Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Sa spargem gheata aici ! 

Am fost pe transalpina saptamana trecuta joi , dimineata dreveme si am prins la propriu  PUSTIU !  

Au mai reparat din drum , au mai muntat si din parapeti ! ( aproape toate zonele periculoase au parapet acum) , marcajele sunt fresh refacute , scurgerile sunt astupate si ele ( cu pamant dar macar sunt la nivel cu asfaltul )   .  Se vad progrese reale ! ( nu mai comentez intarzierea de 7 ani) 

Pe portiunea RANCA->Obarsia Lotrului nu vad sa mai fie problema cu drumul .

Cateva poze : 

ta1.jpgta2.jpgta3.jpgta4.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy: salut, mersi de poze.

Sa stii ca va fi o problema cu drumul, intre Obarsie si Ranca - se vede in poza ta nr5. Zona aia ingustata, pe creasta. Acolo sunt probleme la terasament, daca nu se intervine se va distruge trecerea. Chiar eram curios cum a iesit din iarna zona aia.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar acolo reparatiile sunt superficiale , dar cel putin acum la inceput sunt la nivel cu asfaltul.  

O sa caut si restul pozelor cu aceste treceri , se vede clar ca au lucrat la ele , dar din X motive nu au turnat si asflaltul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR uite si celalalte scurgeri de pe portiunea Ranca->Obarsie . Nu sunt rele , speram sa tina macar anul acesta. 

G1.jpgG2.jpgG3.jpgG4.jpgG5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy: parca erau tot cam asa si anul trecut, nu ? Oricum, bine ca nu sunt pragurile mai rele, acolo mai trebuie doar asfaltat. De lucru serios o sa fie sus pe creasta, ce discutam noi ieri.

Pozele sunt facute cu GoPro ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR da tot asa erau si anul trecut , acum sunt doar batatorite.  

Imaginile sunt cu GoPro facute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va intereseaza sa vedeti portiunea de drum Ranca -> Obarsia Lotrului (calitatea drumului )  : 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2zekxtg.jpg

 

 

2l8cc2h.jpg

 

 

2u6irds.jpg

 

 

11vpe8g.jpg

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

A mai fost cineva recent pe Transalpina ? Ma intereseaza mai ales daca poate pune probleme la o masina cu suspensie sport "de fabrica" portiunea dintre Obirsie si Sebes !!

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E impecabil Obarsie si Sebes (cel putin pana la intersectia cu Jina, adica aproape de Sebes). Eventual incearca in cursul saptamanii daca vrei sa te dai in liniste, in weekend va incepe sa fie trafic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planuiesc sa ajung si eu wkndul acesta prin zona. Cum vi se pare mai interesant de strabatut? N-S sau S-N? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa te distrezi mergi Sibiu - Jina - Obarsia Lotrului (pana aici esti exclusiv in urcare, te poti aseza bine pe viraje, la coborare e boring). Apoi continui Obarsie - Novaci si prinzi iarasi toate virajele faine catre punctul cel mai inalt si apoi coborare la Ranca

Daca iti permite timpul opreste-te la DeVis Bistro, la coborarea din Ranca spre Novaci - pe dreapta. Cafea si pizza de mare angajament, la fel si peisajul de acolo.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vesti bune imi dai... Ma gandeam ca nu pot sincroniza cum trebuie cu Transfagarasan. Eu sunt unul dintre cei putini, carora le place mai mult partea dinspre AG pe urcare :D 

Deci inseamna ca vineri plec spre Medias, cu traversare TF si duminica la intoarcere Transalpina. Tu zici sa ies de pe DN la Saliste si sa urmez DJ pe la Poiana Sibiului -> Jina -> Dobra? In loc sa ma duc pana in Sebes?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca-ti sunt informatiile de folos.

Pai ce treaba ai cu Medias ? Nu vrei sa mergi Buc - Pitesti - Curtea de AG - Balea - Sibiu ? Asa inteleg eu ca vrei TF.

De la Sibiu mai mergi pe DN (nu pe Autostrada) catre Sebes si la Saliste faci stanga (ai si indicator de Transalpina).

