Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

Salut,

vreau sa instalez un ZENEC ca cel de aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=66273

masina e produsa undeva intre ianuarie si martie 2007.

problema e ca cei de la ZENEC spun ca doar O2 cu facelift e suportat: http://www.zenec.com/en/products/ego/volks...oda-car-models/ - cel putin pentru afisarea informatiilor senzorilor de parcare.

cautand, am dat de asta: http://www.my-gti.com/739/upgrading-of-vol...king-system-ops

exista, s-ar parea, o posibilitate relativ simpla de a beneficia de sistemul asta. chiar nu inteleg de ce sistemul vechi e atat de neprietenos, mai ales ca stream arata informatiile astea, si am inteles ca poti citi cu VAG COM valorile in cm...

intrebarile mele ar fi: - codurile pieselor de pe forumul GTI si in general procedura, sunt aplicabile si pentru Skoda?

- unde gasesc instalate cele doua piese cheie: CAN Gateway si PDC Controler? (poate o diagrama?... multumesc :)

- senzorii de parcare OEM vor functiona cu noul controler?

- in general, CAN Gateway-ul asta e plug and play, nu trebuie programat? (m-ar mira sa fie pur si simplu plug and play).

- ati avut experiente concrete cu asa ceva?

multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAn-gateway e intre coloana de volan si aeroterma, deasupra pedalei de acceleratie.

PDC in portbagaj, in partea stanga, sub capitonaj. Se programeaza, cu codul vechi la care se adauga senzorii de parcare.

Procedura in general e aceeasi si piesele sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

senzorii sunt deja instalati, OEM. crezi ca sunt compatibili cu noul controler?

worst case scenario, in care cumpar piesele si nu le fac sa mearga, pot pune inapoi chestiile vechi fara probleme?

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii instalati erau cei de pe masina cand ai luat-o sau i-ai montat dupa?

Sunt cu afisare optica sau nu ? Ce cod are unitatea de pdc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorii sunt instalati in fabrica si in momentul acesta am afisare pe stream.

nu am codurile in acest moment, le iau si le postez.

problema e part no. pentru CAN gateway-ul de pe forumul GTI de mai sus nu e nici pe departe asemanatoare cu ce am gasit in alte locuri. Se pare ca ultima varianta ar fi de fapt asta: 1K0-907-530 S

vreo idee cum ma edific ce trebuie sa comand de fapt?

intre timp m-am edificat si cu codarea gateway-ului: http://forums.audiworld.com/showthread.php?t=2758782

banuiesc ca procedura e similara.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca acum afiseaza pe Stream, cred ca o sa afiseze si pe RCD 510 si o sa mearga si pe zenec, deci cred ca nu mai trebuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stoopid question :huh:

cum scot capitonajul din portbagaj? trag pur si simplu de el? n-am vazut niciun surub.

la fel si pentru can gateway?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un carlig de agatat palsa de portbagaj, in stanga, si mai ai si carligul de agatat plasele de cumparaturi, au suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult don' al bundy, va tin la curent cu ostilitatile :P

poate ajuta pe altcineva: dupa cercetari intensive pe net, se pare ca cea mai recenta varianta de CAN G'way pentru O2 e 1K0-907-530 AD.

cel mai bun pret pe care l-am gasit e aici: http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...ia%20II%28A5%29

cam 70-75 de euro fara transport.

Controlerul pentru PDC: http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...ia%20II%28A5%29 - 35-40 de euro

ma bate gandul sa traiesc periculos si sa cumpar intai divaisu' si daca nu merge, sa ma apuc de modificari :icon_thumright:

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fara probleme, la baiatu din link nu ai vazut ca merge si nu are facelift...Erau deja 2 topic-uri nu stiu de ce mai era nevoie de inca 1, mai ales ca acolo era mai simplu sa afli mai multe raspunsuri de chinezarie decat aici...

Eu zic daca vrei sa o iei sa o iei si o pui si vezi daca arata , daca nu poate merge cu varianta noua de can cu toate ca mai noua ca a ta pe prefacelift nu cred sa fie...

