Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Vezi ca e problema cu senzorul de crash de pe partea pasagerului

Vezi pe podea , la picioarele pasagerului , la golf 3 parca acolo este pozitionat .

Sper sa nu gresesc ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o problema ceva mai ciudata si inca nu am gasit pe niciunde ceva ce m-ar putea ajuta. Am ales sa postez aici pentru ca asa am observat problema.

Despre ce e vorba:

- Mi s-a aprins si mie zilele trecute martorul de airbag urmat de mesajul de eroare; Am banuit mufele de sub scaun dar trebuia sa investighez si cu VAG-com-ul pentru a solutiona si eventual sterge eroarea;

- Problema e ca nu am comunicatie cu interfata (adica imi apare ca nu e conectata la masina).

- Masina a fost cumparata SH si am mai facut inainte de asta 2 diagnosticari: una personal cu o interfata after-market si cea de-a doua la Quark in service-ul VW; Dupa cateva luni am vrut sa fac niste configurari si am observat ca nu mai am comunicatie (desi becul de pe mufa se aprinde); Am crezut initial ca e bulita interfata (care era imprumutata) asa ca am incercat cu o interfata originala deja incercata pe alte masini de care am fost sigur ca functioneaza; Am avut aceeasi problema, LED-ul e aprins, dar softul nu detecteaza masina.

Am verificat mufa (mama, cea din masina) si toate firele par in regula (in sensul ca nu e niciunul dezlipit sau intrerupt). Am mai verificat sigurantele 1, 2 si 13 (am citit ca ar avea legatura cu portul de diagnosticare) si nu au nicio problema.

Inainte sa ma duc din nou la reprezentanta, vreau sa intreb si pe forum, poate are cineva vreo idee.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai RCD original sau aftermarket?

daca nu e cel original incearca si cu el deconectat din mufe

Cel putin la g4 se mai intampla asa ceva, nu stiu la g5'e doar o sugestie

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am RCD300 original. Chestia ciudata e ca mi-a mers inainte si dupa vizita la reprezentanta nu mai merge. Acum nu vreau sa ii acuz de nimic pentru ca e destul de greu de crezut ca ar fi putut face ceva ca sa ma impiedice sa diagnostichez singur.

As putea sa incerc si cu CD-player-ul deconectat dar avand in vedere ca e original si teoretic ar trebui sa il vada si VAG-com-ul nu cred ca are sens.

Mersi de info! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu alta interfata - eventual, cu una originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am incercat deja cu una originala de care eram sigur ca merge pentru ca am incercat-o imediat dupa aia pe alta masina ca sa elimin o eventuala problema cu interfata. Am scris si mai sus. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut, eu ti-am recomandat sa incerci cu VCDS Ross Tech original....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce apare cand dai test pentru interfata ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca e problema de interfata .

Ai 12 V in mufa de diagnoza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...

mi-am luat scaune sport...si cand sa conectez mufa la airbag...supriza...nu sunt la fel...drept pentru care voi taia mufele din podea si voi lipi mufele de la noile scune dar nu sunt aceleasi culori...

post-14266-0-96004300-1353607614_thumb.j post-14266-0-89713400-1353607615_thumb.j

cum le leg?

albastru cu albastru;maro cu maro si alb cu negru?

si inca ceva...am inteles ca nu este bine sa le lipesc cu pistolul?pun o rigleta finuta?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio rigleta.... le legi strans si tragi termocontractibil pe ele - dupa care, banda izolatoare...

legatul - nimic mai simplu - fa abstractie de culori - leaga pin 1 la 1, 2 la 2 si 3 la 3 (nr pinului este scris pe carcasa mufei)

spor !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@turbocip: Am LED-ul de pe connector aprins; n-am masurat sa vad daca sunt 12 dar daca se aprinde LED-ul, banuiesc ca am; o sa incerc saptamana viitoare si cu VCDS si va anunt;

Multumesc pt. sugestii :)

@Al Bundy: Cand dau test pt interfata apare mesajul ala cu port status ok si interface not connected to the vehicle; la 5 minute dupa ce am incercat, am mers pe un A4 ca sa vad daca la el functioneaza si la el nu sunt probleme. O detecteaza imediat;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai ambele tensiuni de 12V pe mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la Bus+ (pin-ul 2) vs. Bus - (pinul 10)? Primul 12v ma gandesc ca e pinul 16 si GND dar pe ce pin ar trebui sa mai am 12V?

Nu sunt asa familiarizat cu protocolul OBD2. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceapert pinul1, ala are 12V de pe contact, dar hex-can functioneaza si fara tensiunea aia. Faptul ca iti spune ca nu e conectat la masina insemna ca nu se alimenteaza. Poate sa fie problema si cu masa din mufa de diagnoza( pinul 4+5). Ledul pe interfata se aprinde cand o bagi in USB sau and o bagi in mufa de diagnoza?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, LED-ul se aprinde cand conectez la OBD. Ulterior mi-am dat seama si de pinout. Am 12 v si la Signal GND (5) si la Chassis GND (4).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la un variant din 2005 eroarea asta:

01588 - Igniter for Head-Airbag; Drivers Side (N251)

32-00 - Resistance too High

Are si martorul in bord aprins.

Head Airbag e cel cortina, nu? In care stalp se afla mufa de conectare?

E posibil sa fie de la mufa sau ceva mai grav?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de la conectori, cel mai sigur....

in stalpul din spate, de la hayon..... ultimul. Mai are o mufa, jos, in zona lampii spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Am cumparat un golf 4 , an 1999 , motor 1.9 alh si am constatat ca nu se aprinde becul de la airbag cand pun contactul cat si cel de la avertizare centura de siguranta. La testul de dignoza a aparut ca nu este conectat airbagul de la volan . Volanul original in . 4 spite a fost schimbat cu unul in 3 spite . NORMAL ar trebui sa se aprinda becul din bord . Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, trebuie verificat clusterul - cel mai posibil, e manarit.... - ori e acoperit ori e scos ledul - tot atunci, vezi si ce se intampla cu airbag-ul din volan - e problema de conector, etc... se remediaza problemele

cam asa se rezolva....

martorul de centura - ala se activeaza - nu ajuta cu nimic... ca doar se aprinde cand pui contactul si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , maine am programare la un service . Sper sa nu fie ceva grav . Baiatul de acolo a spus sa stau linistit . A vazut despre ce este vorba si crede ca e contactul de la volan . Masina este Azusa din Germania si inscrisa luna asta fara taxa . Este impecabila din toate punctele de vedere . Cunosc destul de bine , dar am cumparato tocmai pentru ca merge si arata foarte bine . Cum aflu ce a fost si cum s-a remediat o sa va aduc la cunostinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu stai asa linistit. Daca era doar airbagukl din volan trebuia sa se aprinda martorul inm bord. Sa revii cu rezultatele autoscanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!