Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Nu ai cum sa-ti dai seama daca e sau nu scris,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede cumva la advnced id la status reflash? La airbag nu am incercat sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, ma ajuta si pe mine cineva cu problema mea, si aceea ca a inceput sa mi claxoneze masina in momentul cd virez volanul.

am demontat airbagul dar nu si partea metalica care efectiv face contactul pt claxon.

deocamdata i am scos siguranta claxonului k e deranjant in trafic...

Modificat de cyti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

exista vreo sansa sa iti poti da seama daca softul de pe un calculator de airbag a fost rescris? Din ce am citit pe aici, voi nu recomandati rescrierea acestui modul, asa ca m-am decis sa il inlocuiesc.

Cum ma pot asigura ca acest calculator nou (acelasi cod ca cel actual) este unul curat, neimplicat in vreun accident?

Va las mai jos si scanul, poate ma ajutati cu un sfat.

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 1C0 909 605 A

Component: 27 AIRBAG VW51 01 02

Coding: 12855

Shop #: WSC 00028

VCID: 224B0C03AE3A2A0EA27-5000

7 Faults Found:

00595 - Crash Data Stored

35-00 - -

01214 - Crash Data for Belt Tensioner Stored

35-00 - -

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance Too High - Intermittent

00654 - Seat Belt Tensioner Igniter; Driver Side (N153)

32-10 - Resistance Too High - Intermittent

00655 - Seat Belt Tensioner Igniter; Passenger Side (N154)

32-10 - Resistance Too High - Intermittent

00589 - Airbag Igniter 1; Passenger Side (N131)

32-10 - Resistance Too High - Intermittent

00532 - Supply Voltage B+

07-10 - Signal too Low - Intermittent

Iti recomand sa il rescrii , daca ai si unde .

Nu e nici o diferenta .

Daca doresti tu sa fii linistit , mergi si cumpara unul nou - ala nu e rescris . Dar e scris si el ;)

Nu se vede cumva la advnced id la status reflash? La airbag nu am incercat sa vad.

Nu vezi asa ceva .

Daca un calculator de airbag nu e scris ok ... orice mica eroare ar avea , iti da internal control module memory error.

Am avut scrise zeci de calculatoare , am avut cateva masini cu accident dupa (din nefericire) - si airbagurile au declansat ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat Iuliane. Stiu ca tu esti taticu' lor. Pe airbag nu m-am bagat. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema Mihai .

Ai dreptate si tu, dar doar la airbagurile mai noi ramane rescriere (in functie de cum se rezolva problema)

La ce a intrebat colegul , nu e cazul .

Seara faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut dragi entuziasti de VW , am o problema cu un martor de airbag aparut recent  , am facut o scanare cu vagcom  , cu ajutorul unei cunostinte si primesc urmatoarele erori la scanare airbag .

Am resetat erorile de 3 ori , si tot aceste 2 "Faults" reapar.

 

2 Faults Found:

00532 - Supply Voltage B+

           07-10 - Signal too Low - Intermittent

65535 - Internal Control Module Memory Error

           00-00 - -

Din pacate nu am salvat logul , i know i know -_- , dar va scriu ce vad in poza facuta cu telefonul.

 

Daca aveti nevoie de mai multe detalii ,  va raspund cu cea mai mare placere , in limite cunostiintelor mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scapi doar cu rescriere soft din modulul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt , Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-i deconectezi o borna si apoi sa vezi daca merge sterasa eroarea. Nu cumva sa trebuiasca rescris modulul. Vezi ce cod de modul ai. Nu cumva sa fi fost 6Q0-909-605-A iar cine a scanat sa nu fi tinut cont de atentionarea facuta. Ai aici detalii:

http://www.ross-tech.com/vag-com/vw_issues.html

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Airbag_Coding


LE: acum am vazut ca a raspuns Cristi inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi entuziasti de VW , am o problema cu un martor de airbag aparut recent , am facut o scanare cu vagcom , cu ajutorul unei cunostinte si primesc urmatoarele erori la scanare airbag .

Am resetat erorile de 3 ori , si tot aceste 2 "Faults" reapar.

2 Faults Found:

00532 - Supply Voltage B+

07-10 - Signal too Low - Intermittent

65535 - Internal Control Module Memory Error

00-00 - -

Din pacate nu am salvat logul , i know i know -_- , dar va scriu ce vad in poza facuta cu telefonul.

Daca aveti nevoie de mai multe detalii , va raspund cu cea mai mare placere , in limite cunostiintelor mele.

Se poate repara : exact cum spune colegul Bundy

Dureaza 30 minute toata treaba .

