peria. repet procedeul de 2-3ori si gata.

pun si o poza. pe unde vin suruburile nu prea am reusit sa curat pt ca nu intra peria . trebuia cu periuta de dinti sa frec dar ma saturasem. oricum o sa le desfac suruburile si le curat atunci bine. problema e ca jantele mele sunt modulare si din fabrica nu au vopsea pe ele. suprafata fiind putin oxidata, praful de frane s-a depus f bine.

am dat 6,5ron pe solutia asta deci sunt mai mult decat multumit :icon_thumleft:

post-12723-0-49953700-1322321360_thumb.j

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi. As vrea sa le dau un luciu jantelor din poza de mai jos si nu stiu ce as putea folosi. Nu vreau sa le vopsesc pt ca nu au probleme,doar ca au fost folosite pe meleagurile tarii noastre si au nevoie de o mica "reconditionare".

post-100209-0-87998100-1329524150_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt zgariate,ci doar murdare rau,poti folosi cu incredere sonax full effect.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc vali. oare daca le dau un polish cu ceara ar straluci putin?

Modificat de alecsutzyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba polish daca sunt matuite.

apoi un strat de protectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali , cu Sonax-ul doar va reusi sa scoata pilitura de fier , el cred ca doreste sa le puna putin in evidenta !!! Sunt cateva produse dedicate pt asptectul jantelor , asa numite AIO ( all in one ) , acestea contin si ceva substante abrazive , ceva produsi de curatare chimica cat o protectie (ceara de obicei) pt un asptect mai "ud" !!! De asemenea sunt si niste sealant-uri mai speciale care reusesc sa dea acest aspect de ud !

Poti cauta asa : Chemical Guys Jet Seal 109 , Collinite 476 (cateva exemple si sigur vei fi multumit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma enerveaza ca jantele mele sunt patate de praf de la placute si grasime. La spa;atorie dupa spuma si insistat cu jetul nu se duce. As putea incerca cu detartant, o galeata de apa, un burete, niste fairy si o pensula? Ca nu vreau sa pierd mai mult de 2 ore pe toate jantele.

Si cea mai mare problema ca pana la prima spalatorie e drum si as vrea sa le fac in spatele bloului cu simt de raspundere. Merge solutia asta? Sau ce sa incerc sa fie efiecient si sa nu dau 40 lei pe un flacon care il voi folosi o data la 2 luni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex creativ pe google

ai grija cu detartrantul,sa nu faca rau jantelor. mai ales daca lacul nu este intr-o stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma enerveaza ca jantele mele sunt patate de praf de la placute si grasime. La spa;atorie dupa spuma si insistat cu jetul nu se duce. As putea incerca cu detartant, o galeata de apa, un burete, niste fairy si o pensula? Ca nu vreau sa pierd mai mult de 2 ore pe toate jantele.

Si cea mai mare problema ca pana la prima spalatorie e drum si as vrea sa le fac in spatele bloului cu simt de raspundere. Merge solutia asta? Sau ce sa incerc sa fie efiecient si sa nu dau 40 lei pe un flacon care il voi folosi o data la 2 luni!

Foloseste Sonax Full Effect Wheel Cleaner, nu vei fi dezamagit. Nu incerca cu detartrant.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Iar dupa curatarea cu Sonax Full Effect Wheel Cleaner poti folosi si un spray protectie, tot de la Sonax.

Utilizarea sprayului protector:

- In prealabil, curatati bine jantele cu o solutie speciala (SONAX Xtreme Solutie pentru curatarea jantelor sau SONAX Gel pentru curatarea jantelor).

- Lasati jantele sa se usuce complet, indepartati peliculele de apa de pe prezoane.

- Aplicati un strat subtire, prin pulverizari scurte, pe jantele curate si uscate, pana ce acestea sunt acoperite complet. Distribuiti excesul de solutie folosind bumbac pentru lustruire sau o panza moale.

- Pentru efect optim, produsul trebuie lasat sa se intareasca timp de 1 ora fara a fi udat in tot acest timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lacul e dus sau sarita vopsea... orice solutie de curatat jantele va incepe procesul de exfoliere a vopselei de pe aluminiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dati-mi un site va rog sa comand Sonax full effect, sau prin Ploiesti vreun magazin. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.pro-detailing.ro :)

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!