Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

am pe masina jante oz palladio si am reusit sa zgarii una :( stie cineva vreun service unde se pot repara ca sa zic asa? sau vreun spray( daca exista), ceva....arata urat si tin neaparat sa ii scot fatza....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Readuc la lumina acest topic, deoarece am incercat pe jantele mele o solutie "gospodareasca", si se pare ca da rezultate.

Am folosit detartrant de bucatarie, respectiv Triumf. L-am subtilizat :mellow: din bucataria iubitei, si am aplicat pe o portiune dintre 2 spite, pe una din jante. Voi astepta o saptaman, doua, sa vad cum se prezinta treaba. Daca portiunea respectiva de vopsea nu prezinta "avarii" :) atunci voi curata toate 4 jantele. Voi pune poze cu inainte si dupa.

Mentionez ca am jantele stock Misano, 15 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit solutia de la Mafra(SPLENDORLEGA). Costa 13 RON si curata aproape toate depunerile(la cele mai vechi folosesc perie/burete)

La pretul asta nu prea am gasit altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc sonax extrem ,

e destul de scump eu l-am luat cu vreo 45 de ron 500 ml

dar isi face treaba impecabil , in iarna am pregatit jantele pt vara si le-am curatat cu sonax extreme si cu peria , iar acum ma intreaba lumea

daca mi-am luat jante noi !!!

la fiecare 2 spalari ale masinii ma duc la spalatorie cu solutia in portbagaj si dupa un jet cu apa dau cu sonax pe jante , las 2-3 minute sa-si faca treba

si toata murdaria se duce jos, inclusiv praful de ferodo

si un link

http://www.sonax.store.ro/

sper sa si gasesc poze pe undeva de la curatarea jantelor

hai noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai observat la spalatorie ca pentru curatarea jantelor se aplica aceeasi solutie ca si cea pentru spalarea motorului. Functioneaza perfect! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu spuma activa concentrata folosind o pensula am dat pe interiorul jantelor unde era asa groasa mizeria ca nu mergea cu nimic...

dupa doua minute s-a inmuiat si a curs tot jegul fara sa frec deloc.

iar pe exterior face chiar minuni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit solutia de la Mafra(SPLENDORLEGA). Costa 13 RON si curata aproape toate depunerile(la cele mai vechi folosesc perie/burete)

Confirm si recomand produsul de la MA*FRA cu incredere :)

Fostele jante all-season (actualmente de iarna), de 2 ani jumate n-au vazut spalare ca la carte (jegul in interior era de 2 cm, combinatie praf placute-pamant!)... dupa ce le-am luat la curatat cu wap-ul si SPLENDORLEGA si un pic de efort pe anumite zone, le-am scos ca noi :cool:

@gHapciu: vezi ca produsele pe baza de "detartrant de bucatarie" sa nu atace lacul/vopseaua jantelor :mellow:

Sa nu cumva sa observi dupa un timp ca ti se exfoliaza jantele :eek:

Incearca niste produse de specialitate ca-i mai safe ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu niste jante de aluminiu si s-au facut cam urate, au aparut niste pete(sub lac...cel care inca nu a sarit) ce ma deranjeaza si as vrea sa le dau un polish frumos...sa straluceasca,apoi un strat nou de lac. A mai incercat cineva asa ceva? Ce ar trebui sa folosesc? Mi-a spus cineva de capat de slefuire din pasla dar am observat ca e cam aspru. :vaidecapulmeu: Astept opinii :D.

dsc00949qou.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... Daca au aparut sub lac, nu cred ca iti ies la polish, chiar daca le dai cu lac.

Parerea mea este ca va trebui matuit (dat jos lacul), dat 1-2 straturi de vopsea, si apoi lacuit din nou. Dar asta intra la reconditionare jante. Vezi ca sunt cateva topic-uri pe forum legat de subiectul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat dar search-ul imi da tot rezultate aiurea. caut reconditionare si imi da intalniri. De fapt orice caut el imi gaseste doar intalniri. Sunt cam inapt. :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva daca jantele sunt polishate si apoi lacuite sau doar vopsite si apoi lacuite?

