Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Referitor la atasamentul de la 512, cum se scoate capacul din bord, pentru a avea acces la mufa, butelie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teo - ti-au pus rezistenta in conectorul airbag-ului din volan ? daca da, ce sa-ti sara....ca e deconectat airbag-ul.

dok - trage de capacul airbag-ului, de pe bord, de jos in sus. Se va deschide, fara nicio problema. Dupa aia desfaci cartusul airbag-ului, care e prins in 4 suruburi. Ai o mufa direct pe cartusul airbag-ului si una un pic mai jos, pe circuit, la aprox 15 cm de cartus.

Sfat - cand umblii la airbag-uri, deconecteaza bateria. Chiar daca e suficient sa nu ai contactul pus, paza buna trece primejdia rea....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

in incercarea de a-mi rezolva eroarea cu airbag fault generata de N95 (airbag-ul din volan), am izolat problema pana la centrala de airbag. Am introdus o rezistenta de 3.3 - 4 Ohm direct in mufa care intra in centrala de airbag,pe pini corespunzatori airbag-ului de la volan si eroarea persista. Cablurile care vin de la airbagul din volan sunt de culoare alba si galbena. Pinii care intra in mufa de la centrala sunt buni, si mai ales ca i-am mai si strans... M-am gandit ca poate a mai umblat cineva pe acolo si nu a pus pinii pe pozitia pe care trebuie; am mutat unul din ei pe alta pozitie, moment in care mi-a aparut o eroare suplimentara:

Control Module Part Number: 1C0 909 605 F

Component and/or Version: 02 AIRBAG VW61 0101 0003

Software Coding: 12338

Work Shop Code: WSC 01271

2 Faults Found:

00588 - Airbag Igniter: Driver Side (N95)

32-00 - Resistance too High

01224 - Control Module Does Not Match Vehicle

35-00 - -

dupa ce am pus pinii pe pozitiile lor, eroarea "Control Module Does Not Match Vehicle" a disparut. Stie cineva pe ce pozitii in mufa de la centrala airbag sunt pinii de la airbag-ul de la volan? pentru masina din semnatura

Multumesc! Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos azi airbag-ul de la volan. Am strans pinii de la mufa spirei si vad ca deocamdata nu mai am eroarea.Mentionez ca am airbag-ul si este si legat la 2 fire,celelalte 2 sunt puse in scurt prin acea rezistenta,care nu stiu ce valoare are. Sper sa fi scapat de martor. Multumesc pentru ajutor tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca pe masina ta initial era airbag cu 2 ignitere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil,intradevar volanul nu mai e la fel.Acum am model sport iar cel precedent era cu 4 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresa 15: Airbaguri Eticheta: ROJ\6Q0-909-605-VW5.lbl

Numar VAG: 1C0 909 605 F

Componenta oi/sau versiune: 16 AIRBAG VW61 0108 0003

Codare soft: 12598

Numar atelier: WSC 01266

1 cod a gasit

01588 - Patron piro. airbag cap sofer -N251-

32-00 - Valoare rezistenta prea mare

Va rog unde se afla mufa sa o misc putin ca banuiesc ca de la ea e vina Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie undeva pe la ultimul stalp de pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.mi s a aprins martoru airbag in bord.a coborat pasageru din dreapta dupa scaun si imediat s a aprins.ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!!

Am un golf 4 din 2006 variant ieri mi se arsere o siguranta si nu mi se mai aprindea'au ledurile care luminau numarul pe spate.Am incercat sa scot siguranta cu siguranta ca sa vad care este cea arsa.Dupa ce am depistat siguranta arsa mi'a ramas in bord martorul de la AIRBAG aprins si pe computer de bord scriind AIRBAG FEHLER. Astept ajutor din partea voastra ce ma sfatuiti sa fac .O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stergi eroarea cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o problema cu airbagurile, si la o scanarea am dat de aceste erori. va rog sa mi spuneti ce e de facut pentru a scapa de ele. multumesc

Component: 27 AIRBAG VW51 01 0004

Coding: 12855

Shop #: WSC 01391

VCID: 2240E8D6C295E70C

8 Faults Found

00532 - Supply Voltage B+

07-10 - Signal too Low - Intermittent

00595 - Crash Data Stored

35-00 - -

01214 - Crash Data for Belt Tensioner Stored

35-00 - -

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

00589 - Airbag Igniter 1; Passenger Side (N131)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

00654 - Seat Belt Tensioner Igniter; Driver Side (N153)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

00655 - Seat Belt Tensioner Igniter; Passenger Side (N154)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)

49-10 - No Communications - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuieste centurile si airbagurile sarite si apoi modulul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbag'ul are vreo siguranta in panou? ma gandesc ca poate nu am puso bine.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are siguranta. Deci VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am achizionat de curand o skoda fabia 2007. Am dus-o in service pentru o inspectie totala, au pus VAS-ul pe ea si mi-a detectat ca erori:

