Jump to content

Metalotehnica


Valix
 Share

Postare recomandată

Hai sa deschid si eu un topic pt a va recomanda un service total atipic din peisajul nostru auto smile.gif.

Carevasazica, domnii de la Metalotehnica (www.metalotehnica.ro) se ocupa in principal de indreaptarea caroseriei afectate de diverse lovituri (grindina, infundaturi, lovituri de minge, de pumn, etc). Eu am fost la ei sa rezolv o "cuta" a aripii datorata unui simpatic daciot care a considerat ca masina mea nu este bine asa cum este, si m-a lovit in bara spate smile.gif. Indoitura a fost ciocanita si indreptata in proportie de 90%,fara a fi afectata vopseaua ceea ce inseamna ca am scapat de vopsire. Iesea si mai bine, dar cuta era intr-o zona mai delicata a aripii.
In afara de aceste mici reparatii, oamenii fac si detailing interior si motor, cu niste scule super profi, pe care eu personal, nu le-am mai vazut. Nu zic ca nu le mai au si altii, dar eu nu le-am vazut.
In plus, mi-au fost reglate aproape perfect cateva repere de caroserie (capota, portbagaj, usi) care erau aliniate aiurea din fabrica, si pe care "meseriasii" de la Porsche nu au fost in stare sa le rezolve, sau mi-au zis ca mai bine le las asa, ca mai rau le strica...

Ce sa va zic...eu am fost foarte multumit de atitudinea politicoasa si profesionista si de faptul ca oamenii chiar stiu ce fac. Ma voi reintoarce cu siguranta pt un detailing la motor, mai ales ca nu e facut cu apa, ci cu nu stiu ce detergenti special smile.gif.

Daca aveti intrebari, shoot biggrin.gif.


PS: nu am niciun interes in a promova acest service/atelier, nu i-am cunoscut pe oamenii de acolo pana azi. Asta pt a nu fi acuzat de partinire, asa cum s-a intamplat cu alti colegi pe alte topic-uri.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ar fi util un pret pentru detailingul interior, respectiv pentru cel al motorului. Ce solutii se folosesc (ce brand)?

Au contracte si cu societatile de asigurari?

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles, e 200 lei un detailing interior complet, la care e bonus un detailing de motor. Sincer, habar n-am ce solutii se folosesc.

Ar trebui sa il sunati pe unul din patroni si sa intrebati: 0735.869.328 - Daniel Simion. Puteti spune ca sunteti de pe vwforum (le-am povestit de comunitatea noastra) si ca Vali cu CC-ul alb a fost pe la ei :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK Vali, o sa-i sun sa vad si cu ce societati de asigurare colaboreaza. Pretul este OK, atata timp cat solutiile folosite sunt profi si nu ceva no name.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza before/after facea cat 1000 de cuvinte

macar o poza "dupa" poate reusesti sa faci, sa vedem cam cat inseamna 90%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e imposibil, pt ca masina e alba, iar cuta de pe caroserie se vedea doar din anumite unghiuri, si cu lumina puternica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde au sediul, ca vad ca la "contact" nu vor sa-l scrie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fostul Metro Otopeni, unde acum e Tiriac Auto :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare, chiar aveam cateva lovituri de genul asta. Trebuie sa le fac o vizita sa vad de cati bani ma usureaza :001: .

Multumesc Valix! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si in Timisoara este asemenea firma care repara indoiturile de grindina, infundaturi etc. Eu am apelat la ei cand am avut masina lovita de carut prin parcare la super market. Nu se cunoaste nimic dupa reparatie. In Timisoara si polisheaza. Oricum oameni sunt profesionisti si seriosi. Nu am stiut ca exista si in Buc. asemenea firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indoitura a fost ciocanita si indreptata in proportie de 90%,fara a fi afectata vopseaua

oare chiar este posibil sa nu fie afectata vopseaua originala prin lovituri de ciocan ? :D

hmmm nu stiu ce sa zic

eu am in zona centrala la usa o indoitura si mie frica sa ma duc, sa nu-mi crape vopseaua ...

m-a lovit unu in parcare, dadea cu spatele fara sa se uite si in oglinzi,,,, i-am luat RCA-ul ,,, dar mi-a fost frica sa ma duc sa o repar ..

