Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

nu esti nebun,doar vrei sa iti rasfeti ochii.ai grija la partea argeseana a tsfg,e praf.iar despre transalpina,te rog sa faci o mie de poze...si sper un feedback super despre drum.cu poze.

calatorie placuta.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti nebun deloc.

Cateva posturi mai sus, am spus ca vreau sa fac aproximativ acelasi traseu, dar il incep invers :-))

Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de urari!

Am citit ambele topic-uri referitoare la TRANSdrumurile astea doua care le avem aici in 'land of choice'. Stiu la ce sa ma astept. O sa fac poze pe cat posibil si revin si cu impresii dupa. Vom fi doua mashini cu 4 pocniti/mashina. Will be fun.

@klausu25 - stii melodia aia 'meet me haflway?' :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o stiu :icon_thumright:

Numai ca nu cred ca este posibil sa ne intalnim, deoarece eu plec abia pe data de 12 august din Bucuresti.

Am impresia ca tu vei pleca mult mai repede.

Oricum, astept sa impartim impresii si sa mai clarificam lucrurile si pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yep, just joking about half way - intra`adevar peste 5h30' plec inspre Transalpina si Duminica pe Transfagarasanulasdlkjagbsdavhsd mi se impleticeste gura cand zic cuvantu asta :)

Aparatu va fi la nevasta-mea, eu conduc, sper sa facem destule poze concludente. M-am uitat pe vreme si nu prea sunt bucuros ce vad.. sper sa nu fie asa cum se prezice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinem pumnii si pentru vreme si pentru ........ tot ce va iese in cale.

Sa aveti un drum bun. :)

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de pe Transalpina si Transfagarasan. Vreau sa ii multumesc pe aceasta cale lui Aditu pentru informatii, poze si sfaturile oferite in vederea alegerii rutei corecte :)

Am parcurs traseul Ploiesti -Pitesti - Rm. Valcea - Horezu - Novaci (cu ocazia asta am trecut si pe la Pestera Muierii :P traseu de 640m -1 ora- si se intra doar la ore fixe) -Ranca - Obarsia Lotrului - Petrosani - Hateg - Orastie - Sebes - Sibiu - Transfagarasan pana la Balea Lac si inapoi spre Dn1 - Fagaras - Brasov - Ploiesti.

Drumul pana la Ranca este foarte bun. In Ranca sunt o multime de pensiuni noi unde se poate sta. Preturile sunt in jur de 100ron camera dubla. Pana la Ranca imi amintesc doar o portiune de aproximativ 200m (un pod) pe care nu era asfalt, doar pietris si o denivelare mai mare, dar nimic complicat nici pentru o masina mai joasa. De la Ranca in sus pana la altitudinea de ~2138m drumul este bun, apoi se termina asfaltul, si de aici se mai poate merge putin apoi drumul devine foarte foarte prost. Eu l-am parcurs pana la sfarsit, dar nu l-as recomanda decat celor cu 4x4 si PDG. Din fericire nu am intampinat nicio situatie neplacuta, in zona sunt foarte multe utilaje care lucreaza la drum, dar dupa altitudinea mentionata mai sus drumul incepe treptat sa coboare, iar in padure pietrisul se transforma in noroi si sunt multe sanse sa ramana masina acolo.

Peisajele pana la Ranca, dar mai ales mai sus de Ranca sunt deosebite, merita drumul pana acolo :(

De la Obarsia Lotrului la Sebes este inchis drumul (accesul interzis), iar la cum se prezenta am preferat sa ocolesc muult decat sa risc sau o iau pe acolo. Vreau sa mai adaug faptul ca era foarte frig acolo ~10 grade ziua la pranz.

PS. : vali devill poti sa mergi cu Golful pana putin mai sus de Ranca fara probleme, dar in momentul in care drumul devine prost, nu spera sa se imbunatateasca. Este din ce in ce mai prost...

post-19163-1280590994_thumb.jpg

post-19163-1280591057_thumb.jpg

post-19163-1280591099_thumb.jpg

post-19163-1280591139_thumb.jpg

post-19163-1280591226_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru poze, cred ca a fost super pe ambele trasee.

Spune-mi si mie te rog, transalpina practic de unde incepe si unde se termina?

Utilajele acelea sa intelegem ca lucreaza la acest drum? Sa-l faca circulabil, cu asfalt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult WVWZZZ.

intrebare:se poate ajunge de la ranca pana la obarsie?sau pasul urdele?asa am vazut pe filmarile de pe e-ranca.ro

ai fost cu alta masina...

drum prost inseamna ca ramai pe acolo cu baia sparta,sau e macadam terasat?

multumesc pt informatii.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laur vd, din cate vad eu pe harta, DN67C este de la Novaci la Sebes.