Tii drumul (e prin Marginime), adica Saliste, Dobra, Jina (peisaje foarte faine) si apoi te intersectezi cu drumul ce vine din Sebes. De acolo, numai talpa si viraje cu asfalt perfect pana la Obarsia Lotrului:) 

Din punctul meu de vedere faci un ocol aiurea (Sibiu-Sebes), iar drumul de la Sebes pana la intersectia cu drumul din Jina nu e spectaculos deloc. Pierzi timp, centii mei. 

PS. Alimenteaza la Sibiu, pana la Novaci nu ai benzinarie, iar aia e oricum un no-name, deci iti trebuie combustibil pana la Horezu - acolo ai OMV

PS.2 Daca nu te grabesti, din Novaci fa stanga la 90 grade catre Polovragi si apoi Horezu, sunt back roads perfect asfaltate vara trecuta. Peisaj misto, drum peste/printre dealuri, o alternativa excelenta la DN-ul Tg.Jiu-Horezu. Drumul de care iti spun te scoate fix in OMV-ul din Horezu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Medias am rudele la care parchez 2 zile :) 

Da, vineri: Bucuresti - Pitesti - Curtea de Ag - Balea - Sibiu - Medias

Duminica: Medias- Sibiu - Transalpina - retur spre Bucuresti. 

Multumesc inca o data si pentru ponturile din Oltenia :D Presimt o duminica foarte frumoasa 

Revin cu impresii si poze saptamana viitoare

Modificat de tudy_cnu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu: gata am inteles :) 

Si eu merg destul de des la Medias...

Drumul Sibiu-Medias este impecabil, foarte bine facut, doar foarte mare la linia continua, sunt zonele chiar dupa Sibiu pe care iti vine sa te bagi daca e vreunul lent in fata ta, dar in 9 din 10 zile sta Politia la linie continua.

Drumuri bune, sigur o sa te distrezi si vineri si duminica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

 

Revin cu feedback, după 1zi pe Transalpina și o zi pe Transfăgărășan. 

 

Am făcut Transalpina venind dinspre Rinca, drum excelent, partea pe care nu am fost pana acum, Obârșie -  Sebeș, nu asa de spectaculoasa, dar merita, asfalt excelent, marcaje proaspete. 

 

Transfăgărășanul, aglomerat, prea multe bărăci cu rahaturi, asfaltul reparat pe partea de SB, mai bun ca în alți ani pe partea de AG, cu câteva porțiuni de drum rupt /alunecat, dar marcate destul de ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Frumos asa,vroiam sa traversez si eu maine.

Si TransFagarasanul e inchis sambata pentru nu stiu ce concurs de ciclism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Am fost ieri pe Transalpina, urmand cu sfintenie recomandarile tale :D Sa o luam metodic:

1) Saliste - Sugag: Mi s'a parut extraordinar drumul prin marginimea Sibiului, avand posibilitatea sa admir acele sate traditionale transilvanene de mare efect. Drumul e putin cam ingust si era sa iau vreo 2 motociclisti pe capota, care taiasera curbele. Intre Jina si Dobra trebuie neaparat efectuate lucrari de consolidare a versantilor, altfel in curand nu o sa mai existe acel drum.

2) Sugag- Obarsia Lotrului: Drum clasic de munte, curbe frumoase, de admirat si Tau Bistra + lacul Oasa pe traseu. Totusi s'au format niste cratere pe centrul soselei in unele locuri, trebuie putina atentie.

3) Obarsia Lotrului - Ranca: Pe buna dreptate aceasta este partea cea mai interesanta din toata Transalpina. La anul vreau neaparat sa ma intorc, sa parcurg si din sens invers :D 

4) Ranca - Novaci: Aici am prins raliul vietii ( CN de viteza in coasta, sa fiu mai precis). Am ajuns in jurul orei 17:15 in Ranca, si ca sa omoram timpul, am oprit la bistro DeVis (multumim de pont), unde din pacate pizza nu aveau, dar ceafa de porc a fost "de mare angajament" (ca sa citam un clasic in viata :)) )  In jurul orei 18:00 ne'am pus in coada si de acolo pana in Novaci am coborat bara la bara (aprox o ora)

5) Novaci - Horezu pe drumuri judetene: @75NOR drumul asta mi s'a parut o bijuterie ascunsa de ochii lumii. Cred ca e extraordinar de parcurs si pe bicicleta.

