Jump to content

Pocnituri sub masina la schimbari directie


Acidutzul
 Share

Postare recomandată

Nu ai fost incantat ca a durat mult?

Au lucrat tot timpul la masina in aceste 6h?

 

Cat a costat, manopera si suruburi, geometrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am factura pe acasa. A costat 1083ron(suruburi/saibe/bucsele mari/ bec numar spate/geometrie/manopera).

Despre cum a fost am scris aici.

Modificat de medley
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-au incurcat, mai ales ca la schimbul de burdufuri trebuie geometrie din nou.

Si daca tot ai desfacut amortizorul e pacat sa nu schimbi si flansele cu rulmentul de amortizor (~210Lei), sigur si acestea fac zgomot daca nu le-ai schimbat niciodata, iar la cantitatea de manopera de acolo devine rentabil...

 

Daca au desfacut subcadrul era obligatorie geometria, nu puteau sa-ti dea masina asa cum s-au strans suruburile.

 

Bucsele mari sunt cca. 220Lei x 2 = 440Lei, suruburile daca ai discount (120Lei), geometria completa (si spatele cca. 260Lei), deci cam 820Lei ar fi justificati, restul de pana la 1080, adica 260, reprezinta cca. 2,6-3h de manopera facturata.

 

 

Exista un topic despre experientele de service, scrie si acolo, mentioneaza numele consultantului care te-a preluat, al mecanicului, ca sa stie lumea la ce sa se astepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

La masina din semnatura de cca. 2 luni, am un trosnet la plecarea de pe loc si la decelerari. Masina are 62 000 km, nu stiu ce sa anticipez.

Urmeaza o vizita la service , dar mi-e frica de pacaleli. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare functioneaza numai la golf V?, de o perioada si eu am aceleasi simptome la octavia 1 si dupa ce am schimbat tot ce era de schimbat nu mai stiu ce sa ii fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pop Cristian

Octavia 1 are alta platforma, dar cred ca defectele nu  tin seama de nimic, apar ca nesimtitele.

Modificat de GRATIAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

O sa incerc sa comand surubele si le schimb si eu poate poate scap de pocnitura in sensurile giratorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez schema pentru cuplurile de strangere si la platforma G4, insa nu stiu daca se aplica aceleasi principii ca la G5.

Observ ca unele suruburi se stang la 100Nm + 90gr., asta inseamna foarte mult.

 

Cupluri strangere punte fata G4.pdf

 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut si la mine problema.

Oricum buletinul tehnic din primul post e special pt Passat, iar problema este descrisa ca fiind favorizata de accelare/ franare brusca la viteze mici (exact ca la mine), nu la viraje.

Inteleg ca saibele + suruburile se gasesc doar la reprezentante sau se pot comanda la diverse magazine auto ?

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Saibele doar in reteaua dealer-ilor, dar nici suruburile nu-ti doresti sa le cumperi AM.

Pentru 5-8Lei/surub te asiguri ca nu sunt prea moi, nu se rup din prima, nu ruginesc, sau ca sunt dintr-un material corespunzator si nu fac reactie chimica cu subcadrul din aluminiu.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, conform informarii de service, se monteaza doar 2 saibe (doar cele dinspre evacuare/interiorul masinii) si se schimba doar suruburile care se desfac (4). In practica, la multi le-au aparut iar pocniturile daca nu au schimbat suruburile (doar le-au strans) si altii au ramas cu ele chiar daca au schimbat cele 4 suruburi si au pus 2 saibe (in general cei cu suspensii sport).

 

Minimul necesar ar fi doua saibe si 4 suruburi, dar daca nu consideri ca pretul e prea mare, schimba toate suruburile si pune saibe si la bucsele mari de la bascule pentru a fi sigur.

Intrebare: cele 2 saibe suplimentare fata de buletinul tehnic se monteaza tot intre subcadru si sasiu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aluminiu? that's new.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat si eu actiunea la Avia Pantelimon, masina nu mai produce trosnituri, dar a fost cazul si de bieletele antiruliu fata care s-au schimbat (desi inteleg ca alea produc cloncanituri, nu trosnete).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am scapat azi de acele pocnituri prin schimbarea flansei+rulment. Am mers pe Swag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai pune OEM sau eventual kit-ul recomandat de Febi.

 

Nu este eficient economic sa alegi piese ieftine atunci cand sunt implicate costuri de manopera mari la care se adauga reglarea geometriei si schimbarea suruburilor de subcadru.

 

Daca ajungi sa schimbi anual flansele si rulmentii si de fiecare data reglezi geometria, iar la doua desfaceri schimbi si suruburile...pe termen lung piesele ieftine ajung mult mai scumpe fata de un OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Swag sau Febi sunt aceeasi. Practic e doar un alt ambalaj si  nu consider ca sunt piese ieftine. Sunt mai scumpe decat Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swag este brand al grupului Bilstein insa contractele si capacitatile de productie sunt diferite.

 

In cazul pieselor AM problema este originea lor, turcii falsifica orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad problema ca am folosit Swag. Eu sunt multumit de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata esti multumit, nu se stie la anul.

 

Suntem OT, poate un moderator sa ne ajute sa stearga ce s-a vorbit in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am in continuare pocniturile. Se manifesta la viraj spre stanga si pe revenirea din viraj, plus pe denivelari, chiar la drum drept.

Am fost in service sa schimb radiatorul si cu ocazia asta am incercat, cu masina suspendata, sa identific sursa. Se pare ca pocneste de undeva de pe mijloc, deasupra cadrului. Deci nu sunt flansele la amortizoare, nu este nici cadrul care sa se miste.

Am redus posibilele surse la bucsele de la bara stabilizatoare  sau caseta de directie.

Exista vreo solutie sa ung cumva bucsle, sa nu mai pocneasca? Un spray ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca desfac bieletele de la bara stabilizatoare si o leg cumva sa nu cada, pot sa ma misc putin cu masina, sa vad daca mai trosneste? Sau se imprastie pe drum? Ma gandesc ca asa pot fi cel mai sigur daca este de la bucse sau de la caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa faci astfel de artificii.

Caseta se verifica usor, la sasiul de Mk5 (km rezonabili) de obicei bataia in caseta este pe verticala nu longitudinala, astfel daca misti cu forta de bieletele de directie sus/jos vei putea simti si auzi daca ai joc in caseta. 

Se repara in mod obisnuit.

 

Bucsele mari de la bascula se verifica cu ranga, daca sunt crapate sever sau daca se apasa prea usor se cer schimbate.

 

Bucsele de la bara antiruliu se verifica pe rampa dintr-un sant tehnologic tragand/apasand pe masina foarte puternic si balansand-o pentru a se observa cum lucreaza.

Sau cu GoPRO la 120fps in mers. :)

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare daca merg drept, fara sa virez, daca trec peste o denivelare, eventual cu o singura roata, are de ce sa sune caseta de directie? Sunetul pare sa fie de la ceva care se torsioneaza si se repozitioneaza.

Cadrul motor nu este pentru ca am schimbat toate suruburile, am montat si saibele alea, am schimbat si suruburile care prind caseta, suruburile care prind bara stabilizatoare. Plus ca se aude si cu masina ridicata pe elevator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face si treaba cu deconectarea barei stabilizatoare. Nu se intampla nimic daca o prinzi bine cu ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!