Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

am o problema... de ceva vreme mi se aprinde martorul air-bag..il scaneaza mecanicul..sterge eroarea...dar cand misc si ridic scaunul soferului iar se aprinde martorul...plus ca am gasit sub scaun un arc cazut jos... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti singurul cu arcul cazut ,suntem atatia norocosi dar nu e o problema asta. Martorul airbag se aprinde pentru ca ai firele intrerupte sub scaun ,cel mai probabil sa jucat un pasager cu picioarele pe acolo ,sau la spalatorie au aspirat fara mila .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema... de ceva vreme mi se aprinde martorul air-bag..il scaneaza mecanicul..sterge eroarea...dar cand misc si ridic scaunul soferului iar se aprinde martorul...plus ca am gasit sub scaun un arc cazut jos... :(

Elimini mufele airbag si nu mai ai probleme.

Succes!

Legi pe direct /

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca glumesti. Cum sa elimine mufele de sub scaune ? si cand vrea sa demonteze scaunul, taie si uneste firele?

Varianta asta se aplica in cazul airbag-ului de la pasager....dar eu nici acolo nu as aplica-o.

Intai sa verifice despre ce e vorba. Mai mult ca sigur, ori are mufa un pic deranjata ori a prins firul in sina (asta se intampla cand firul nu mai e fixat cu clemele originale, pe scaun) si l-a taiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ia de bun ce spune Turbocip. Si eu recomand eliminarea mufelor si chiar asta fac si eu la cei care vin cu asemenea simptom. Si sa stii ca aceeasi practica am vazut-o si al reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, nu neg ca astfel contactul e garantat ca perfect, dar nu cred ca asta e solutia, in acest caz. Spre exemplu, eu pana acum, am dat jos de 3 ori scaunele, din diverse motive (schimbat interiorul cu unul din piele, montat incalzire in scaune, etc). Asta insemna, ca de fiecare data, sa tai firele si dupa aia sa le lipesc. Munca in plus, fara rost. Mufele alea au 2 sau 3 pini amarati. Daca totul e ok in ele, nu au ce problema sa iti faca.

P.S. - sa presupunem ca aveam o masina de generatie mai noua si mergeam la reprezentanta cu ea. Daca imi faceau asa la scaune, era vai de mama lor.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus ca amarati si mai sunt si auriti, dar plaja valorii in care trebuie sa fie rezistenta intregului circuit al igniterului este foarte mica, deci toleranta foarte mica, asta include firele, mufa de la calc de airbag, mufele intermediare, etc.

Oricum, fiecare face cum vrea, dar la mine nu s-au mai intors cu aceasta eroare masinile la care am facut asemenea operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca ai scos mufa, s-ar mai intoarce doar daca isi taie cablul.

La modelele OEM Recaro - cum am si eu, au revizuit mufa si au mai pus o protectie peste ea. Asa s-au asigurat ca face contact perfect si nu iese mufa accidental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti singurul cu arcul cazut ,suntem atatia norocosi dar nu e o problema asta. Martorul airbag se aprinde pentru ca ai firele intrerupte sub scaun ,cel mai probabil sa jucat un pasager cu picioarele pe acolo ,sau la spalatorie au aspirat fara mila .

exact de la o spalatorie mi se trage...cum anume as putea elimina mufa si sa leg pe direct?airbagurile ar functiona normal in aceasta situatie?

Modificat de norocosul3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur.Folosesti varnish termocontractibil.Nu folosesti letcon, le rasucesti intre ele si atat.Vezi ca s-a mai discutat problema pe acest topic.Citeste-l cap/coada.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari si un mic ajutor,daca se poate:In weekend am observat un bec ars pe frana.In urma schimbarii becului,m-am trezit cu eroare de airbag pe bord.Interesant este ca in urmatoarele 10 minute becul s-a ars.Nu stiu daca este o coincidenta sau chiar are vreo legatura(desi nu-mi pare logic,dar totusi poate este vre-un scurt).Am facut testul cu Vag si mi-a dat urmatoarea eroare:

01588-Igniter for Head-Airbag;Drivers side(N251)

33-00- Resistance too Low

Am incercat sa sterg eroarea dar nu reusesc.

Precizez ca prin vara am mai avut o problema,rupandumi-se mufa de sub scaun.Am lipit-o dar ca sa scap de eroare a trebuit sa leg firele de la mufa din dreptul stalpului spate stanga pe direct(la sfaturile colegului Bundy).Din pacate am legat firele cu ciocanul de lipit(am observat acuma din ce ati discutat ca am facut o greseala....),nu stiu daca poate avea vreo legatura cu am patit acuma....Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema in timp ce mergeam mi s-a aprins martorul de la airbag -Airbag Fehler am fost la service mi s-au verificat toate airbag`urile toate is in regula si mufele de asemenea .. Golf 4 din 2005 .daca cineva a mai avut aceasta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Am si eu o problema cu airbag-ul : Cand e frig afara ( sub 0 grade ) , imi apare o eroare in bord si anume :

Address 15: Airbags

Labels: 6Q0-909-605-VW5.LBL

Part No: 6Q0 909 605 A

Component: 0F AIRBAG VW5 01 0004

Coding: 12358

Shop #: WSC 31414

1 Fault Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

33-10 - Resistance too Low - Intermittent

Astept un ajutor din partea voastra !

Mc Mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de la airbagu din volan iti face figuri(sper sa nu fie spirala)

trebuie dat jos, curatat cu spray mufa, pus la loc si sters eroarea

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de la airbagu din volan iti face figuri(sper sa nu fie spirala)

trebuie dat jos, curatat cu spray mufa, pus la loc si ster eroarea

toate cele bune

Raspunsul e la problema mea ? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Mc Mult. Sper sa fie asta , ca sa pot rezolva problema.

Totusi mai am o nelamurire. De ce se declanseaza doar la frig ?

Modificat de amnesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amnesis:

Claxonul iti merge intotdeauna ?

Daca da - vezi mufa , exact cum zice Joky

Daca nu - vezi spira .(nu iti doresc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se contracta la frig si nu mai face contact

DAca ar fi asa ar aparea open circuit: rezistance to high. la el e o problema inversa, se pun in scurt firele,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy - "rezistance to high" - inseamna ca este peste valoare , deci lipsa contact. Daca era scurt, era "rezistance to low".

....

Modificat de WNS
Te rog sa comunici pe privat astfel de oferte sau sa initiezi un topic in aria de anunturi. Multumesc pt intelegere.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Fault Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

33-10 - Resistance too Low - Intermittent

@cinky din ce vad eu ca a postat colegul, este exact ce am zis eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, my bad , nu citisem tot, ai dat deja raspunsul la intrebarea lui :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sint vali si am un golf 4 mi sa prins si mie martorul de la airbag am duso la un mecanic sa o bage pe calculatorsi mia spus ca i-a iesit gazul din butelie,a incercat sa stearga eroarea dar nu a reusit si mia spus ca tre sa schimp airbagul de la volan, am dus-o la alt mecanic si nici asta nu a reusit sa stearga eroarea in schimb asta mia spus ca butelia este de passat pentru ca are seria 0K sau 0H nu imi amintesc bine iar golful are 0J, si cele de la passat sint mai puternice si este posibl sa se fi ars vreo siguranta. Ce credeti poate fi adevarat, cum as putea rezolva problema, ce eroare mia dat nu imi aduc aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!