Jump to content

Caut posesori de ibiza pentru schimb de impresii :)


maiuei
 Share

Postare recomandată

Saptamana viitoare im vine seatu :) alb cu ceva optiuni si motor 1.4 benzina 85 caluti.Am facut test drive`ul si am ramas super uimit.Diferenta mare intre fostul meu polo bantranescul tdi :) Ce benzina folositi?Ce consum aveti?ceva accesorii interesante pentru el ati gasit? Hai poate ne strangem cativa sa facem schimb de impresiii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • maiuei

    71

  • Cristian

    59

  • valenting79

    31

  • vladenka

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Saptamana viitoare im vine seatu :coffee_lol: alb cu ceva optiuni si motor 1.4 benzina 85 caluti.Am facut test drive`ul si am ramas super uimit.Diferenta mare intre fostul meu polo bantranescul tdi :) Ce benzina folositi?Ce consum aveti?ceva accesorii interesante pentru el ati gasit? Hai poate ne strangem cativa sa facem schimb de impresiii

salut,

la sfarsitul acestei saptamani ma duc si eu sa comand o ibiza.

poti sa-mi spui daca ai facut drive test si cu motorizarea 1.2 benzina 70 cai.

inclin sa comand aceasta varianta datorita consumului un picut mai mic si a tarifului RCA.

In rest ma tenteaza si 1.4 banzina 85 cai. Practic daca renunt la vopseaua metalizata as putea sa i-au cam la celasi pret 1.4.

voi ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

helou helou :blink:

Drive test`ul l-am facut pe 1.2 si sincer a fost destul de fasneatza :huh: dar nu cred ca are consumul mai mic decat 1.4,fiind mai mic trebuie sa il turezi mai tare.acum ramane la aprecierea ta.oricum merge bine si arata si mai bine indiferent de motor.

Asteptam vesti noi :)

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu va sfatuiesc sa luati motorizarea 1.2, consumul in nici un caz nu va fi mai mic, decat la un condus batranesc, fara reprize pentru depasiri. In plus, motorul are probleme mari de fiabilitate, singurul avantaj fiind distributia pe lant. Pentru cateva sute de euro in plus motorizarea 1.4 e o alegere mult mai buna. In plus, are si resurse de putere suficiente pentru marea majoritate a timpului, se pot face inclusiv depasiri cu reprize destul de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la ce probleme mari de fiabilitate te referi, eu am masina de 4 ani, (1.2 70cp) 54000 km si nu am avut nici o problema cu ea. Intradevar nu este diferenta de consum fata de 1.4 si tot adevarat este ca trebuie sa o turezi ca sa faci unele depasiri mai stranse dar cu timpul inveti exact ce si cand trebuie sa faci ca sa depasesti in siguranta. Am fost cu ea prin Austria, Grecia si Turcia si totul a fost OK. Apropo anul asta merg din nou in Grecia, si sper sa nu cumpar benzina cu 5 Euro /litru ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))

multumesc pentru raspunsuri....

cred ca ma voi orienta la fata locului :) in functie de stocul de masini

drive test nu am facut pentru ca nu am permis....

in mod clar voi alege din ce au pe stoc pentru ca mi se pare ca nu-mi cumpar avion sa astept cateva

saptamani/luni livrarea :D

Revin cu impresii si poze dupa primii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aries, aria Fabia e mult mai reprezentativa, pentru ca sunt mult mai multi posesori de Fabia 1.2 decat Ibiza. Eu personal stiu o Ibiza cu care am fost la Alto pentru probleme la motor, verdictul a fost 2 supape arse si inca 2 afumate, cost total 2400 RON (demontare motor, curatare chiulasa, inlocuire supape, inlocuire garnitura chiulasa, montat motor). Te asigur ca nu e singurul caz. In plus, motorul 1.2 are probleme cu sarirea distributiei de la punct, poti gasi cateva cazuri chiar pe forum, in aria Fabia.

Si cu 1.4 au fost probleme, cel in varianta noua, 85 CP, o prietena cu Ibiza cu aceasta motorizare a schimbat in garantie la Alto un injector, care stim cu totii ca nu e foarte ieftin.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum absolut orice motor de pe absolut orice masina a avut probleme..daca ne luam dupa datele astea renuntam la masina si ne luam scutere..

Eu maine im ridic noua ibiza cu motor 1.4 i 85 si deabea astept :(

Daca am timp maine afisez si ceva poze ..

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am luat si masina :Driver:

post-48020-1281024183_thumb.jpg

post-48020-1281024192_thumb.jpg

post-48020-1281024201_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos arata albul pe masina asta. Reference e nivelul de echipare, nu? Ai mai pus ceva optionale?