Utilajele lucreaza la acest drum, surprinzator intr-un stil pe care nu prea l-am vazut la noi, pareau destul de responsabili si dornici sa finalizeze drumul.

vali devill se poate ajunge cu 4x4 si PDG. Poti sa incerci si cu o masina cu suspensie normala, dar tine de noroc (asa cum a fost in cazul meu :vaidecapulmeu: ) pentru ca noroiul din padure este mai mare decat garda la sol a unei masini cu suspensie normala. Cu Golful nici nu se pune problema. Am fost atenta la traseu pentru ca poate data viitoare voi merge si eu cu Golful. Poti sa mergi putin cu el dupa ce se termina zona asfaltata, dar nu mult.

Drum prost inseamna mai intai denivelari care ar solicita masina inutil de mult devenind deranjant si pentru sofer/pasageri (ma refer tot la Golful tau), apoi sunt cateva denivaleri cu noroi si balta a caror adancime nu o poti aproxima din cauza apei, dar prin care tu nu ai putea trece fara sa freci bara. Nu prea am vazut posibilitati de a sparge baia, mai mult de a ramane impotmolit. Dar oricum, drumul devine suficient de prost dinainte sa ajungi la noroaiele din padure de care spuneam, iar o data ce cobori prin padure (presupunand ca nu esti cu Golful si ai curaj) oricum nu te mai poti intoarce pentru ca nu ai cum sa urci (la deal :P )prin noroaiele alea. Si nu iti doresti sa ajungi la Petrosani pe drumul ala... Poate doar cu o suspensie pneumatica minune... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transalpina (DN 67C) este o şosea din Munţii Par

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

informatii scurte si concise de la cineva cu o masina ca a mea.multumesc mult.mi-ai fost de mare ajutor.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, cati km sunt de unde se termina asfaltul si pana Obarsie?

Mai departe de la Obarsie spre Sebes nu s-a aventurat nimeni sa stim si noi cum se prezinta bucata respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ranca-obarsie sunt cam 30 km.

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asfaltul se termina la ~10km de Ranca, exact in zona cea mai inalta. Acolo este si peisajul cel mai frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca asa cum am zis exista varianta sa ai ceva ghinion si sa nimeresti fie dupa ploaie, fie cand utilajele au mai stricat drumul (despre cel neasfaltat vorbesc). Chiar asa rau era Ioana (WVWZZZ) pe macadam??? Hmmm... Si 10 grade? Pfff erau peste 20 cand am fost eu oricum si eram in costum de vara :)

Concluzie? drumul se poate imbunatati sau deteliora pana la asfaltarea completa. Ca urmare indicatiile de pe topic sunt cu titlu informativ.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau multe denivelari in macadam umplute cu apa, iar prin padure era noroi foarte mult. Nu as recomanda nimanui sa se aventureze prin padure daca se vede noroi. Am vazut doar o dacie papuc cu 4x4 (a muncitorilor de acolo) si un Jeep Grand cherokee... In rest doar utilaje... Si drumul pe langa Vidra era foarte prost. Multe multe gropi...

In poza atasata cu cateva posturi in urma erau 9 grade :)

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu tronsonul Sebes-Voineasa cu 1 sapt in urma, cei drept cu emotii deoarece nu am PDG. :rolleyes: Peisajele sunt mirifice si singurele obstacole sunt pe zona neasfaltata unde am mers 1-2a cu mare grija si spre mandria mea pot spune ca am iesit "nesifonat" :) Pentru Logan si SUV nu sunt probleme cu garda la sol insa daca ploua pot aparea ceva dificultati chiar daca terenul este tasat si pregatit pt turnarea betonului. Grija mare pe primul pod peste L.Oasa deoarece puteti rupe masina in craterele umplute cu apa.

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa plec si eu lunea viitoare pe TA si TF, sa-i fac si masinii un masaj la bu...csi :)

Doar garda la sol care e standard imi da de gandit. Basca pasageri si bagaje!

Ma gandesc la traseul: Constanta ... Novaci-Ranca-Pasul Urdele-Obarsia Lotrului-Vidra-Brezoi-Ramnicul Valcea-Curtea de Arges-Fagaras-Brasov-Busteni etc. ... Constanta

Recapitulez ce-am inteles pana acum:

Novaci-Ranca-Pasul Urdele drum asfaltat OK.