00588 032

Driver airbag igniter - N95

Resistance too high

00589 032

Igniter 1 for passenger airbag - n131

Resistance too high

00595 035

Crash data stored

00654 032

Igniter for belt tensioner - driver side - N153

Resistance too high

00655 032

Ignitor for seat belt retractor on passenger side - N154

Resistance too high

-------------------------------------------------

Am sunat la fostul proprietar al masinii si a recunoscut ca a lovit-o putin si a sarit Airbag-ul din dreapta. L-am intrebat daca mai exista airbag, a spus ca a pus altul de la dezmembrari, si ca a facut o manareala la sigurante in asa fel incat sa se opreasca senzorul din bord. Intrebarea mea e: Ce ar trebui sa fac ca sa imi activez la loc airbagul si sa imi functioneze? Banuiesc ca daca se pune corect siguranta si nu sterg erorile alea, o sa ma bazaie senzorul...Voi ce sfaturi imi dati? Cei de la reprezentata Skoda din Cluj nu prea vor sa se bage (cred ca e mai convenabil ca timp sa faca 5-6 schimburi de ulei decat sa imi studieze mie masina).

Ce sfaturi imi dati? Am vreo sansa sa mai imi activez airbagurile si sa imi repar senzorul din bord?

Multumesc mult. Stiu ca nu sunt cu VW, dar se pare ca voi ma puteti ajutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Sterge erorile si vezi care raman. Daca raman tot astea, inseamna ca nu ai airbag-urile fata si centurile pretensionate sunt declansate....adica trebuie altele.

2. Trebuie vazut daca se poate rescrie calculatorul tau de airbag-uri pe masina sau pe banc, pt stergera Crash Data...daca nu ai pe nimeni care te poate ajuta, cumperi altul SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vor sterge pana nu rezolvi cu calculatorul de airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se monteaza acea rezistenta de valoare X (nu stiu exact) pe mufa fiecarui airbag sarit. Un service priceput poate pacali martorul. Daca vi la Bucuresti te trimit eu la cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta a facut si gagiul asta de la care am luat masina.De asta nu ii arata in bord faptul ca are o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vor sterge pana nu rezolvi cu calculatorul de airbag

s-ar putea sa aibe airbag-urile schimbate si sa nu fie sterse erorile - In final doar calculatorul de airbag sa fie problema - asta ca idee, sa stie care e problema....

Daca calculatorul de airbag-uri e Bosch, se rescrie pe masina.

Daca are airbag-urile explodate, nu pui rezistente....ca te pacalesti singur.... si le poate pune oricine - nu pun valoarea rezistentei, ca sa nu incurajam aceasta practica (oricum, daca sapi un pic, gasesti valoarea, dar nu trebuie sa incurajam aceasta practica)

Indiferent cate airbag-uri ai sarite (deocamdata arata fata si centurile - poti verifica usor care e starea lor - desfa-le si vezi daca sunf doar capacele sau si airbag-urile) si de efortul financiar pe care il faci.... sistemul de airbag-uri trebuie refacut - e vb de viata ta si a celor care merg cu tine.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vor sterge pana nu rezolvi cu calculatorul de airbag

s-ar putea sa aibe airbag-urile schimbate si sa nu fie sterse erorile - In final doar calculatorul de airbag sa fie problema - asta ca idee, sa stie care e problema....

Daca calculatorul de airbag-uri e Bosch, se rescrie pe masina.

Daca are airbag-urile explodate, nu pui rezistente....ca te pacalesti singur.... si le poate pune oricine - nu pun valoarea rezistentei, ca sa nu incurajam aceasta practica (oricum, daca sapi un pic, gasesti valoarea, dar nu trebuie sa incurajam aceasta practica)

Indiferent cate airbag-uri ai sarite (deocamdata arata fata si centurile - poti verifica usor care e starea lor - desfa-le si vezi daca sunf doar capacele sau si airbag-urile) si de efortul financiar pe care il faci.... sistemul de airbag-uri trebuie refacut - e vb de viata ta si a celor care merg cu tine.

Deci, sa ma duc la un service, sa imi verifice daca am airbagurile in regula si apoi sa incerce sa imi stearga erorile? E CLAR ca siguranta e foarte importanta! De asta ma si agit pentru ca sa mi le repar, ca mi se pare mai importanta siguranta mea decat cat or fi reparatiile la airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut azi a venit un baiat de la un service de langa mine si mia schimbat partea electronica de la contact ca era stricata si pentru asta a fost nevoie sa dea volanul jos si dupa montarea lui la loc mi sa aprins martorul la airbag care ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!