Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Cauta xprog m 5.3 , cu ala rezolvi!

Dar nu merita sacumperi programatorul si sa faci doar o centrala de airbag !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, se pare ca e mai complicat decat parea.............dar ptr a-i dispare eroarea din bord ce poate face in afara de a inlocui airbag-ul ??? Am auzit de o siguranta care pacaleste calculatorul masinii. Mentionez ca nu vrea sa vanda masina dar circula mai mult singur si nu ii trebuie neaparat airbag pasager, poate circula si fara. Vroia sa scape de eroarea de pe bord ptr ca ii sta pe cap. Ms de raspunsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer - nu recomand - se poate pune o rezistenta in mufa airbag-ului, dar calculatorul de airbag - tot trebuie rescris sau inlocuit.

 

Totusi, nu e o avere sa o puna la punct....e pacat sa o masluiasca - e vb de siguranta, nu de radio sau altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms @Florin, ai dreptate, si eu i-am recomandat la fel, sa o puna la punct ptr ca fereasca D-zeu vreodata de ceva...........dar nu stie incotro sa o apuce , airbag i-am gasit la un coleg de forum dar cu rescrierea nu stie incotro sa mearga, tester aveam tot un coleg de forum dar cica nu merge cu VAG-ul......DAR daca pune calc cu airbag pasager sh, cum se "pupa" cu airbag-ul sofer ??? Fiecare airbag are calc. lui (nu prea cred) ?? Daca ia alt calc. mai trebuie rescris si ala ?? Intreb ptr ca nu stiu cum sta treaba cu airbag-urile, la altele ma mai pricep dar la astea nu, ptr ca nu am avut nevoie niciodata si nici nu vreau sa am de-a face cu airbag-uri. Ms all. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pune un alt calc identic cu ce a avut el si nu a fost masina lovita( nu are eroare de crash) atunci nu trebuie rescris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost lovita pe partea dreapta si a cumparat-o fara airbag pasager cu buna-stiinta. Ii apare in bord Airbag Failed. Programatorul asta unde se gaseste, numai la reprezentante ??  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi ce erori sunt !

Nu ce apare in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer - nu recomand - se poate pune o rezistenta in mufa airbag-ului, dar calculatorul de airbag - tot trebuie rescris sau inlocuit.

 

Totusi, nu e o avere sa o puna la punct....e pacat sa o masluiasca - e vb de siguranta, nu de radio sau altceva...

 

Rata - ti-am scris mai sus... vad ca ne tot repetam.... rescris sau inlocuit calculatorul - acum, cand am scris inlocuit - iti inchipui, cu unul care nu are stocat data crash - parca am scris-o si pe asta.... deci, cu unul care nu a fost implicat in accident

 

Calculatorul - se afla pe tunelul central - sub consola de plastic - sub scrumiera ca zona. Da-l jos, cauta sa cumperi exact codul care e pe masina.

 

Programator - nu mai intra in astfel de detalii....- nu e o mufa care face treaba singura..... si nu se gaseste la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Turbocip: Nu si-a scanat masina sa spuna exact erorile, eu o sa-l indrum si la un tester si o sa postez erorile lui, el a plecat de la ideea sa-i dispara mesajul din bord ptr airbag. 

@Florin: Am inteles treaba cu inlocuitul calc., m-am prins ca nu treb sa aibe stocata "data crash", vroiam sa-i fac o socoteala cu care iese mai ieftin, calc. inlocuit sau rescris. Daca shimba calc. (fara eroare stocata), se "pupa" perfect cu celalalt airbag (de la sofer) ??? O sa-l pun sa dea jos vechiul calc. si sa ia codul de pe el. 

Ms tuturor de raspunsuri si nu ma mai certati (Florin :icon_confused: ) ca vreau sa-nteleg exact ce are de facut omu ca sa-l indrum corect, vreau sa stiu toti pasii care trebuie sa-i urmeze ptr a pune masina la punct. Ms de intelegere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te cearta nimeni... doar ca ne invartim in jurul cozii.... si umplem multe pagini cu aceleasi informatii, scrise diferit.

 

SIgur ca se potriveste, daca e sa cumperi ceea ce trebuie - exact ce e pe masina - de aceea nu ti-am mai dat info suplimentare - sa nu te zapacesc mai mult.