Lipseste o portiune de vreo 8-10 KM de asfalt chiar sus in Pas.

Urmeaza drum de macadam/terasament si petice de asfalt ici si colea prin curbe.

Cu vreo 8 km inainte de Obarsia Lotrului drumul se cam strica si continua plin de gropi de-a lungul Lacului Vidra.

Vidra-Voineasa drum cu gropi.

Voineasa-Brezoi acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor,

am parcurs weekend-ul trecut urmatorul traseu: Cluj Napoca - Alba Iulia - Sebes - Obarsia Lotrului - Novaci - Rm. Valcea - Curtea de Arges - Sibiu - Cuj Napoca.

Cu alte cuvinte Transalpina si Transfagarasanul in totalitate, cu masina din semnatura, 2 persoane. Precizez ca masina nu are nimic modificat in afara de jantele Santa Monica de 17". Intradevar peisajele sunt superbe si mertita vazut. Drumul de la Sebes pana la Obarsia Lotrului este foarte bun si se circula,sunt cateva portiuni inca neasfaltate dar se merge fara nici o problema. In schimb de la Obarsia Lotrului pana la Ranca a fost greu, in jur de 32 km i-am facut in 3 ore si ceva. Am intalnit un golf IV care s-a intors si nu a reusit sa treaca, dar eram prea entuziasmat ca sa renunt. Problemele sunt intradevar multimea utilajelor si noroiul din zona impadurita. Dar precizez, ca am urcat in tronsonul acesta dificil,cei care vin din directia Ranca coboara si e mult mai usor. Dar odata trecut de noroi toate bune in continuare pana sus la Pasul Urdele si de acolo pana jos la Novaci deja mi s-a parut o joaca. Deci parerea mea,ca se poate parcurge linistit traseul in totalitate din orice directie cu cateva conditii: sa fie vreme buna fara ploi multe nici in zilele anterioare; multa multa rabdare, prudenta si atentie maxima; nu in ultimul rand: curaj, pentru ca veti fi motivati de peisajele uluitoare. Adevarat ca am fortat un pic masinuta: am simtit miros de ambreiaj de cateva ori si am murdarit-o rau, se uita lumea la mine sus la Urdele de numa numa :) . Dar merita pentru acele peisaje superbe si pentru faptul ca nu sunt asa de multi ca pe transfagarasan. Despre transfagarasan nu scriu aici ca sa nu fiu off-topic. Drum bun la tota lumea si numai bine.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut ceva curaj pe portiunea aia... dar cred ca a meritat din plin dupa cum o spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ cati km are zona neasfaltata din tronsonul Sebes -Obarsie?

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuuun, m`am intors cu bine - multumesc lui D-zeu :wub:

Desi initial voiam sa fac tot TA Novaci Sebes - m`am oprit la jumate - la Ob. Lotrului.

Cum descriau si colegii de mai sus, drum superb si excelent de la Novaci pana sus in Pasul Urdele de unde incepe nebunia. Este drum terasat insa in multe locuri, denivelari facut de utilaje si trebuie mers cu mare atentie - nu mai zic de senzatiile tari pe care ti le dau peisajele si mai ales, cand realizezi pe unde treci.

Am atins de cateva ori cu burta de pamant insa nimic serios - ca sa spargi baia de ulei trebuie sa dai tare rau de tot de ceva, insa in conditiile in care mai mult de a intaia, a doua, n`ai cum sa mergi - e greu s`o spargi.

Cineva mai sus zicea de namolul din padure - eu am intalnit o singura portiune, nu mai mult de cateva sute de metri prin care am trecut fara probleme. Eu am trecut pe acolo Sambata. Era soare si frumos.

Am trait clipe minunate in pasul urdele, avand in vedere ca tocmai ce trecea un nor ce se lovea de drum si apoi de muntele de langa drum - vizibilitate 10-20 de metri. Dupa trecerea pe partea cealalta, totul superb.

Insa, cand urcam spre pasul urdele, deodata, pe dreapta, infipta intr`o stanca, zacea o mare betoniera. Am continuat si tot urcand, vedeam o dara de ciment proaspat perpendicular pe drum, coborand. Cand am ajuns sus de tot, am inteles ca scapasera betoniera la vale frate, nu au asigurat mashina in panta si s-a dus 100 de metri mai jos. A fost bulan maxim ca a trecut fix pe langa un Logan parcat, i`a dat jos oglinda si i`a sifonat nitel aripa si usile insa bulan maxim ca n`a agatat nicio mashina care urca in momentul ala.