Nu te incumeta sa iei un alt calculator de airbag , ca sa nu ai surprize .

Al tau e 100% reparabil software.

65535 - numai asa are rezolvare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9ae5e32638c147833c9bdadf3be9a282.jpg

 

@ pronet Codul de modul e VAG Number din poza?

 

@ Al Bundy / Turbocip ma puteti indruma un pic , cine si la ce pret poate face acea rescriere , imi cer scuze , sunt incepator.

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit ce ti-am trimis in link???? ..."The affected controllers are no longer available as replacement parts, they have been superceded by a new part number -- 1C0-909-605-A which appears not to have this problem."....so..ti-ai raspuns la intrebare

Vb cu Iulian (turbocip) ptr rescriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri si indrumare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

   Alaltaieri, asteptam un coleg sa-l iau cu masina si cand a ajuns la masina si a deschis portiera, am tras de scaun sa-l dau mai in spate pentru ca era reglat prea in fata pentru prietena mea si colegu' nu incapea sa intre. Dupa ce l-am tras in spate si acesta a dat sa se aseze, mi s-a aprins pe CB AIRBAG FAULT si mi-a ramas martorul aprins. Ajuns acasa, am facut o scanare si am gasit eroarea: 

 

01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200) 

            32-10 - Resistance too High - Intermittent
 
    I-am dat clear dar aceasta a reaparut si m-am gandit ca am deranjat conectorul de sub scaun. M-am apucat de treaba si am dat scaunul jos insa n-am gasit nimic in neregula la conector cu exceptia unei chestii (a se vedea poza). Dupa cum am observat eu, si dupa cum o sa observati si voi in poza, acei 3 pini din conector mai au deasupra lor cate o lamela. De la stanga la dreapta, in poza, primii 2 au acea lamela deasupra lor iar al treilea nu. Acum nu stiu daca al treilea ar trebui sa aiba si el sau asa e normal sa aiba doar primii 2. Ideea e ca n-am gasit nimic pe sub scaun cazut, care sa semene cu lamela aia. Poate ma ajutati si pe mine, cei care v-ati mai intalnit doar cu eroarea asta. E posibil sa se fi dus igniteru' de la airbag si sa trebuiasca sa schimb airbagu' ? Sa incerc sa elimin conectorul ? Astept sugestiile voastre, multumesc ! Intre timp o sa repun scaunul pe pozitie cu conectorii curatati in prealabil cu spray contact, sa vad daca eroarea persista.
 
Poza cu conectorul
post-139898-0-63624900-1452668945_thumb.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar mufa galbena tine de airbag, corect ? Sa inteleg ca lamela aia e de vina, ca lipseste ? Ca n-as vrea sa tai conectorii si sa nu rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei pinii nu mai fac cum trebuie contact - am incercat cam toate variantele posibile... ca sa tina in timp, fa asa cum ti-a zis Turbocip... pus pe direct, termocontractibil pe ele, izolat bine.... si scapi de problema.

 

altfel, eroarea acesta o sa te tot deranjeze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Asa o sa fac in caz ca nu-si revine acuma dupa ce curat conectorii cu spray contact. O sa postez rezultatul aici. Multumesc pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Din fericire, n-a fost nevoie sa tai conectorii. Am dat scaunul jos, am curatat conectorii cu spray contact, desi nu mi se parea nimic in neregula cu ei, si daca tot am avut scaunul jos, am profitat si am montat si celebrul arc sarit de la reglajul pe inaltime inapoi. Am remontat scaunul, am scanat si sters eroarea si n-a mai aparut apoi. Sper sa fie bine, ca sa nu fie rau. Multumesc de sfaturi ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vede nimic cu ochiul liber - vezi in timp ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exacta asa facea si la mine...aparea eroarea dupa ce umblam la scaun...

Din pacate acum a inceput sa apara eroarea chiar daca nu atinge nimeni scaunul pasagerului...

Sunt foarte curios daca mai apare la tine...sa nu ne uiti te rog :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va uit. Deocamdata se prezinta bine situatia. Sper sa ramana asa si sa nu mai faca figuri. Am profitat de ocazie si am montat si arcu' ala de la reglaju' pe inaltime si acuma ca am reusit sa pun ma cam mananca sa-l pun si pe ala de la sofer ca si ala e sarit. Dar mi-e frica acuma cu conectorii de-acolo de la airbag :) desi n-ar avea ce sa se intample... Cred ca in weekend il pun si pe ala la loc ca-mi sta pe creier cand stiu ca pot sa-l pun. Oricum, va tin la curent daca mai apare eroarea cu pricina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!