am preferat sa o las asa .. atata timp cat are vopseaua originala si nu este zgariata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, am stat langa ei. E un ciocan special, bont in varf. Ma luase cu lesin cand am vazut cum imi loveste masina, dar vopseaua nu a fost deloc afectata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Astazi am fost si eu la "Metalotehnica" si pot spune ca tot ce va spus VALIX asa este, un service serios si oameni de mare bun simt, in ceeace priveste meseria "jos palaria". Eu am fost la ei cu pragul stang usor infundat ( de la un morman de gheata ) operatiunea nu adurat mai mult de 15 minute, fara programare, in schimb foarte amabili si atenti cu clientul asta o spun pt ca domnii de acolo au vazut ca aveam masina destul de murdara si trebuia curatata in zona respectiva ( prag ) si cu toate acestea au spalat o in intregime fara a incarca nota + o cafea din partea sefului sa nu ma "plictisesc" :D iar pe langa acesta operatiune mi au scos si o mica indoitura la pasajul rotii dreapta spate exact pe nervura.

Vii recomand cu multa caldura si incredere.

ATENTIE : NU lucreza cu aparate de sudura ( electric sau autogen ), NU sare vopseaua ( mai ales daca este originala si nu este in prealabil crapata de la lovituri ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am trecut si eu pe la Metalotehnica, mai nou numindu-se Original Auto, iar serviciile sunt foarte bune. Calitatea oamenilor de la acest service este ireprosabila.

Recomanda cu mare caldura.

Am avut 3 infundaturi, doua au iesit perfect, initial aratau foarte urat. Una nu s-a rezolvat 100% incat era o zona mai greu accesibila.

Daca aveti probleme apelati cu incredere si nu veti fi dezamagiti.

Gabriel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dorumarcatoru

Care sunt preturile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut toti cititorii acestor rinduri!

De aproximativ o luna m-am inregistrat pe forum datorita...masinii. ( am trecut de la masinile japoneze la cele germane, sper sa nu regret...! )

Firma despre care se vorbeste in topic, o cunosc de cind s-a infiintat iar pe cei 2 frati intemeietori , ( Dan si George ) de aproximativ 20 de ani.

In principal se ocupa doar de cosmetizarea masinii :

-indreptat dent-uri - lovituri usoare

-polishare

-spalare interior - nu va imaginati ca se face ca la o spalatorie auto! :sly:

Dar, de putin timp, cred ca sint vreo 2-3 luni, se mai fac:

-reparat lovituri de piatra parbriz

-ozonare instalatie climatizare

-stoparea ruginii pe caroserie ( zone mici )

Mai nou, se va incerca sablarea elementelor metalice mici - gen janta auto - tot sistemul a fost deja achizitionat.

In orice caz, ( o sugestie ) , inainte de a apela la un tinichigiu pentru diverse lucruri minore, puteti incerca la ei.

Departe de mine gindul de a incerca a face ceva reclama mascata, incerc doar a confirma ce au afirmat colegii in rindule de mai sus.

Si ca un exemplu... in 2009 am avut un incident in trafic, service-ul agreat de mazda a evaluat lucrarea la aproximativ 3000 lei ( se rezolva pe casco dar stateam fara masina citeva zile ) , cu ei am pierdut 4 ore si am platit mai putin de un sfert.

Vis a vis de preturi, cel mai simplu e sa accesati site-ul lor , " Goagal " e la indemina tuturor!

Daca pot ajuta pe cineva cu oarece informatii suplimentare, cu multa placere!

Modificat de dan boariu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
exxpertdetailing

da, Original Auto e numele service-ului de ceva vreme si la o simpla cautare pe Google iti da site-ul primul pe lista rezultatelor (www.originalauto.ro)

au contracte cu societatile de asigurari, Omniasig, Groupama, Ardaf și alții, dar nu si cu Astra din cauza ca nu au platit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva?este si in ploiesti ?sau macar un service care poate face ceva asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

@Dodo : Vezi ca sunt chiar pe intrarea in otopeni deci nu ar fi asa mult din ploiesti..

Am fost si eu azi la ei ca urmare a unui spaniol nesimtit care nu s-a uitat cand a deschis portiera.Sunt foarte multumit de rezultat, nu se mai vede deloc(era usoara indoitura dar in soare se vedea) iar baietii sunt foarte amabili.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,a mai fost cineva de curând la acest atelier-original auto- fost metalotehnica?as avea nevoie de un feedback mai recent despre ei, dacă lucrează bine, seriozitate, etc. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!