 

Cum iese mai ieftin ?  simplu... o lasa asa..... intrebarea corecta este - cum iese mai bine treaba..... oricum, cele doua variante - modul SH sau rescriere - tot pe acolo se invart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! As dori si eu niste informatii cu privire la aceste erori...

 

Address 15: Airbags      
  
9 Faults Found:
00595 - Crash Data Stored
            35-00 -  -
01214 - Crash Data for Belt Tensioner Stored
            35-00 -  -
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
00589 - Airbag Igniter 1; Passenger Side (N131)
            29-10 - Short to Ground - Intermittent
00655 - Seat Belt Tensioner Igniter; Passenger Side (N154)
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
00654 - Seat Belt Tensioner Igniter; Driver Side (N153)
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)
            33-00 - Resistance too Low
00589 - Airbag Igniter 1; Passenger Side (N131)
            33-00 - Resistance too Low
01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)
            32-10 - Resistance too High - Intermittent

 

Este un golf 4 1,6 16 V

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai, cumparam alte airbag-uri si centuri..... daca deja le-ai montat, trecem la faza urmatoare.

 

rescris sau inlocuit calculatorul - acum, cand am scris inlocuit - cu unul care nu are stocat data crash - ... deci, cu unul care nu a fost implicat in accident

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vreo idee toata treaba asta cam la cati bani ar ajunge? mentionez ca nu am umblat deloc nici la airbag`uri nici la centuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEpinde cu cat le gasesti la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de informatii :D

Modificat de alexxxblu3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut pe toata lumea, am si eu o intrebare: am achizitionat bora din semnatura de curand, am martorul airbag aprins si pe bord imi apare mesajul airbag fault. totodata am constatat ca nu functioneaza luminile pe frana si voind sa schimb switch-ul pedalei de frana am descoperit ca acesta lipseste cu desavarsire. este posibil ca martorul airbag aprins si mesajul de pe bord sa aiba legatura cu lipsa switch-ului ? multumesc pentru orice informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu au legatura - fa o scanare si vedem de la ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,am facut-o si eu cu martorul de aibag.. Am scos scaunul la sofer ca sa il spal si din greseala cat era scos am pus contactul.Evident acum m-am trezit cu eroare in bord. Eu am interfata 409.1 si cand dau sa imi dea scan pe aibag imi spune ca s-ar putea sa stric modulul daca cumva masina este din 2000 sau 2001 ( si este ) si are un cod dat de ei la modulul de airbag. Ei ma sfatuiesc sa verific mai intai sa nu fie asa si apoi sa dau scan. Problema este ca nu stiu unde sa ma uit ca sa citesc codul ala .. Unde este localizat acel modul ? Daca merg asa o perioada pana ce rezolv ,mai merg aibagurile !? Unde nu e cap ..vai de picioare :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sub consola centrala , se vede daca te uiti pe partea cu pedalierul ....

Iti recomand sa il lasi asa si sa mergi la cineva cu interfata originala , altfel "poti capata" eroarea 65535

de care vei scapa numai reprogramandu-l .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am posibilitatea sa merg la doua serviceuri unul cu interfață bosh și altul cu alt tip... astea pot face probleme?

 

Este cineva din bucuresti dispus sa ma ajute luni dimineata cu eroarea mea !? mc baieti ca am un drum scurt prin buc. si doar asa as putea ...

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a si inca ceva , daca e eroare pe modul , asta inseamna ca sunt dezactivate toate nu ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - sau sar toate in loc de cel care trebuie , in cazul unui accident !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o Bora din 2001, la care sunt sarite airbag-urile sofer si pasager, plansa de bord e distrusa (nu are capac pt airbag pasager) iar centurile sunt blocate.

 

Pe calculatorul de airbag sunt trecute :

     

       AIRBAG VW5

       6Q0 909 605 A

       SME

       5WK4   2867

 

Vreau sa inlocuiesc piesele cu unele din dezmembrari si am urmatoarele nelamuriri :

 

1. - de pe ce modele VW ar fi compatibile (calculatorul de airbag, airbag-urile si centurile) ?

 

2. - pot inlocui plansa de bord cu una avand capac pentru airbag-ul pasager de pe VW Golf 4 sau VW Bora ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti inlocui cu bord de care doresti

Calculatorul de airbag se rescrie si va functiona ca si unul nou ...

Airbagurile se potrivesc fara probleme de pe o alta masina identica cu a ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!