PS: Felicitari pentru masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e reference.Am mai adaugat : - geamuri exterioare electrice si incalzite

- proiectoare cu functie de cornering ( sau ceva de genu)

- cotiera

- pilot automat

Pe viitoare vreau sa ii cumpar jante si folii pe geamuri :Driver:

Multumesc si sper sa am mult mai mult noroc decat cu vechea masina :huh:

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti doresc sa te bucuri de ea macar la fel de mult cat m-am bucurat eu de Ibiza mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masinuta :P Felicitari ! Sa o stapanesti sanatos !

Tota alb am comandat si eu aseara, tot 1.4 /85 cai si tot referance cu acelasi pachet de dotari

mai putin cotiera ^_^

sa fie intr0un ceas bun si sa te bucuri de ea :)

Ps. in cat timp ti-au livrat-o ?

Mie mi-au spus ca intr-o saptamana. Cica dureaza 1-2 zile sa valideze bonurile rabla

sa aprobe creditul.....

Abia astept....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate.. de la ce dealer ati cumparat masina si ce discounturi ati primit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate.. de la ce dealer ati cumparat masina si ce discounturi ati primit?

Am incheiat eu contractul astazi la Topcar Cluj, 1.2 70 CP, alba, Reference si am de platit 7450 euro + 3 Vouchere.

Am primit un discount de aprox. 300 euro + un an garantie gratis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat-o la porsche aviatiei....

Am primit aprox 350 eur discount

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luato de la metrotehnica bucuresti.Discount cred ca vreo 3% din pretul masinii.

Masina a venit c-am intro saptamana deci s-au miscat repede :(

Am bagato pe autostrada azi si merge super,nu am auzit nici un greieras iar pilotul automat foarte folositor.

Momentan nu am bagat picioarul in ea si mai mult de 120,oricum nici nu o sa bag vreodata pentru ca vreau sa se invete cu consum putin,benzina am bagat premium si se misca bine.

Ma enerveaza totusi ca nu arata consumul,si nu stiu sa setez la radio cele 6 posturi preferate :) aa si blocarea automata a usilor dupa 15 km la ora ( se blocheaza de fiecare data cand treci de 15,daca opresti la stop sau incetinesti).O sa ma duc la reprezentata sa im scoata functia ca e destul de enervanta sa tot auzi usile cum se blocheaza la fiecare stop pe care il faci.

Hai ca usor usor ne strangem oameni cu ibiza :D

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu blocatul usilor se poate scoate apasand cateva secunde pe ceva buton de la telecomanda daca nu ma insel... am vazut pe ceva forum strain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit cu deblocatu,cu contactul pus apesi pe butonul de deblocare a usilor de langa schimbatorul de viteze timp de vreo 10 secunde si gata se dezactiveaza :)

Acum astept poate stie cineva cu posturile radio :)

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

none : dar masinuta nu a venit cu manual ?

am auzit ca nu prea ar exista manual in romana si nici in engleza.

as fi vrut si eu sa stiu cam tot ce spune producatorul despre masinuta....si incazul in care

nu sunt puse la dispozitia utilizatorilor romani manuale "inteligibile" ;macar sa stim de la inceput sa putem sa ne organizam :))

apropo, de strans oameni cu ibiza :blah_:

am descoperit de cateva zile un club; deci daca mai sunt oameni interesati....cred ca sunt bineveniti :blah_:

eu mi-am facut cont si astept livrarea sa ma pot "baga in seama" :D

Modificat de alteacupra
Avertisment verbal! [4c) Nu sunt acceptate posturi, mesaje sau semnaturi ce promoveaza alte forumuri "concurente" VWForum.ro]
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit manual si chiar in romana dar nu are date despre casetofon,doar de telecomanda :)) am apasat de mi-a venit rau pe butoane dar intr-un final tot n-am reusit.Cand ma duc dupa cartea masinii de identitate o sa ii rog sa im arate cum se seteaza :D Im pare rau dar eu raman fidel vwforum :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah:

k bafta

ne mai auzim dupa ce-mi livreaza si mie masina.... sper ca vineri sa o am.....

pana atunci

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat si cu posturile de radio :biggrin: selectezi un post,apesi pe Memorie si selectezi acolo unul din cele 6 locuri diponibile si ti apasat pe butonul mare de volum de pe consola centrala , mare ingineriee :P)))) ( ce sa zic si eu acuma :( )

Asteptam poze si pareri :biggrin:

P.S. Mananca a dracu benzinaa de m-am saturat sa tot o alimentez,sper sa isi revina cat mai curand ca ma rupe la bani :biggrin:

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se va reduce prea mult... cat ai consumul in oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afiseaza pe bord dar la aproximativ 480 km am bagat pana acuma 230 ron.cred ca nu e foarte mult dar in comparatie cu vechiul polo 1.4 tdi resimt din plin diferenta :huh:

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!