Jump to content

Tapiterie dezlipita


adumitrachy
 Share

Postare recomandată

In urma exploziei unei sticle cu sampanie, tapiteria de pe cupola mi s-a deteriorat (patat) si dezlipit. Vreau acuma sa ma duc sa cumpar imitatie de piele si sa o lipesc.

Datele problemei: as dori sa dau jos primul strat de panza de pe cupola, cel care s-a dezlipit, sa dau prelandez sau cu alt adeziv, sa intind imitatia, iar unde sunt zone curbate, sa incerc sa o ondulez cu fionul cu aer cald (fion cu care montez folie pe geamuri, nu cu care ma usuc pe cap :ceuameni:) ).

Intrebare de baraj: modalitatea de aplicare credeti ca este buna, sau sa incerc altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai imitatie pe 'cupola" cum spui tu, sau material semisintetic cu care sunt dotate toate plafoanele normale de masina? Daca ai material folosit uzual poti sa-l arunci si sa iei altul care se poate lipi relativ usor ....ori te duci la o firma de tapiterie si sufla cu pistolul prenadez spray se numeste,...sau dai cu pensula si apoi cu un ajutor intinzi de la un capat la altul materialul. daca ai fi din zona te-as rezolva eu dar ma tem ca suntem departe....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am cumparat imitatie de piele. La momentul actual plafonul este acoperit cu panza clasica . Am sa caut tutoriale pe undeva sau sa gasesc pe cineva care sa imi spuna cum sa precizez la zonele curbate.

Din cate spui tu, sa inteleg ca se gaseste doar panza respectiva sa o schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo ca sa se intinda am inteles ca oamenii folosesc un feon ca sa incalzeasca zona ( te referi la trecerea dintre zona plafonierei si scobitura pentru parasolare nu ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu eu, imitatiile de piele au in spate suport textil, adica tesatura,care nu stiu cit iti permite sa o intinzi.

SFAT :taie o bucata mica si fa o proba pe un obiect cu goluri si curbe apropiate de ale masinii . Daca merge, dupa ce iti faci mina treci la masina. Succes!!!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maniacu am incercat cu fionul sa o modelez... Din pacate fara nici un rezultat. Nu sfatuiesc pe nimeni sa se mai apuce. Stau cu masina desfacuta de 3 zile deja si imi vine sa urlu: vineri am stat pana la ora 1 noaptea, aseara pana la ora 10, iar acuma vedeti cat este ora.

Concluzii:

- asa cum spunea si lucian, imitatia are pe spate suport textil, de aici rezultand zero elasticitate

- am reusit sa imi dau peste cap trapa, aseara stand 2 ore ca sa incerc sa o repar

- este extrem de greu de mulat la unghiuri

- aveti grija la prelandez, pt ca am luat 2 cutii si doar una lipea, cealalta nefacandu-si treaba

Voi reveni cu impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu detalii:

Am facut prostia vietii mele cand am incercat sa imbrac tapiteria in imitatie de piele. De ce ? Simplu: am lucrat doua saptamani zi de zi la tapiteria de pe cupola si la urma a iesit o mare branza :icon_thumright: am reusit sa stric trapa manuala a masinii, am cumparat vreo 5 electrice (am zis ca daca tot am stricat-o, macar sa fac un pas innainte) pana am gasit una buna, nu va mai zic cate tepe era sa imi iau cu trapele (tin sa ii multumesc din nou lui Doru care a fost baiat de nota 10 plus), in fine, scandal cu prietenul care mi-a facut tapiteria pt ca eu eram capos si vroiam sa fie treaba super si el nu intelegea, in fine.

Pana la urma, m-am dus si mi-am cumparat alta tapiterie pt cupola, dar, bineinteles ca am luat una plusata, care nu se asorta cu interiorul masinii si a trebuit sa iau si manerele de care te tii cu mana.

Dar, cum deja m-am invatat, nu am putut lua pur si simplu manerele, a trebuit sa desfac manerele de pe 3 masini ca sa imi fac 4 manere cum am vrut eu. Dupa ce m-am apucat de montat, o alta belea a fost ca nu am mai gasit clemele de la parasolare si iar a trebuit sa fac un drum la dezmembrari, in total facand vreo 5 drumuri de iasi - suceava.

Buunnnn. Povestea nu se termina aici: dupa ce am terminat de montat interiorul, bineinteles ca era varza de murdar (precizez ca la montaj am lucrat doar cu manusi chirurgicale), asa ca, ieri dimineata am dus masina la cosmetica la ora 9 si am luat-o la ora 16:30...

Concluzia:

NU VA APUCATI SINGURI DE FACUT INTERIORUL IN IMITATIE DE PIELE, CAUTATI SA CUMPARATI ALT CAPITONAJ, SAU SA IL FACETI LA O FIRMA SPECIALIZATA IN PIELE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si nu prea ai dreptate. Am dat jos cochilia, dar, am luat imitatie cu spate textil. Asta a fost problema. :) Daca tu ai reusit sa gasesti imitatie care sa nu aiba textil pe spate, este super, dar, eu cand am cautat nu am gasit :Driver:

Oricum, daca mai sunt persoane care si-au facut singuri tapiteria , pot posta, ca sa tragem cu totii invataminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Trebuie sa-mi repar si eu cupola, primul strat de panza s-a desprins, si atarna aiurea.

Poate cei care s-au lovit de problema, pot sa-mi sugereze si mie cum se procedeaza, ce fel de adeziv sa foloseste, de unde panza pentru inlocuirea celei vechi etc...

Eu vreau sa pun tot textil  pe plafon, dar nu prea am spatiu sa manevrez cupola cand o dau jos!

Cateva sfaturi mi-ar fi utile, la ce sa fiu atent cand ma apuc de aceasta reperatie!

Am vrut sa apelez la un tapiter dar singurul pe care l-am gasit mi-a cerut cam mult si in plus ma tine 2 zile, ceea ce mi se pare de neacceptat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as sugera sa iei alt plafon. Ca din fabrica este greu sa mai iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se foloseste adeziv special, la spray. 

http://www.austendirect.co.uk/index.php/tesa-adhesive-sprays-tesa-surface-cleaners.html

http://www.tptools.com/Upholstery-and-Trim-Adhesives.html

cureti panza, buretele (cu o perie dura), degresezi bine. pulverizezi adeziv conform instructiunilor.

material cumperi de unde vrei/ de unde gasesti ce iti place. ca idee, vezi la autotex

partea dificila, lipirea! 

cu demontarea, la scos il scoti cum poti dar cand bagi inapoi ai grija sa nu indoi prea tare sa ramana cute pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sugestii, am mai gasit si eu un filmulet, daca mai intereseaza pe cineva.

Ar fi de stiut cam cat tine o reparatie de acest gen, dar probabil ca e functie de lipici si de materialul textil. 

Si poate si de timpul de expunere la soare, masina mea sta toata ziua in soare, face plaja zilnic!

Un plafon de la dezmembrari care a stat deja cativa ani in ultraviolete, nu mai sti cat ar putea sa tina!

www.youtube.com/watch?v=vcyGBKZxfFs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!