Motivul pentru care nu am continuat spre Sebes a fost ca deja se facea cam tarziu - am pierdut doua ore la pestera muierii - desi am ajuns acolo la 9 dimineata, ghidul si`a facut aparitia abia la 10(asta-i Romania frate). Pestera are traseu de 800m(nu 650 cum a zis cineva) - este dragutza insa te mai chinui la unele treceri pentru ca nivelul scade si la 50-60cm si tre sa te apleci grav.

Am zis ca daca tot nu mergem spre Sebes, hai sa vedem barajul Vidra. De la Obarsie spre Vidra, drumul incepe superb, asfalt nou exact ca la Ranca, insa se termina repede si devine grava situatia, abia mai regasesti urme de asfalt pe acolo.

Am luat`o pe saracia aia de drum spre baraj, vreo 4KM gravi de tot, mers incet... cu grija. Am ajuns la baraj, am facut cateva poze cu indulgenta paznicilor(este obiectiv strategic frate) si i`am intrebat unde se continua drumul asta care coboara practic sub baraj. Omu imi zice senin - catre Voineasa. Urmatoarea intrebare a fost cati KM? raspunsul: 20. Adik mai scurt decat sa ma fi intors si sa fi continuat pe partea cealalta spre Voineasa.

Prostia mea ca am ales sa mergem pe drumul ala... doamne dumnezeule, credeam ca nu mai ajung la Voineasa. E un drum forestier practic, cu multe denivelari. Spre surprinderea mea, am gasit ~10 mashini care chiar faceau drumul asta dinspre Voineasa spre Vidra.

Pe drumul ala se mai trece pe la un baraj mai mic, la vreo 7 km, tot de pe Lotru. Practic, de la Obarsia Lotrului, am mers spre Vidra, dupa aceea pe malul Lotrului spre barajul asta care incepea cu B dar nu mai stiu cum se numea...Bredeanu, Barleanu nu mai stiu oricum... si cu sosire in Voineasa, la vreo 13 km. Oricum, 20km facut in 2 ore si ceva... credeam ca nu mai ajung in Voineasa.

De la Voineasa la Brezoi drumul este OK, peticit pe anumite parti, dar e acceptabil, se merge binicel. Peisajul este superb, mai ales la lacul Malaia - frate cate baraje are Lotru asta? habar n-aveam.

Am ajuns la Sibiu in jur de 7 seara. Am continuat a doua zi pe TF - validevil - e jale mare la coborare spre Vidraru, dupa Cabana Capra, drumul intr-adevar devine cam naspa, nu`ti recomand TA dupa pasul urdele spre Obarsie si nici TF urcat sau coborat pe la Curtea de Arges. Ai o mashina destul de joasa si s`ar putea sa nu`ti placa, desi sunt sigur ca te`ai descurca dar usor si fara nervi. Eu am fost cu mashina mea, 4 insi in ea si inca 3 insi cu un Golf5. Motoare identice, nimic special. A zis cineva in topicul de pe TF, mare grija la tunele. Intr-adevar, tunelul de la Vidraru si cele doua de mai jos sunt sub orice critica.

O sa va atasez cateva poze ca sa intelegeti ce am descris mai sus. cum e cu TransAlpina si peisajele astea... ceva de vis... plus cateva de la barajul Vidra, prima spre apa iar a doua spre padure unde se poate vedea si drumul ala blestemat pana in Voineasa, practic se merge printre muntii aia care se vad asa aliniati frumos.

Despre TF - pe scurt, am urcat duminica dinspre Sibiu, printr`un mare nor, n-am vazut absolut nimic de la Balea Cascada in sus, la Balea era acelasi nor iar bineinteles, specific acestui munte, pe partea cealalta, soare cat cuprinde - daca aveti intrebari sau altceva, let me know.

post-34458-1280875577_thumb.jpg

post-34458-1280876126_thumb.jpg

post-34458-1280876145_thumb.jpg

post-34458-1280876213_thumb.jpg

post-34458-1280876282_thumb.jpg

post-34458-1280876358_thumb.jpg

post-34458-1280876595_thumb.jpg

post-34458-1280876684_thumb.jpg

post-34458-1280876747_thumb.jpg

post-34458-1280877019_thumb.jpg

post-34458-1280877100_thumb.jpg

post-34458-1280877132_thumb.jpg

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa descriere, cu multe amanunte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit postarile voastre si am vazut si pozele atasate......m-ati corupt si pe mine.

Gata e trecut in carnetelul de viitoare excursii :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!