Inca o intrebare ar fi: tu iei toata jucaria aia doar pt pdc?...cred ca ala ar ultimul lucru care m-ar interesa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te superi daca iti spun am aflat ca exista un decalaj intre FL si instalarea de can gateway 'compatibil'? in sensul ca modulele S (parca) la gateway si B la park assist au aparut inaintea FL.

eu unul nu sunt multumit pana nu merge tot.

in plus, e singurul topic pe care l-am gasit privind can gateway update la o2.

s-ar putea sterge va rog, raspunsul meu, impreuna cu postul de mai sus? multumesc ;)

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA FL GATEWAY-ul e incorporat in centrala electrica, nu se poate schimba separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil schimbarea centralei electrice cu una pe 30 de bytes. Am o octavia din 2005 cu centrala pe 21 bytes. Ce este centrala electrica mai exact? Este cutia de sub volan, deasupra pedalelor cu 7 mufe? Este plug and play? Trebuie schimbat si gateway sau alte componente?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca softul din centrala de 30 bytres se va pupa cu cel din celelalte module de pe masina. Dar de ce o schimbi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau functia cornering... mai mult pentru asta.

De ce spui ca nu s-ar intelege cu alte module? Nici dupa ce o codez bit cu bit dupa centrala veche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu o vaga banuiala, dar incearca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

merge Gateway 7N0 907 530 pe skoda mea Rs 2009 2.0 tdi ??? am RNS510 am montat si camera pe ea ...pe can-ul acela liber din spate la rns .. unde s1ar lega acesta, sa stiu as avea loc ???Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu de ce vrei sa schimbi cangateway? ca doar deja ai unul pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu de ce vrei sa schimbi cangateway? ca doar deja ai unul pe masina.

Da daca este nevoie da , vreau sa imi apara si mie masina cu senzorii ???? eu am unu dar cred ca nu este legat la sistemul RNS ..parerea mea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu Columbus varianta LED si de 2 zile caut CAN Gateway.

Am gasit la dezmembrari destul de greu si la niste preturi supraevaluate zic eu, 300 - 350 si chiar 450 lei.

Totodata, in cautarile mele am dat de acest site http://www.carsystems.pl/can-gateway-7n0907530h-succesor-1k0907530ad,id79.html

Respectivii scriu ca modelele 1K0907530AE - 1K0907530AD - 7N0907530 - 7N0907530C au fost inlocuite de 7N0 907 530H

Intrebarea mea este daca 1K0907530AE - 1K0907530AD si implicit 7N0 907 530H se potrivesc la Octavia mea model MY2006, inca nu am incredere deplina in ce spun cei de la carsystems

Multumesc

NB Tot respectivii noteaza ca:

This CAN BUS is compatible with cars, listed below.

VW CADDY 2004-2008 ( all version )

VW CADDY 2009-2011 ( all version )

VW EOS 2006-2011 ( all version )

VW GOLF 5 2004-2008 ( all version )

VW GOLF 6 2009-2011 ( all version )

VW GOLF Plus 2008-2011 ( all version )

VW JETTA 2009-2011 ( all version )

VW SCIROCCO 2009-2011 ( all version )

VW TIGUAN 2008-2011 ( all version )

VW TOURAN 2006-2011 ( all version )

SEAT ALTEA 2004-2011 ( all version )

SEAT LEON 2006-2011 ( all version )

SEAT TOLEDO 2006-2011 ( all version )

SKODA OCTAVIA 2004-2011 ( all version )

SKODA SUPERB 2008-2011 ( all version )

SKODA YETI 2010-2011 ( all version )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare si cel cu AA la sfarsit? Ma refer la 1K0 907 530. Am vazut ca se regaseste la Golf 6 mai ales.

Sau literele sunt versiuni ale piesei si atunci doar prima parte a codului trebuie sa coincida?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am primit confirmare pe mail de la carsystems.pl ca se potriveste Can Gateway-ul 7N0907530H (succesorul 1K0907530AD) la Octavia My2006

De asemenea am mai aflat de la un coleg forumist ca de la versiunile de CAN de la L in sus se poate face update software la AD. Nu stiu insa cum.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la reprezentanta daca cunosti pe cineva pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la reprezentanta daca cunosti pe cineva pe acolo.

Salut , zi-mi te rog cum pot face update de can gateway , poate o sa mearga camera automat ..???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!