Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

:))

Asta inseamna deschis? cu ditamai dala de beton si ditamai semnu cu interzis?:))

Si cu pamantul ala care acoperea o banda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neoficial deschis :)  :))    Voi afla pe pielea mea we viitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul curajos pe anul asta :) superba filmare, buna idee sa-mi montez si eu camera pentru Transalpina merita.

 

Autocare! Deci e deschis daca au inceput sa duca turistii cu autocarele pe Transalpina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca e destul de multa zapada ce poate sa vina pe carosabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce tip de cauciucuri trebuie urcat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))

Asta inseamna deschis? cu ditamai dala de beton si ditamai semnu cu interzis? :))

Si cu pamantul ala care acoperea o banda?

Curios este ca din ceea ce se vede pe filmare, nu mai este vechiul semn cu "acces interzis circulatiei publice" cum era in trecut. Ci este semn similar cu ceea ce e pe Transfagarasan - mai exact pe semn scrie - "DRUM INCHIS in PERIOADA 1-11-2014   15-5-2015" (la ~0:36)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul este deschis 100% (neoficial ) , l-am parcurs de la Novaci la Sebes.  Zapada nu mai prezinta pericol acum , mare atentie la nisipul de pe carosabil in curbe .   Daca se pastreaza viteza regulamentara decenta (30/40km/ora)  , drumul nu prezinta pericol  pentru trafic. 

 

Prezinta in continuare pericol pentru baia de ulei :) portiunile neasfaltate sunt foarte periculoase pentru garda la sol mica , chiar daca sunt trecute cu viteza mica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E deschis drumul, fizic. Oficial este inchis. Am fost weekendul acesta. Poti face pana de la pietrele ascutite, poti sparge baia la anumite portiuni neasfaltate, in rest este ok. Am fost cazati la pensiunea Ingrid, netul prost, izolare fonica foarte slaba, aglomeratie maxima. Nu recomand daca e plina pensiunea. De mancat, am mancat langa pensiunea Gabriel, locatie cu teren de tenis de picior. Foarte buna mancarea la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost si eu duminica pe transalpina sI pot spune ca e frumos.Am vrut sa merg si pe transfagarasan dar am fost nevoit sa abandonez plimbarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Citind cele spuse de Doomy, stau si ma gandesc daca sa ma duc cu al meu Golf 6 pe acolo, tinand cont ca am eibach cu -30mm garda. :(

Chiar asa rau este drumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, am fost eu cu o suspensie mai joasa saptamana trecuta si a fost totul ok :icon_thumleft:  Intr-adevar sunt naspa portiunile alea neasfaltate, dar le poti trece fara sa atingi baia de ulei sau orice altceva.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Cu putina atentie poti trece linistit peste toate denivelarile si sectiunile neasfaltate.Eu am fost saptamana trecuta cu al meu G5 cu reglabila setata destul de jos si 4 persoane + bagaje de la un capat la celalalt si nu am avut nicio problema

Drum bun si distractie maxima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru detalii, o sa fie distractiv intradevar, sper vremea sa fie frumoasa cu cer senin.

Nici eu nu cred ca o sa am probleme cu -30mm. Probabil vor fi zone periculoase, dar le voi trata cu maxima  atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost si eu wekendul acesta pe ruta Sebes-Ranca, drumul este mai bun decat anul trecut(au reparat toate podurile spre Oasa).

Off topic: Tg.Jiu-Petrosani de evitat pana nu gata cu reparatiile....sunt o gramada de semafoare si drum prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine a fost recent pe portiunea Obarsia Lotrului -Petrosani ? Cum mai e calitatea drumului ? Am fost acum vreo 5 ani si era cam rupt si se tot "peticea".... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am si eu nevoie de o recomandare. Ce sa aleg intre:

a. Sibiu - Brezoi- Voineasa - Obarsia Lotrului ?

b. Sibiu - Jina - Obarsia Lotrului ? 

 

Varianta a. am facut-o acum 2 ani si era ok-ish, dar cu zone peticite si denivelari, totusi a fost ok, chiar si cu roti17''

 

Varianta b. am facut-o acum 4 ani si a fost groaznic, numai canale si zone neasfaltate unde bagau ceva tevi de scurgere. Nu stiu daca au terminat de asfaltat pe acolo.

 

Rog un sfat ca sa aleg cea mai buna ruta.

 

Multumesc. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum o luna,e ok drumul pe varianta "b",vreo 2-3 zone doar cu ceva denivelari in rest drum asfaltat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrusel. 