Oricum, singura solutie este sa dai lacul jos, apoi ori le vopsesti ori le slefuiesti (in functie de cum au fost sau cum vrei) si apoi le relacuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele sunt polishate si apoi lacuite. Vreau sa dau lacul jos si sa le fac oglinda,apoi cum ai zis le dau cu lac din nou. Se poate? daca da,cu ce sa fac asta? Instrumente,solutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Am cautat dar search-ul imi da tot rezultate aiurea. caut reconditionare si imi da intalniri. De fapt orice caut el imi gaseste doar intalniri. Sunt cam inapt. :( .
jantele sunt polishate si apoi lacuite. Vreau sa dau lacul jos si sa le fac oglinda,apoi cum ai zis le dau cu lac din nou. Se poate? daca da,cu ce sa fac asta? Instrumente,solutii...

Era chiar pe prima pagina.... Spor la treaba. ;)

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=52486

End :offtopic:

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

colin si eu folosesc c-am aceeasi treaba si nu e ceva extraordinar ! sonax acesta il folosesc eu ... si sincer nu sare in ochi ... asta pt. ca poate tin si masina curata tot timpul si nu mi se pare ca ar face mare lucru ! Nu ma intelege gresit ! curata dar nu cum ma asteptam eu ! ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt solutii diferite!

Uita-te aici ca sa vezi cam ce poate face Sonax full-effect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa iti impartasesc opinia insa cum zice si toni vorbim de solutii diferite.

Solutii mai bune cu siguranta exista, dar din pc meu de vedere si la pretul la care se vinde ea, este un produs bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai efectul se vede vizibil altul decat l-am obtinut eu dar bro ... ai dat de 3 ori :) ... pt. 4 jante folosesc jumate de flacon ...

Multumesc Toni de link !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat de 3 ori pentru ca jantele erau extrem de contaminate pe interior. Intr-adevar, am folosit poate chiar mai mult de 1/2 din sticla dar am facut jantele ca noi :(

Depinde ce vrei sa faci, sa cureti niste jante "praf" din punct de vedere al prafului de placute fixat in lac sau sa intretii niste jante.

Pentru intretinere este foarte buna si varianta Gel, l-am folosit si pe acela si curata bine, este PH neutru si nu afecteaza nici o janta. Poate fi folosit chiar regulat (des) fara probleme.

In schimb, daca ai niste jante FOARTE contaminate atunci solutia este varianta full-effect. Trebuie sa ma crezi pe cuvant cand iti spun ca solutiile care fac ce poate face aceasta le numeri pe degete (si nu-ti trebuie prea multe ;) ) si am incercat destule...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

va salut , am si eu un set de jante. in iarna asta vreau sa le polisez si sa le curat.

legat de curatarea lor...pe interior sunt murdare rau de tot. am incercat sa frec la una cu dero si o perie dar degeaba. mai aveam un spray pt curatarea inoxului...si ala e frectie. mare lucru nu am curatat. ceva mai extrem sa curete calumea ce ar fi? full-effect credeti ca ar curata?

si cateva poze cu jantele de pe fata, respectiv spate

post-12723-0-08070100-1322239450_thumb.j

post-12723-0-53525200-1322239497_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma cinstesti cu o bere virtuala iti dau o solutie ieftina.In mod normal nu trebuie sa divulg secretul...e profesional,ma omoara astia de la vulcanizari... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma cinstesti cu o bere virtuala iti dau o solutie ieftina.In mod normal nu trebuie sa divulg secretul...e profesional,ma omoara astia de la vulcanizari... :lol:

Dau si eu 2 beri,am o pata pe o janta ca o umbra mai inchisa la culoare si nu iese la spalatorie cu spuma activa,cu ce dau fara sa distrug lacul si vopseaua?(nu spun la nimeni doar la prieteni)

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush cat de buna e solutia daca janta e vopsita si lacuita.In mod normal solutia mea merge la jantele care au finisajul original..deci imi este teama sa nu ai probleme cu vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax full efect e magic.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!