 

In concluzie, a fost un weekend plin :D 

 

 

IMG_5297.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu: ma bucur ca te-ai distrat si ca ti-au fost de folos recomandarile, "sa-ti fie de bine" cum se zice pe la Capitala :lol: 

 

Apropos de locuri "de mare angajament", cei care cautati cazare pe Transalpina, am si eu 2 recomandari testate si ras-verificate:

Ranca: Cabana Transalpina - este efectiv ultima "casa" la iesire din Ranca spre munte. De mare efect peisajul, camera - recomand la ultimul etaj/mansarda, cu vedere spre Ranca, nu spre varful Papusa. Cafeaua de dimineata pe balcon - o bijuterie

Obarsie: Hanul Haiducilor. Un loc de maxim bun gust, cu mega stil retro imbinat cu modern, totul decorat in stil traditional valcean. Se mananca excelent, recomand "carne la garnita" - o specialitate locala :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Plusez cu ceva recomandari pentru Transalpina, dupa ultima mea vizita:

- Pentru traseu, folositi cu incredere toata Marginimea Sibiului, adica de la Saliste, in loc sa iesiti in DN catre Sibiu, mergeti Saliste - Gura Raului - Poplaca - Rasinari (cu varianta la Paltinis) - Cisnadioara - Cisnadie - cu iesire aproape de intersectia cu Valea Oltului. Drumuri pustii, asfalt perfect, niste viraje delicioase, peisaj foarte frumos - se merge paralel cu DN-ul si cu autostrada.

Cisnadioara este din punctul meu de vedere o perla a Transilvaniei. Super curata, super cocheta, un loc linistit, plin de sasi, unde eminamente te simti bine. Ca si cazare/cafea recomand Hanul Cetatii. Casele vechi renovate, iar casele noi....cu iz de Elvetia.

- Pentru masa pe Transalpina recomand in Dobra pensiunea Silva Dobra. Se mananca excelent si incredibil de ieftin, totul e "home-made" si foarte proaspat.

- DeVis Bistro a fost o surpriza neplacuta (din nou, omul sfinteste locul, in cazul asta a fost varianta "strica locul"). Exceptand locatia, totul a fost o dezamagire (am fost in cursul saptamanii)

- Nota bene pentru benzinaria din Novaci  - se poate plati cu card :) 

 

Am incercat si varianta Obarsie - Petrosani, dar dupa 3 km am renuntat. Drum spart, plin de nisip si cu cratere (cel putin cat am mers eu)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii am auzit ca sa inchis transalpina acum de cateva zile. Vroiam sa trec luni pe acolo. Stiti ceva? E adevarat? Daca nu macar sa fac transfagarasanul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zilele de 9 si 10 iulie 2016 pe Transalpina, intre Novaci si Ranca, se va desfasura Campionatul Naţional de Viteză Dunlop Cupa Gorjului.
Se va putea ajunge pe Transalpina (la Ranca) din partea de N a tarii insa nu si dinspre sud.
Conform Secţiei Târgu Jiu a Drumurilor Naţionale, în data de 9 iulie, intre Novaci si Ranca, circulaţia autovehiculelor va fi întreruptă în intervalul orar 8.00 – 19.30 şi deschisă în intervalul 13.00 – 14.00. De asemenea, pe 10 iulie, circulaţia va fi oprită în intervalul orar 8.00 – 18.00 şi va fi deschisă în intervalul 12.00 – 13.00.

Asta e postat pe site : http://www.transalpina.biz/ta/   nu spune nimic de acest weekend. 

raliu_transalpina_2016.jpg

 

Modificat de Doomy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu pai astea erau luna trecuta. 9-10.07 e luna iulie si noi suntem in august

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!