Denivelarile sunt decente, ma pot baga cu Superbul ? Adica te referi la zone neasfaltate ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,zone in care mai cad pietre de pe versanti si lucreaza la consolidare,cu siguranta poti merge si cu Superb-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci impresiile:

 

Am ales traseul Sibiu-Saliste-Poiana Sibiului-Jina-Dobra-Obarsia Lotrului-Ranca.

 

Prin Marginimea Sibiului drumul e slabut, adica denivelari,peticeli, mi s-a parut la limita de jos a suportabilitatii. Zona pitoreasca este cea care compenseaza.

De la Jina, catre Dobra se intra pe asfalt impecabil. Serpentinele pe care se lucra in trecut sunt excelent facute.

 

The main event este in schimb de la Dobra, catre Obarsie. Asfalt absolut impecabil, curat, marcat, o placere.

 

Drumul a fost efectiv pustiu. Am mers numai in Sport, a fost un deliciu. Viraje lejere pe malul raului, padurea ruginie, ce mai...

 

Doar doua puncte neasfaltate, adica cu piatra bine tasata: la coada lacului Oasa - vreo 200m si la intrarea in Obarsia Lotrului, vreo 200m

 

La Obarsie am stat la Hanul Haiducilor. Este o locatie noua, 2014. Recomand cu caldura.

Pretul mic la cazare pentru ceea ce ofera. Este un hotel stil rustic, o imbinare fericita intre traditional si modern, atentia la detalii este fabuloasa.

Mancarea buna, au ceva specialitati cu carne de la garnita facute intr-un mare fel.

 

De la Obrasie la Ranca, drumul foarte bun, 3-4 zone de 2-3m neasfalate, cu piatra batuta.

 

Drumul e excelent sa "de dai" intr-o zi linistita de toamna, mi se pare croit perfect pentru masini gen Cupra/GTI/R :)

 

Surprizele neplacute:

1- Mi se pare doar mie sau parapetii metalici ce strajuiesc asfaltul au fost pusi in bataie de jos ? Sunt exagerati de inalti, au glisiera dubla. Ca si rezultat, nu mai vezi nimic din masina. Senzatia de libertate pe care o aveai pe traseul ala s-a cam dus naibii.

Zonele cu parapetii mai vechi - pusi inainte de 2013- sunt cu glisiera simpla, la fel ca pe Transfagarasan si se vede traseul ok.

 

2- Coborand de pe varf catre Ranca, e o zona de trecere (vreo 30m) ce mai e deschisa pe o singura banda si aia sta sa se surpe. Restul de 1 banda e surpata, stanga - dreapata prapastie. Sunt curios daca la primavara se va mai putea trece pe acolo, posibil sa avem supriza sa se inchida drumul daca nu se apuca de consolidat si refacut terasamentul.

 

Cam asta ar fi. 

Spre deosebire de TF, aici a fost vointa politica sa se asfalteze impecabil drumul, care e o placere.

Gustul amar cu glisierele prea inalte, cam taie din frumusetea drumului. 

 

Ranca - e aceeasi mizerie ca si in anii trecuti. Spoiala, igrasie, constructii abandonate in zona de gol alpin. In schimb - avem heliport bine semnalizat.

Au deschis si o benzinarie la intrarea dinspre Ranca in Novaci.

 

De la Novaci la Horezu au terminat 99% de asfaltat drumul paralel cu DN-ul, se merge prin Polovragi, e indicator din Novaci,(Catre Pestera Muierii si mai apoi Polovragi, se iese la Horezu prin Vaideeni, chiar la OMV) e foarte pitoreasca zona, pentru cine vrea "scenery mode", asfalt nou, impecabil. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut curios, cu toate ca am vazut noaptea -6 grade weekendul asta, cred ca dau si eu o fuga de 2 zile pe acolo. Oare o sa fie aglomeratie?sambata-duminica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urcat duminica la pranz dinspre Marginime si am coborat luni la pranz catre Novaci si a fost pustiu. (2-3 masini)

 

La Obarsie a fost -1 grad noaptea, iar in rest au fost 14-17 grade. Am fost cu cauciucuri de vara, nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am facut rezervare la Hanul Haiducilor, si am sa merg de duminica foarte dimineata si ma intorc luni seara, exact cum ai procedat si tu. Am sa dau si o tura pe la ciuperci, ca tot e sezon. Revin cu informatii.

 

 

apropo, eu deja am montat acum 3 zile anvelopele/jantele de iarna, deci nu ma ingrijoreaza putina zapada.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zapada, nu va fi, ci eventual doar asfalt rece acolo unde nu bate soarele. 

 

Vezi ca la Han nu e semnal de VDF in camera, doar Orange :) 

VDF doar in afara cladirii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!